I doma čekají na děti nástrahy

Zajistit doma bezpečí pro nejmenší není úplně jednoduché. Děti se pohybují po celém bytě či domě, mají pouze malý pud sebezáchovy a některé jejich nápady jsou naprosto nepředvídatelné. Máme-li doma batole, které právě začíná chodit a často padá, je nutné vybavit domácnost chrániči. V tomto článku se podíváme, jaké nástrahy čekají na naše děti v domácnosti a jak je před nimi ochránit.

Nebezpečí popálenin

Kuchyň je z hlediska domácích úrazů asi nejproblematičtější místo v bytě. Mnoho dětských poranění, především popáleniny, vzniká v době, kdy se připravuje jídlo na sporáku, peče v troubě nebo se už nese horký pokrm na stůl a děti se dožadují maminčiny pozornosti. Neocenitelnou službu v těchto případech splňují dětské ohrádky.

Dalším nebezpečím v kuchyních jsou nože a jiné ostré předměty. Pro bezpečí a klid je proto dobré zajistit skříňky a zásuvky proti jednoduchému otevření.

Úrazy elektrickým proudem

Velké riziko představují elektrické kabely a zásuvky. Děti jsou průzkumníci a rády strkají věci, kam nemají. Velice známé a oblíbené je strkání hraček a různých předmětů do elektrických zásuvek.

Proto máte-li doma batole, které se již dokáže všude dostat, vybavte pro jistotu všechny místnosti záslepkami do elektrických zásuvek, které se dají vyndat pouze speciálním klíčem.

Nebezpečí ale neskýtají jen samotné zásuvky. Podobné to je i s kabely od počítačů, videa, s fény, žehličkami nebo kuchyňskými spotřebiči.

K technickým přístrojům by malé děti nikdy neměly mít přístup a pro menší domácí spotřebiče bychom měli mít vyhrazené uzamykatelné úložné prostory umístěné dostatečně vysoko, aby na ně nedosáhly.

Pozor na okna, dveře a schody

Pro děti, především v předškolním věku, představují okna a dveře na balkony a terasy nejrizikovější prostředí.  Prevence je přitom velice jednoduchá. Stačí vybavit všechna okna a dveře bezpečnostními zarážkami, které umožní větrání a zároveň nejdou otevřít na víc než několik centimetrů.

Do mezonetového bytu nebo poschoďového domu, kde se pohybují nejmenší děti, se určitě vyplatí pořídit si různé prostorové zábrany, jako jsou dřevěná nebo kovová vrátka, která dětem nedovolí dostat se po schodech nahoru či naopak je ochrání před pádem dolů.

Do skleněných výplní dveří je dobré dát z bezpečnostních důvodů kalené sklo, které odolá běžnému nárazu. Pokud se přece jenom rozbije, netříští se a okraje střepů zůstávají tupé.

Dalším nebezpečným prvkem jsou kusové koberce, které mohou podjet pod nohama na parketách nebo plovoucí podlaze. Zde mohou pomoci protiskluzové podložky, které předejdou nebezpečnému pádu.

Samostatnou kapitolou jsou léky a různé chemikálie v domácnosti. Ty by měly být vždy bezpečně uloženy z dosahu dětí.

Dětské schopnosti a dovednosti jsou zkrátka naprosto nevyzpytatelné a někdy se vyvíjejí nečekanou rychlostí. Co ještě včera vaše dítě nedokázalo, může zítra bez problémů zvládnout. Proto je třeba být neustále ve střehu.

I doma čekají na děti nástrahy patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku