Cvičení nejen pro leváky

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Lidský mozek je rozdělený na dvě hemisféry, které jsou vzájemně propojené. Každá z nich je centrem pro jiné schopnosti a myšlenkové postupy. Nikdo z nás však nezatěžuje obě mozkové hemisféry stejně. Leváci zatěžují více pravou, praváci levou. Dominantní hemisféra tak bývá více rozvinutá, ale také více přetěžovaná. Proto je velice zdravé občas procvičit a zatížit i hemisféru, která dominantní není, a tím umožnit té druhé, aby chvíli relaxovala. Pravidelným cvičením se navíc obě hemisféry lépe propojí, což pomůže nejen levákům, ale také dyslektikům.

Přirozený útlum

Každý z nás si jistě všiml toho, že čas od času prostě potřebuje tzv. vypnout a na nic nemyslet. Pro mozek je to přirozená relaxace, kdy stále namáhaná dominantní hemisféra odpočívá. Tyto momenty útlumu pak po chvíli přivádějí k činnosti druhou - nedominantní hemisféru. Proto se nám v těchto chvílích stává, že začínáme trochu jinak myslet.

Praváky většinou v těchto fázích napadají originální řešení problémů a najednou přímo srší kreativitou. Leváci naopak začínají systematizovat a třídit myšlenky.

Pokud tedy chcete čas od času ulevit dominantní hemisféře, neberte si s sebou žádnou práci na cesty vlakem či autobusem, nebo si večer místo sledování televize jen v klidu sedněte a koukejte před sebe. Uvidíte, že vás brzy začnou napadat nečekané myšlenky.

Cviky na propojení hemisfér

Jak pro leváky, tak pro praváky je užitečné občas si procvičit souhru obou polovin těla. Existuje několik jednoduchých cviků, při jejichž provádění jsou zatíženy obě hemisféry zároveň, tudíž dochází k jejich lepšímu propojení.

Trénování této souhry se pak příznivě projeví i při jiných běžných činnostech a člověk se začne cítit uvolněnější.

Obzvlášť prospěšné jsou tyto cviky pro dyslektiky, dysgrafiky a dysortografiky, u kterých při pravidelném cvičení může dojít i k výraznému zlepšení čtení a psaní.

 • křížové pohyby- Jde o pohyby, kdy proti sobě křížem cvičí levá ruka a pravá noha a naopak. U cvičení se díváme do jednoho bodu a střídavě přitahujeme levé koleno k pravému lokti a pravé koleno k levému lokti. Cvik opakujeme dvacetkrát a cvičíme pomalu a soustředěně. U těchto cviků nejde o rychlost, ale o uvědomělé přesné pohyby. Časem můžeme cvik obměnit a prostřídat se stejnosměrnými pohyby levé ruky s levou nohou a pravé ruky s pravou nohou. Vždy však cvičení zakončujeme pohyby křížovými. Později se dá tento cvik ještě ztížit tím, že bod, na který upíráme zrak, umístíme dolů nebo do stran.
 • dvojí kreslení- Tento cvik spočívá v kreslení oběma rukama zároveň, čímž vzniknou dva zrcadlově převrácené obrazy. S dětmi můžeme vyzkoušet nejen geometrické tvary, ale i postavy, domy, rostliny atd.
 • ležatá osmička - Už samotný tvar ležaté osmičky symbolizuje propojení všech částí, a proto právě obtahování či kreslení ležaté osmičky je jedním z hlavních cviků na propojení hemisfér. Začneme tím, že na stěně umístíme obraz ležaté osmičky a přejedeme po ní nejprve zrakem, pak prostřídáme obě ruce a nakonec ji obtáhneme obouruč. Praváci začínají doprava nahoru a leváci doleva nahoru, když malujeme oběma rukama, začínáme také nahoru směrem od sebe a ruce křížíme až v závěru. Osmičku můžeme také opisovat hlavou či celým trupem. S dětmi pak můžeme zapojit i pohybová cvičení, kdy budou po osmičce běhat nebo jezdit.
 • námořnický uzel- Výchozí pozice je vsedě na židli, kdy se leváci opírají o levou stojnou nohu a praváci o pravou. Druhá noha se položí křížem přes stojnou nohu a opře se o její koleno kotníkem. Pak leváci uchopí levou rukou lýtko pravé nohy a pravou rukou chodidlo téže nohy. Tím se ruce zkříží a člověk vytvoří pomyslný uzel. V této pozici je dobré setrvat asi minutu a uvědomovat si vzájemné propojení všech končetin.

 

Přečtěte si na Zdravě.cz předchozí články o levácích:

Máte doma leváka?

Osobnostní zvláštnosti leváků

Levák ve škole

Cvičení nejen pro leváky patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

 • Petra 28.03.2017 10:03 Hodinky s GPS lokací

  Ahoj, my teď koupili taky ty modrý, máme je 14 dní a super. Navíc je teď mají v akci :-)

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku