Děti a let letadlem

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Výhradně děti jsou pro letecké společnosti tím nejváženějším cestujícím. Pokud vás čeká první let s ratolestí a chcete si ho užít bez úhony a nervů, nemusíte se dopředu hroutit. Stačí drobný plán a hlavně velké odhodlání.

Podle jednoho zdroje čelí přední letecké společnosti tlaku, aby rodiny s dětmi měly v letadle vyhrazen zvláštní prostor, popřípadě aby jim byly některé lety úplně zakázány.

Hlavní příčinou jsou rozhořčení spolucestující, kteří si zvolili tu a tu společnost a zaplatili nemalou částku za letenku, aby cestovali v klidu a komfortu. Jenže co mají dělat rodiče, kteří svou ratolest nehodlají odložit do zavazadlového prostoru?

Zcestovalé maminky nevidí žádný problém v letu s dítětem. Ty, na něž čeká let poprvé, mají obavy, zda to zvládnou samy, natož pak jejich děti. Nemůže jim ublížit třeba změna tlaku či prostředí?

Děťátku je nejlépe doma a cestování do větších dálek by bylo dobré odložit na dobu, až bude větší. Při krátkých letech po Evropě se pár hodin s dítětem na klíně dá vydržet. Malý cestovatel potřebuje co obvykle: čistou plenu, spánek, pohlazení a mléko.

Příliš dlouhý let

Jak ho však zabavit, když vás čeká dlouhý let za oceán? Některé letecké společnosti mají v nabídce speciální služby, kde si můžete pro své dítě rezervovat postýlku nebo speciální jídlo. Možné je mít na palubě kočárek nebo sedačku. Podmínkou jsou pouze nařízené rozměry a váha nezvyklých zavazadel. To, že rodiče s dětmi vstupují na palubu letadla jako první, je samozřejmostí.

V případě, že nekojíte a máte starosti, zda budete mít možnost si ohřát mléko, nemusíte se bát, že bude malý trpět hlady. V dnešní době už není problém domluvit se při rezervaci letu na možnosti ohřátí vlastní stravy v kojenecké láhvi přímo na palubě letadla.

Cestuje-li vás letadlem více, jako první vyřešte místa k sezení. S většími dětmi možná stojí za úvahu se rozdělit. Malý předškolák může sedět v jedné řadě s tatínkem, který tam bude jenom pro něj, a vy zase můžete pohodlně pečovat o miminko v řadě druhé.

Kdy let raději odložit

Nezapomínejte ale také na zdraví. Není zrovna ideální vyrazit na dlouhou cestu v nepříliš dobré kondici za cenu super dovolené u moře.

V žádném případě není vhodný let při zánětu středního ucha, stejně tak po jeho prodělání. Ani po prodělané infekci horních cest dýchacích se nedoporučuje cestovat letodlam.

Zrádná může být také klimatizace, a proto mějte raději po ruce vždy deku navíc. Rovněž dbejte na to, aby se mohlo dítě při vzletu i přistání dostatečně napít.

 

Absolvovali jste někdy cestu letadlem s malým dítětem? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Děti a let letadlem patří do témat
 • Jana U. 25.10.2012 10:33:05

  Se synem létáme pravidelně od 4měsíců, poprvé jen krátký let do Španělska, cca 3h, ani nevěděl, že je v letadle, usnul vždy při vzletu u prsu. Na roce jsem s ním sama letěla do USA, již jsem nekojila, měla jsem k dispozici láhev s mlékem a různé pochutiny, opětovně usnul u vzletu a skoro celou cestu prospal. Další lety se synem byly stejné a absolutně bezproblémové, chce to mít s sebou různorodé hračky a pochutiny a snažit se koupit let na pozdní odpoledne nebo noc (v případě delšího letu). Pozor na nemožnost použití kočárku při přestupech (nosila jsem syna na ramenou....) většina let.společností slíbí kočárek při výstupu z letadla, ale po příletu jsem ho musela vždy vyzvedávat až spolu se zavazadly po projití imigračního oddělení atd. Vše se dá zvládnout, pokud je maminka v pohodě a nestresuje se. Syn byl i pro zánětu stř. ucha (cca 14dní) a neměl sebemenší problém. Létání s děti nevidím jako problém.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Zdenča 22.01.2018 21:01 školka

  Ahoj holky, taky vám chodí děcka ze školky pořád jak čuně? Naše dcera dnes a denně. Pořád jen peru…

 • Eliška 22.01.2018 14:01 Dětské oblečení

  Maminky, je tu některá, která má doma nosítko Babyconcept? Vybrala jsem si nosítko Babybjon a…

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku