Enkopréza - trápí i vaše dítě?

Enkopréza je označení pro vědomé nebo nevědomé vyprazdňování stolice do oblečení, přičemž dítě nemá v úmyslu se vyprázdnit. Dítě neudrží stolici ve věku, kdy už umí ovládat anální svěrače, obvykle po 3. - 4. roce věku.

Výskyt poruchy závisí na věku dítěte, asi u 1,5 % osmiletých a u 0,8 % dvanáctiletých chlapců se vyskytuje problém zašpinění. Chlapci jsou enkoprézou postiženi obvykle více než dívky. Enkopréza je často spojená s enurézou, tedy častým a nekontrolovatelným počůráváním.

Typy enkoprézy a jejich příčiny

Enkoprézu dělíme na primární a sekundární, přičemž ta primární označuje stále trvající problém již od útlého věku, zatímco sekundární je forma problému, který se objevil od určité doby, kdy už dítě žádné potíže s vyprazdňováním nemělo. Primární enkopréza je také obvykle důsledkem zpomalení vývinu, omezeným intelektem či postižením. Sekundární typ je často důsledkem opakující se, dlouhotrvající zácpy, která pak vede až k tzv. obtékání stolice a může být často mylně považována za průjem. Vznik enkoprézy mohou zavinit také psychické, emocionální problémy.

Na vině bývá často psychika, tresty však nic nevyřeší!

Řešení tohoto problému rozhodně vyžaduje osobní návštěvu odborníka, nelze ho vyřešit bez osobního kontaktu s rodinou a dítětem. Přes dlouhodobé trvání problému, častou neschopnost zjištění příčiny, zoufalý pocit z nekonečného praní zašpiněného spodního prádla a vyčerpání, tresty a rozčilování prostě a jednoduše nemají smysl a k nápravě nepovedou. Problém je samozřejmě nepříjemný z mnoha důvodů, dítě roste, chce chodit na kroužky, jezdit na tábory, chodit ven s kamarády apod. Problém s vyprazdňováním stolice je však natolik vážným omezením, že tyto aktivity často nejsou možné, což vede k izolaci dítěte a jeho uzavření se do sebe, a samozřejmě pak také ke špatným a vyčerpávajícím pocitům rodičů.

Intimní hygiena malých dětí

O enkopréze je třeba mluvit, vyléčit lze svépomocí, pomůže i odborník

Důležité je s dítětem mluvit o tom, co pro něj problémy s udržením stolice znamenají, a co by se dalo udělat proto, aby vymizely. Dítě by mělo cítit, že má prostor, aby s rodičem mohlo mluvit o těchto svých pocitech, o strachu, obavách nebo úzkostech spojených s (ne)udržením stolice. Nicméně dříve, než se celý problém označí za psychický, je dobré pátrat také po možné fyzické příčině. Může jít například o ochablost svěračů, což by měl posoudit lékař - specialista, ke kterému vás doporučí váš dětský lékař.

Zdroj: psychologie.cz, modrykonik.cz

Foto: Pixabay.com

Enkopréza - trápí i vaše dítě? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • 16.10.2017 19:10 Plenky pro ekzematiky

  ahoj měla bych dotaz nebo spíš prosbu, zda se dají sehnat nějaké plínečky, vhodné pro ekzematiky ?…

 • Erika 16.10.2017 18:10 Dětské UM Humana

  A naco ted presne myslis? :)

 • Anna 16.10.2017 10:10 Hodinky s GPS lokací

  tak, holky a včil mi poraďte které ty hodinky mám koupit... na internetu je jich strašně moc a já…

 • Dana 12.10.2017 21:10 Plenky

  Já je mám vyzkoušené, jinak bych je nedoporučovala :). Hrozně mě nadchlo to, jak se snaží šetřit…

 • 11.10.2017 09:10 Jaká podložka pro dítko

  Dobrý den, máme dvou měsíční holčiku, chtěla bych koupit pro ni nějakou pěknou, kvalitní podložku.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku