Enkopréza - trápí i vaše dítě?

Enkopréza je označení pro vědomé nebo nevědomé vyprazdňování stolice do oblečení, přičemž dítě nemá v úmyslu se vyprázdnit. Dítě neudrží stolici ve věku, kdy už umí ovládat anální svěrače, obvykle po 3. - 4. roce věku.

Výskyt poruchy závisí na věku dítěte, asi u 1,5 % osmiletých a u 0,8 % dvanáctiletých chlapců se vyskytuje problém zašpinění. Chlapci jsou enkoprézou postiženi obvykle více než dívky. Enkopréza je často spojená s enurézou, tedy častým a nekontrolovatelným počůráváním.

Typy enkoprézy a jejich příčiny

Enkoprézu dělíme na primární a sekundární, přičemž ta primární označuje stále trvající problém již od útlého věku, zatímco sekundární je forma problému, který se objevil od určité doby, kdy už dítě žádné potíže s vyprazdňováním nemělo. Primární enkopréza je také obvykle důsledkem zpomalení vývinu, omezeným intelektem či postižením. Sekundární typ je často důsledkem opakující se, dlouhotrvající zácpy, která pak vede až k tzv. obtékání stolice a může být často mylně považována za průjem. Vznik enkoprézy mohou zavinit také psychické, emocionální problémy.

Na vině bývá často psychika, tresty však nic nevyřeší!

Řešení tohoto problému rozhodně vyžaduje osobní návštěvu odborníka, nelze ho vyřešit bez osobního kontaktu s rodinou a dítětem. Přes dlouhodobé trvání problému, častou neschopnost zjištění příčiny, zoufalý pocit z nekonečného praní zašpiněného spodního prádla a vyčerpání, tresty a rozčilování prostě a jednoduše nemají smysl a k nápravě nepovedou. Problém je samozřejmě nepříjemný z mnoha důvodů, dítě roste, chce chodit na kroužky, jezdit na tábory, chodit ven s kamarády apod. Problém s vyprazdňováním stolice je však natolik vážným omezením, že tyto aktivity často nejsou možné, což vede k izolaci dítěte a jeho uzavření se do sebe, a samozřejmě pak také ke špatným a vyčerpávajícím pocitům rodičů.

Intimní hygiena malých dětí

O enkopréze je třeba mluvit, vyléčit lze svépomocí, pomůže i odborník

Důležité je s dítětem mluvit o tom, co pro něj problémy s udržením stolice znamenají, a co by se dalo udělat proto, aby vymizely. Dítě by mělo cítit, že má prostor, aby s rodičem mohlo mluvit o těchto svých pocitech, o strachu, obavách nebo úzkostech spojených s (ne)udržením stolice. Nicméně dříve, než se celý problém označí za psychický, je dobré pátrat také po možné fyzické příčině. Může jít například o ochablost svěračů, což by měl posoudit lékař - specialista, ke kterému vás doporučí váš dětský lékař.

Zdroj: psychologie.cz, modrykonik.cz

Foto: Pixabay.com

Enkopréza - trápí i vaše dítě? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Misa 12.12.2017 19:12 Citlivá pokožka

  Ahoj znas praci prasek Dalli? Je pro alergiky a zrovna i citlivou pokozku

 • Hany 11.12.2017 12:12 Dárek pro dceru k Vánocům

  ahoja, moje dcera je povahou spise kluk a tak budeme letos kupovat cihlicky, je to skvela…

 • Lucie 11.12.2017 11:12 Hodinky s GPS lokací

  moje dcerka je má už tři měsíce a dost se jí líbí :) hodinky fungují a v gps poloze jsou docela…

 • Pája 09.12.2017 17:12 Hodinky s GPS lokací

  Též jsme to letos vyzkoušeli a vypadají dost nadějně, tak uvidíme co na ně řeknou děti :) ale jsou…

 • Staňka 08.12.2017 23:12 Dětské kaše

  No tak to bohužel neporadím, ale ty nemléčné jsou spíše vhodné pro děti, u kterých je zvýšené…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku