Bezplenková metoda

Většina rodičů považuje za samozřejmé, že jejich miminko nosí plenky dokud se nenaučí chodit na nočník. Přibývá ovšem i těch, kteří se svými dětmi vyzkoušeli bezplenkovou metodu a nemohou si ji vynachválit. V čem tento způsob výchovy spočívá?

Bezplenková metoda vychází z předpokladu, že stejně jako dokážeme vyslyšet potřeby miminek jako je hlad nebo žízeň, můžeme také vypozorovat, kdy chce miminko vykonat malou nebo velkou potřebu. Není to nic objevného, maminky zejména v Africe a v chudých zemích dalších kontinentů tímto způsobem vychovávají odnepaměti své děti, které se pak mnohem rychleji než jejich vrstevníci v plenkách naučí samy chodit na záchod.

Výhody bezplenkové metody

 • pokožka dětí není v kontaktu s močí a stolicí
  Díky přirozené metodě odpadá častý problém opruzenin, kterými trpí většina dětí, které nosí jednorázové plenky. U malých holčiček se navíc zabraňuje tomu, aby se výkaly, tedy i bakterie, dostaly do kontaktu s vagínou.
 • nezatěžuje se tolik životní prostředí
  Pokud průměrné dítě spotřebuje pět až šest jednorázových plen denně, znamená to, že za celý přebalovací věk vyprodukuje až dvě tuny nerecyklovatelného odpadu.
 • úspora peněz
 • lepší komunikace mezi rodiči a dítětem

Využití přirozenosti

Neexistuje žádný zaručený návod jak úspěšně tuto metodu praktikovat. Předpoklady má ale každé zdravé miminko. To je dáno jedním z mála zbylých pudů, které máme společné se zvířaty, totiž být co nejkratší dobu v kontaktu s vlastními výměšky. Používáním plenek se tento pud otupí a „nově“ se vytváří přechodem na nočník po určité době strávené čůráním a kakáním do vlastního oblečení. Budete tak vlastně dělat jen to, co je přirozené. Trochu těžší bude zpočátku snažit se vyjít vstříc potřebám dítěte. To, ale jen do té doby, než si najdete „společnou řeč“ a porozumíte všem signálům.

Jak na bezplenkovou metodu

Čím dříve po narození se začne, tím je větší pravděpodobnost, že najdete s děťátkem „společnou řeč“ a poznáte, kdy hlásí potřebu čůrat nebo kakat. Metoda ovšem nefunguje tak, že by miminko zůstávalo pořád bez plínek. Důvodem je, že ne vždy můžete (nebo stihnete) donést nočník (nejlépe čínský, ale dobrou službu udělá i obyčejný lavor), nad kterým dítě podržíte, což se týká hlavně noci nebo okamžiků, kdy miminko nedá dostatečně najevo svou potřebu. Dítě se tak učí, že plenka slouží jen „pro jistou“, ale správné je vyměšovat do nádoby a mít stále suchou plenu.

Jsou známé případy maminek, které zachytily hned po porodu první smolku do nočníku, jiným příkladem jsou maminky, které se v šestinedělí s miminkem sžívaly a praktikovaly to jen do té míry, aby to nestresovalo je nebo dítě. Některé začínají až ve dvou měsících.

Na škodu není použít základy bezplenkové komunikace ani později. U mobilních dětí to ale vyžaduje více trpělivosti. Pokud používáte látkové pleny je to velkou výhodou. Dítě totiž neztratilo logickou spojitost „čurám - budu v mokrém“ a rádo se tohoto pocitu zbaví.

Funguje bezplenková metoda i v noci?

Stejně jako ve dne. Miminko se v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři – takže nejdřív ho dáme vyčůrat, potom ho nakojíme. Není ale zakázáno zabalit ho do savé pleny a pořádně se vyspat.

 

Vyzkoušeli byste bezplenkovou metodu? Nebo raději zůstanete u plenek?

Bezplenková metoda patří do témat
 • nechapu Alena 01.10.2010 17:10:53

  Ja jen nechapu, jak bych mela tuhle metodu zvladat a pritom delat vsechno okolo doma? Kdyz mam neustale pozorovat miminko, jestli se mu chce curat a jako ze miminka curaji hooodne casto, navic kdyz mam deti dve, tak to proste nelze vubec udelat. A navic, neustale to miminko slikat, treba v zime a drzet ho nad lavorem, jestli jako jo nebo ne... A manipulace s miminkem a lavorem zaroven, pokud jeste mimi nedrzi hlavicku, to taky nic moc.... A to nejsem zadna lina matka, taky myslim na prirodu, ale pripada mi to jako pridelavani si prace...kdyz uz takhle clovek nespi a je v jednom kole....

  • Re: nechapu Andrea 01.12.2010 11:21:31

   Vyzkousela jsem to v praxi a fuguje to... A neni to zadne pridelavani prace, naopak. Kdyz si predstavim utirat pokakany zadecek nebo jenom malou trosku oplachnout, tak je v tom zasadni rozdil....
   Zalozila jsem forum www.bezplenek.cz, pokud bude chtit nekdo nasbirat vic informaci, inspirovat se nebo poradit...

 • Dvojčata Žaneta 19.05.2010 10:27:33

  Myslíte si, že je to možné praktikovat i u dvojčat? Metoda se mi líbí, ale myslím, že bych obě dvě nezvládla. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

 • bez plenek Pavlína 04.10.2009 21:56:02

  Já svého syna začala učit na nočník už od dvou měsíců, přesně jak se popisuje, vypozorovala jsem dobu jeho čůrání, během pár měsíců se naučil nechtít žádné plenky, od sedmého měsíce, kdy jsem začala pravidelně přikrmovat a ustálila se mu i stolice, tak kakal jedině do nočníčku, komplet bez plen byl od jednoho roku. U dcery jsem neměla tolik času, jsou od sebe 18 měsíců, ale pleny jsme zvládly také do roka odložit, ač zkoušení na nočík bylo později cca od desátého měsíce. Myslím si, že pokud je maminka opravdu šikovná a ochotná se co nejvíce věnovat své ratolesti tak nebude mít s tím problém. Každé přeji úspěch !!

 • bez plenek V 02.10.2009 16:35:51

  Aniž bychom znali takovou metodu, naučili jsme našeho caparta od pěti měsíců (tedy když už seděl) chodit na nočník. Stejným způsobem, který je zmíněný i zde, tedy okamžitě po probuzení šup na nočník. Brzy pochopil, k čemu ta nádoba je, a do týdne už „upustil“ aspoň kapku pokaždé, když jsme jej na nočník posadili. Dnes je mu deset měsíců a okamžitě volá „a-a“, když cítí potřebu. Za den spotřebujeme dvě až tři pleny, což znamená, že jsme spotřebu zredukovali asi na polovinu.

 • bez plínek dana 02.10.2009 13:28:24

  Jedna známá to zkoušela taky praktikovat, ale po chvíli to vzdala, skoro si nemohla od malýho ani odskočit, aby se ji hned někam nevyčůral:-)

 • Bezplenková metoda Šárka 30.09.2009 09:40:37

  Tak to je zajímavé a chytré a hlavně to ušetří opravdu velkou spoustu peněz. Kamarádka má zrovna miminko, tak jí o tom řeknu.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku