zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Fyzické trestání dětí - ano, nebo ne?

Veronika Tůmová
25.04.2015

V dnešním článku se zaměříme na toto ožehavé, ale stále hodně diskutované téma, na něž máme hodně rozporuplné názory. Jedni tvrdí, že pohlavek nebo facka zmůže víc než dlouhé domlouvání, jiní zarytě protestují, že sebemenší fyzický trest dítěti škodí a narušuje přirozený vývoj jeho osobnosti.

Kde jsou tedy ty pomyslné hranice, jejichž nepřekračování vede ke správnému stylu výchovy? Zkušení rodiče i odborníci z řad poradců v oblasti rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů se shodují v názoru, že existuje zlatá střední cesta. nebo-li nic se nemá přehánět.

Výchova po vzoru západu - fyzické tresty jsou tabu

Během let a s rostoucím vlivem vzorů ze západních zemí se u nás mění i způsob výchovy dětí. Fyzické tresty jsou v mnoha zemích západní Evropy již dlouho zakázané (a to i v soukromí), u nás toto zatím platí pouze ve školách a na veřejných prostranstvích. I proti tomu se mnozí ohrazují, ale představa, že budete muset zaplatit nemalou pokutu, uvidí-li vás někdo, jak dáváte dítěti výchovný pohlavek, také nevzbuzuje velké nadšení.

Výchova dětí v minulosti a dnes

V dobách našich prarodičů se výchova a trestání dětí samozřejmě tolik neřešilo. Pochvalou se šetřilo, zato pro pohlavek či facku se obvykle nešlo daleko. Byly kladeny velké nároky a očekával se úspěch, především však naprostá poslušnost, a to hlavně u dcer. V rodinách měl hlavní slovo otec a o jeho názorech a způsobech výchovy se nepochybovalo. Tahle doba je pryč, podle některých odborníků se však v současné době ženeme k přesně opačnému extrému. Příliš liberální přístup a extrémně volná výchova přitom nevede k tomu, že z dítěte vyroste silná, zdravě sebevědomá osobnost, jak se zastánci naprostého netrestání dětí domnívají. Ale naopak rozmazlený a tápající jedinec, kterému tímto způsobem výchovy, ukazujícím na jeho nedotknutelnost, život rozhodně neusnadníte. Chcete-li, aby z vašeho dítěte vyrostl především slušný člověk, měli byste mu v dětství ukázat mantinely, které, ať si každý říká, co chce, jsou ve výchově zkrátka potřeba.

Negativní následky častého "výchovného" trestání dětí

Není samozřejmě v pořádku stavět fyzické tresty nad vlídné slovo, slovo pochopení a projevy lásky.

Časté fyzické tresty a trestání za maličkosti vede třeba i k těmto následkům

  • často fyzicky trestané dítě je v pubertě a v dospělosti agresivní, předpokládá, že může snadno dosáhnout svého, pomocí násilí
  • časté, zbytečné a silné tresty mohou vést k útěkům z domova
  • starší dítě přestává přemýšlet o svém chování a je poslušné jen proto, aby se vyhnulo trestu
  • takto trestaným dětem může hrozit chorobný strach, bulimie, anorexie, později drogová závislost apod.

Rada nad zlato? Trestejte s rozumem, dávejte najevo lásku!

Fyzický trest berte jako krajní možnost, rozhodně bychom neměli fyzicky trestat dítě mladší 18 měsíců, kdy ještě úplně nechápe souvislosti. Přiměřené plácnutí přes zadek u menších dětí je přípustné, nikdy však nebijte dítě po hlavě nebo přes tvář. Fyzickému trestu by měla předcházet rázná domluva, napomenutí, varování. Teprve když opakovaně neposlouchá, může dostat jednu přes zadek. Neuchylujte se k tělesným trestům pro maličkosti (jako jsou zbytky na talíři, umazané oblečení). V jakýchkoliv jiných situacích však nešetřete láskou, objímáním a mazlením, dávejte dítěti najevo, že je pro vás vším, že je milováno. Podle psychologa Jeronýma Klimeše se tak bude cítit v bezpečí a v klidu, stane se sebevědomějším a odolnějším před vlivy okolí a ani to plácnutí přes zadek jednou za čas vám nebude mít tolik za zlé.

Zdroj: ona.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zaostřeno na tuky ve výživě seniorů
Zdraví z mořských řas

Další články

Gastrický balonek jako metoda hubnutí
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Gastrický balonek jako metoda hubnutí

10.04.2015

Obezita je časté onemocnění dospělých a bohužel už i malých dětí. Ty jsou obézní většinou díky špatným stravovacím návykům, smaženým jídlům, slaným pochutinám, přeslazeným nápojům ...