Dudlík, ano či ne?

Zda je používání dudlíku zdravé či ne, tak na to hledá odpověď mnoho odborníků z celého světa. A s jakými přišli v poslední době výsledky?

Co je tedy pozitivní?

Používání dudlíků stimuluje tvorbu slin, a to z 0,3ml/min až na 5ml/min. Větší množství slin neutralizuje pH v dutině ústní a tím se snižuje riziko vzniku zubního kazu. Dále zvlhčují ústa a tím se zamezuje jejímu poranění. V neposlední řadě se zvyšuje tvorba IgA a sIgA protilátek, které mohou snížit riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí.

A co se naopak na dudlíku nelíbí?

„Dumlání" před 4.rokem (někde je uváděno před 2.rokem) chrupu neubližuje. Samozřejmě záleží na četnosti, intenzitě a délce jeho trvání. Avšak po tomto roku může používání dudlíku vést ke vzniku špatného skusu a později se může objevit i vada výslovnosti.

Ačkoli zvýšená tvorby slin může snížit riziko zubního kazu, tak si musíme uvědomit, že dudlíky jsou dost nehygienické. Pořád se někde „válí", padají často na zem a maminky je oblizují, a tím vším se můžeme naopak zvýšit riziko vzniku zubního kazu.

Nechci se přít jestli má pozitivní nebo negativní účinky na psychiku dítěte, v tom se liší i názory spousty odborníků. Dudlík, ale dokáže dítě uklidnit pokud je neklidné, nemůže usnout a vy přitom víte, že je dostatečně nakrmené, vyprázdněné, přebalené a v pokoji není horko ani zima. A pokud jste už vyzkoušeli pohlazení či kolébání a dítě stále pláče, nebojte se po „šídítku" sáhnout.

Jak a jaký důdlík používat?

 • Před prvním použitím dudlík důkladně omyjte a vydesinfikujte.
 • Pořiďte si větší počet dudlíků (jsou to malé „potvůrky", co se rády schovávají!).
 • Uchovávejte je v zakryté nádobě, pokud upadne na zem, omyjte pod tekoucí horkou vodou a nechte okapat.
 • Nenamáčejte dudlík do medu či cukru - hrozí vznik zubního kazu nebo alergie (na med)
 • Dudlík nevnucujte, používejte v případě, když chcete dítě uklidnit.
 • S „odvykáním" postupně začínejte od jednoho roku. Používání dudlíku po 5. roce může skrývat neurotizaci dítěte.

Na trhu je velké množství výrobců dudlíků. Najdeme dudlíky mnoha tvarů a barev. Můžete si vybrat sikonové dudlíky (čiré, tvrdší a vhodné jen do doby, než začnou růst zoubky) nebo latexové (žlutohnědé, měkčí než silikonové, ale pozor mohou vyvolávat alergickou reakci). Určitě by měl být anatomicky tvarovaný, po vyvaření by neměl měnit tvar  a hlavně musí vyhovovat vašemu děťátku!

Moje osobní postřehy

Do porodnice jsem šla s přesvědčením, že moje dítě dudlík používat nebude. Vždyť přece může způsobit tolik špatného! Rychle mě to přešlo, když malá měla novorozeneckou žloutenku a nedokázala pochopit, že dečka na které leží jí prospívá! Sestřička mi poradila, ať vyzkouším dudlík. No a on se stal zázrak! Anička chvilku protestovala, ale zalíbilo se jí to a byl klid! Jsou jí 4 měsíce a používáme ho dále. Nepostradatelný pomocník u doktorky či na návštěvě a hlavně nejlepší uspávač! Přes den se snažím na ni dělat různé opičky, abych ji dudlíček nemusela dávat, aby si do pusinky mohla dávat všechny ty nevydesinfikované věci okolo jako třeba svoje prsty, moje prsty a hračky, které se válí prostě všude. Pravdou ale je, že když si cucá palec, tak ji i přes den dudlánek dám, protože ten jí budu moct časem vzít, prst asi ne! Ale už teď se bojím „odvykací kúry"!

Jaké postřehy máte vy? Dáváte svému miminku dudlík?

Dudlík, ano či ne? patří do témat
 • dudlík Slavoj 16.03.2013 16:19:50

  Vážené dámy, dudel dítě potřebuje na procvičování spodní čelisti. V opačném případě vaše díte dude dýchat otevřenou pusou a někdy s jazykem ven. Do 6 let bude mít zduřelé mandle, plno zánětů. Trhání mandlí .Tak se připravte na zdravotní komplikace, které nastanou později, to je od pěti let věku.

  • Re: dudlík Andrea 31.07.2014 16:49:00

   Tak co já vím, dudlík jsem nikdy neměla, neboť jsem ho dle mé maminky odmítla již v porodnici, po té, co mi ho dali do pusy se mi prý začal zvedat žaludek... nyní je mi 32, se spodní čelistí či dýcháním jsem nikdy problém neměla ani s mandlemi - netrhali mi ani krční ani nosní - nebyl důvod - v životě jsem prodělala pouze jeden ošklivý zánět průdušek (v 21 letech po tom, co jsem vlastní vinou silně prochladla) a jednu angínu (ve 30 letech - dle dr. z klimatizace v kanceláři)... jako dítě jsem byla zdravá jako řípa :-). Švagrové syn má dudlík ještě ve třech letech - a nemocný je stále, nepamatuji si, kdy byl naposledy zcela zdráv. Navíc tříleté dítě, které v jednu chvíli jí rohlík a hned na to si cpe do pusy upatlaný dudlík, je nechutné. Takže za mne tak. Pokud to nebude nezbytně nutné, svému dítěti dudlík dávat nebudu a v jeho kladný zdravotní vliv nevěřím...

 • dudlík dominika 11.03.2009 08:15:34

  Já jsem pro dávat dudlík, ale vážně nenamáčet ho do ničeho sladkého, kazí se tím zuby.

  • Re: dudlík Markéta 25.03.2009 19:43:06

   Mám dvě děti, skoro tříletého klučinu, který měl dudlíka skoro od narození do 13-ti měsíců – jakmile jsem ho přestala kojit, kupodivu přestal mít zájem i o dudlík. Flaškou jsem ho začala přikrmovat od 4 měsíců, tu ovšem vyžadoval do 2,5 let, ale ne v noci. Holčičce je skoro 11 měsíců, dudlík měla také skoro od narození a doslova ho vyplivla v šesti měsících, palec si nenucá, kojím ji ovšem dál, flašku nechce ani vidět. Takže dudlík ano, hlavně na utišení, na usínání, ony ho ty děti prostě jednou dají pryč =o) a doporučuji dle článku mít více dudlíků najednou, často se nám stávalo, že jsme večer před usínáním lezli s manželem po čtyřech a hledali dudlíka…

 • dudlík pavla 16.03.2009 12:38:05

  My dáváme „dudů“ jen na spaní a je to u našeho malého rychlovka v momentě spí. Když vypadne nevadí. Je nám 1,5 roku tak to pomalu odnaučujem. Kdoví jak to zmáknem. Každá mamča ví co je pro drobka nejlepší. Ahoj

 • My byli bez. Radka 14.03.2009 20:57:22

  Můj syn byl bez dudlíku,nikdy o něj nestál i když jsem mu ho zkoušela dávat. Vyzkoušeli jsme spoustu druhů,ale žádný neuspěl.Vím,že by mu nejednou pomohl utišit se,ale neměl o něj zájem.Aspoň nemusíme odvykat,přesto proti dudlíku nejsem.

 • bez dudlíku Dáša 14.03.2009 11:26:44

  Dudlík je dobrá věc pro uklidnění. U nás,ale neuspěl. Malá ho nikdy nechtěla. O to lépe, že nemusíme odvykat.

 • dudlík Hanka 13.03.2009 10:55:28

  Myslím,že dudlík je dobrá věc pro prcky.Vždy to malého uklidní když je mrzuty tak proč mu ho nedat,ale samozdřejmě nic se nemá přehánět :-)))

 • dudlík Katka 12.03.2009 08:16:31

  Já si myslím, že pokud mimčo brečí a dudlík ho utěší, tak proč mu ho nedat, jen si na to nesmí zvyknout.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

 • Petra 28.03.2017 10:03 Hodinky s GPS lokací

  Ahoj, my teď koupili taky ty modrý, máme je 14 dní a super. Navíc je teď mají v akci :-)

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku