Fyzické trestání dětí - ano, nebo ne?

V dnešním článku se zaměříme na toto ožehavé, ale stále hodně diskutované téma, na něž máme hodně rozporuplné názory. Jedni tvrdí, že pohlavek nebo facka zmůže víc než dlouhé domlouvání, jiní zarytě protestují, že sebemenší fyzický trest dítěti škodí a narušuje přirozený vývoj jeho osobnosti.

Kde jsou tedy ty pomyslné hranice, jejichž nepřekračování vede ke správnému stylu výchovy? Zkušení rodiče i odborníci z řad poradců v oblasti rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů se shodují v názoru, že existuje zlatá střední cesta. nebo-li nic se nemá přehánět.

Výchova po vzoru západu - fyzické tresty jsou tabu

Během let a s rostoucím vlivem vzorů ze západních zemí se u nás mění i způsob výchovy dětí. Fyzické tresty jsou v mnoha zemích západní Evropy již dlouho zakázané (a to i v soukromí), u nás toto zatím platí pouze ve školách a na veřejných prostranstvích. I proti tomu se mnozí ohrazují, ale představa, že budete muset zaplatit nemalou pokutu, uvidí-li vás někdo, jak dáváte dítěti výchovný pohlavek, také nevzbuzuje velké nadšení.

Výchova dětí v minulosti a dnes

V dobách našich prarodičů se výchova a trestání dětí samozřejmě tolik neřešilo. Pochvalou se šetřilo, zato pro pohlavek či facku se obvykle nešlo daleko. Byly kladeny velké nároky a očekával se úspěch, především však naprostá poslušnost, a to hlavně u dcer. V rodinách měl hlavní slovo otec a o jeho názorech a způsobech výchovy se nepochybovalo. Tahle doba je pryč, podle některých odborníků se však v současné době ženeme k přesně opačnému extrému. Příliš liberální přístup a extrémně volná výchova přitom nevede k tomu, že z dítěte vyroste silná, zdravě sebevědomá osobnost, jak se zastánci naprostého netrestání dětí domnívají. Ale naopak rozmazlený a tápající jedinec, kterému tímto způsobem výchovy, ukazujícím na jeho nedotknutelnost, život rozhodně neusnadníte. Chcete-li, aby z vašeho dítěte vyrostl především slušný člověk, měli byste mu v dětství ukázat mantinely, které, ať si každý říká, co chce, jsou ve výchově zkrátka potřeba.

Negativní následky častého "výchovného" trestání dětí

Není samozřejmě v pořádku stavět fyzické tresty nad vlídné slovo, slovo pochopení a projevy lásky.

Časté fyzické tresty a trestání za maličkosti vede třeba i k těmto následkům

 • často fyzicky trestané dítě je v pubertě a v dospělosti agresivní, předpokládá, že může snadno dosáhnout svého, pomocí násilí
 • časté, zbytečné a silné tresty mohou vést k útěkům z domova
 • starší dítě přestává přemýšlet o svém chování a je poslušné jen proto, aby se vyhnulo trestu
 • takto trestaným dětem může hrozit chorobný strach, bulimie, anorexie, později drogová závislost apod.

Rada nad zlato? Trestejte s rozumem, dávejte najevo lásku!

Fyzický trest berte jako krajní možnost, rozhodně bychom neměli fyzicky trestat dítě mladší 18 měsíců, kdy ještě úplně nechápe souvislosti. Přiměřené plácnutí přes zadek u menších dětí je přípustné, nikdy však nebijte dítě po hlavě nebo přes tvář. Fyzickému trestu by měla předcházet rázná domluva, napomenutí, varování. Teprve když opakovaně neposlouchá, může dostat jednu přes zadek. Neuchylujte se k tělesným trestům pro maličkosti (jako jsou zbytky na talíři, umazané oblečení). V jakýchkoliv jiných situacích však nešetřete láskou, objímáním a mazlením, dávejte dítěti najevo, že je pro vás vším, že je milováno. Podle psychologa Jeronýma Klimeše se tak bude cítit v bezpečí a v klidu, stane se sebevědomějším a odolnějším před vlivy okolí a ani to plácnutí přes zadek jednou za čas vám nebude mít tolik za zlé.

Zdroj: ona.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Fyzické trestání dětí - ano, nebo ne? patří do témat
 • Andy 15.10.2015 17:02:26

  ahoj mám 11letou dceru,chodí do 6 třídy.Zapomíná ukoly,neustále tvrdí že se nemusí učit atd.Ve škole vyrušuje,nedává pozor.Doma neposlechne,dám jí příkaz at se jde učit,tak mi odpoví že se nemá co učit a prostě se odmítá cokoliv učit.Už nevím jak dál,ted čekám kdxy nám zavolají z ps.poradny a opět ted už po 3 k nim pujdem,stále stejný problém.Budu ráda za každý rozumný komentář a hlavně radu

 • Andy 15.10.2015 17:01:11

  ahoj mám 11letou dceru,chodí do 6 třídy.Zapomíná ukoly,neustále tvrdí že se nemusí učit atd.Ve škole vyrušuje,nedává pozor.Doma neposlechne,dám jí příkaz at se jde učit,tak mi odpoví že se nemá co učit a prostě se odmítá cokoliv učit.Už nevím jak dál,ted čekám kdxy nám zavolají z ps.poradny a opět ted už po 3 k nim pujdem,stále stejný problém.Budu ráda za každý rozumný komentář a hlavně radu

 • Miroslav Miroslav 04.10.2015 13:24:21

  Rodičia sú pred zákonomzodpovední za svoje deti.Tedavýchova má byť plne na ichuvážení.každé dieťa jejedinečný jedinec anajlepšie ho poznajú práverodičia.Príde mi nanajvíšabsurdné,aby mi nejakýrežim,štát(tj.cudzíľudia,úradníci,sudcovia)zakázali trestaťdieťa....Príklad,keď budemať syn 17 a ja mu dám fackuza to,že hrubo vynadal mnealebo mojej manželke,budemčeliť stíhaniu zo stranyúradov,sudcov.Ale keď tensyn bude mať 18 a príkladneniekoho zavraždí,pošlú(potrestajú)ho tí istícudzí ľudia trebársdoživotím,v USAnapr.smrťou...To jeabsurdné!..P.S..Dnes námcudzí ľudia,úradníci,neziskovky,vravia,aby sme s otvorenou náručouvítali moslimov,pre ktoríchje bitie detí a manželiekpredpísané v ich svatejknihe,koráne....Ďalšiaabsurdita .EU nám zakážetrestať vlastné deti,aleprikáže milovať niekoho,ktoto robí denne....Svet sazbláznil,ale ja ešte nie.

 • milan 25.04.2015 19:10:02

  - Tak děcka do 8.-10.let by se fyzicky trestat neměly vůbec.Pokud výchovu takto malého dítěte nezvládne rodič bez výprasku,je to vina toho rodiče.Ovšem pokud starší dítě začne klackovatět (hlavně kluci),tam už by v některých případech byla fyzická domluva na místě.

  • Milan Karel 10.05.2015 09:41:05

   No, právě proto, že když se dítě za zlobení neplácne do 10ti let, tak je pak těžké, mu najednou od desátého roku, ukazovat "rákosku", protože už si dělá co chce a když mu rodič stanoví mantinel, tak ho klidně napadne, jako už se stalo mockrát. A pročítám příspěvky a souhlasím s Eiminkou, že teď když člověk vidí dnešní děti, co si dovolí od malinka a rodiče to přehlíží, tak říkám také, co je to za haranty. Takže to shrnu: pokud to nejde po dobrém, má nastoupit proutek.

   • Re: Milan milan 14.05.2015 19:49:05

    Když je dítě malé,tak hlavně napodobuje (rodiče,starší sourozence ap.)Má kolem sebe spoustu nových věcí,poznává svět.Tam bych asi (když se něco nepovede)fyzicky netrestal.Projevy povýšenosti,arogance a další negativní vlastnosti získává (okouká)dítě až když je starší.Tak tam bych přitvrdil.

   • Re: Milan milan 14.05.2015 19:48:33

    Když je dítě malé,tak hlavně napodobuje (rodiče,starší sourozence ap.)Má kolem sebe spoustu nových věcí,poznává svět.Tam bych asi (když se něco nepovede)fyzicky netrestal.Projevy povýšenosti,arogance a další negativní vlastnosti získává (okouká)dítě až když je starší.Tak tam bych přitvrdil.

 • Eiminka 25.04.2015 15:43:55

  Nevidím důvod, proč by dítě, když zlobí, nemohlo dostat na zadek a postavit ho do latě. Když to nejde podobrém, tak to má jít po zlém. Nějaké vysvětlování pokaždé nezabere. Z jakého důvodu, je to hned kvalifikované, jako týrání? Týrání, je podle mě pálení cigaretou, nedávat najíst, mlátit po hlavě nebo nepřiměřeně až do krve.
  Dnešní haranti jsou rozjívený, rozeřvaný, nevychovaný. Je moderní říkat je je dítě hyperaktiví....prdlačka !!! Jsou nevychovaný !!! Dělají si co chtějí, protože je rodiče neusměrní a vše jim dovolí. V mém dětství jsem byla bita každou chvíli, dokonce i v 18 letech, jsem dostala přes hubu...a rozhodně to na mě následky žádné nezanechalo. Co si dovolí polistopadoví haranti a dnešní mládež, je do nebe volající. Zdravím

  • Re: důsledek Milena 07.05.2015 06:42:54

   Myslím, že z celého článku je patrné jak moc se výchova na paní podepsala.

  • Re: zdenka 27.04.2015 10:17:43

   musím reagovat na markéti a eiminku, už jen použití slova haranti svědčí o ne moc dobrém vztahu k dětem, vychovala jsem 4 děti, bez toho abych je byla a vyrostli z nich mladí , slušní a úspěšní lidé, fyzické tresty by se měli užít jen v krajním případě u menšího dítěte kterému nejde ještě vše vysvětlit, plácnutí na zadek stačí.

 • Markéta 26.04.2015 09:10:23

  Polistopadové haranty:) vychovává právě generace, která zažila tělesné tresty, ne? Tak kde soudruzi udělali chybu? Určitě jde vychovávat děti bez trestu- mám dvě v pokročilé pubertě a vztahy jsou u nás založeny na důvěře . Narozdíl od jiných , trestaných, dětí si doma nelžeme, nemají toiž důvod, protože se nebojí svěřit i s tím, co bylo špatně. A mě taky nadřízený v práci nepohlavkuje za to, že něco dělám blbě :) To by bylo výprasků, kdyby dospělí dostávali za to, co dělají děti...že jsou drzí, odmlouvají, nespolupracují :) :) Každý ssi rozhoduje o svém životě sám a někdy je dobré nepřebírat, co už tady bylo a začít přemýšlet :) Pěkný den všem rodičům i dětem...

 • ajgaltrae 25.04.2015 19:38:18

  taky si myslim, že pokud někdo vychovává správně, fyzický tresty by neměly bejt potřeba....
  ale ještě za sebou nemám výchovu dětí, takže uvidíme..

  každopádně co tu nezaznělo - hodně důležitý je, jaký to dítě je! s nějakou povahou se prostě ty děcka naroděj, a někdo je nekonfliktní, flegmatickej, prostě nesere. zatímco některý děti maj zase sklon k tomu se chovat jak mistři atd. - no a dyž de do tuhýho, myslim si, že často bohužel slova nestačej. někdo má prostě víc dispozice k tomu se chovat jako hajzl. a samozřejmě je nutný mu ukázat hranice - když to nejde slovy, musí to jít symbolicky tělesně.

  a když vidim některý děti, chce se mi brečet... jenže nejhorí je, že na místě je třískat jejich rodiče a ne ty děti.
  na výchovu dětí by se měl skládat "řidičák" - a to krutě těžkej.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku