Intimní hygiena malých dětí

Zásady osobní hygieny mají specifický význam pro každého jedince. Jsou rozdílné u dívek i chlapců v jednotlivých obdobích života a souvisí také s hormonálními změnami, které se v těchto obdobích vyskytují. Intimní hygienu našich nejmenších bychom rozhodně neměli podceňovat, přestože je toto citlivé téma opředeno mnoha mýty, pověrami a babskými radami, které ne vždy fungují.

Správná hygiena v raném dětství naučí dítě správným návykům a péči o vlastní tělo, což je jedním ze základních předpokladů pro udržení si zdravého a tím také plnohodnotného života.

Intimní hygiena - stud stranou, jde o zdraví vašeho dítěte!

Každý pediatr vám jistě potvrdí, kolik váhavých a nesmělých rodičů k němu denně přijde a neví, jak formulovat otázky ohledně intimní hygieny svého dítěte. Jde přitom o naprosto přirozenou záležitost, která však vyžaduje jistou pozornost. Bát nebo stydět se zeptat odborníka může vést k nesprávné či nedostatečné péči a ke vzniku problémů. Neriskujte a bez obav se zeptejte svého pediatra na cokoliv, s čím si nevíte rady a v čem cítíte nejistotu. Lékař je povinen vám vše podrobně vysvětlit a názorně předvést. Nebudete určitě první ani poslední, kdo ho o to požádá.

Intimní hygiena u chlapců

Současné maminky si při hygieně svých dětí velmi cení vlhčených ubrousků, které hodně usnadní práci. Při hygieně chlapců jimi odstraníme všechny nečistoty a zbytky moči z pokožky, je nutné otřít všechny záhyby, oblast pod šourkem, kůži pod penisem i samotný penis. Nejvíc nejasností vyvolává patrně péče o předkožku malých chlapců. Přetahovat či nechat být? Co lékař, to jiný názor, o radách ostatních maminek nemluvě. Co tedy s tím? Obvykle se předkožka nepřetahuje až do věku okolo 2 - 3 let, poté se s růstem a celkovou změnou genitálu začíná sama uvolňovat. Může k tomu dojít dřív, ale i později. Je nesmysl pokoušet se předkožku přetahovat násilím, můžete svému dítěti způsobit zbytečné a bolestivé zranění. Po přetažení odstraňujeme vzniklý maz v oblasti žaludu pomocí dětského oleje a žalud stejně jako ostatní místa šetrně omýváme vodou.

Intimní hygiena u dívek

U holčiček může díky špatné hygieně dojít ke slepování až srůstu vnějších sliznic. Dochází k tomu v důsledku nepřítomnosti estrogenů, které se začnou vytvářet až okolo osmi let věku. Je nutné nebát se při mytí jemně oddálit stydké pysky a odstranit všechny nečistoty, včetně smegmatu. Smegma (bělavá mazlavá tekutina) se někdy lépe odstraní pomocí dětského olejíčku. V žádném případě nepoužívejte pro intimní hygienu dětí mýdla či parfémované přípravky. Dalším pravidlem je způsob otírání zadečku po stolici. Vždy utíráme směrem ke konečníku, ne obráceně, abychom nezanesli infekci ze stolice do genitálu dítěte.

Intimní hygiena mimo váš dohled - děti ve školce či u babičky

Je rozumné dohlížet na intimní hygienu zhruba do šesti let dítěte, než samo pochopí, jak a co má dělat. Pokud bude dítě delší dobu pobývat s jinou osobou, třeba během prázdnin, je nutné ji bez zbytečných rozpaků upozornit na nutný dohled při mytí a koupání. Na intimní hygienu dětí by měli do určitého věku dohlížet i v předškolních zařízeních, děti jsou tu však často vedeny k samostatnosti více či méně nekompromisně, což pak maminky doma snadno poznají na spodním prádle svých ratolestí. Dítě proto podporujeme v osvojení a zvládnutí těchto návyků hlavně doma (v kruhu rodiny). Spodní prádlo pak volte především z prodyšných a přírodních materiálů.

Foto: Pixabay.com

Intimní hygiena malých dětí patří do témat
 • Monika 22.10.2014 18:14:04

  Tak u dívek určitě neutíráme KE konečníku,jak zde inteligentně píšete,ale OD konečníku,abychom nezanesli infekci do genitálu..

  • Re: wtf 22.10.2014 22:44:02

   Vy jste snad spadla na hlavu ne? Samozřejmě že KE konečníku - ze předu k zadečku. Jak se utíráte prosímvás?


Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Hanová 04.03.2018 19:03 Citlivá pokožka

  Dobrý den ..co je to ten Zitenax?????

 • Olina 04.03.2018 19:03 Plenky

  FAkt? už po pár natřeních? Tak to je super! .. A kolikrát denně jste natírali?

 • Leona 02.03.2018 20:03 Plenky

  Párkrát jsem stím natřela p***** a byly vidět výsledky

 • Šestková 02.03.2018 20:03 Citlivá pokožka

  Koupila sem si ten krém asi před dvěma měsíci na doporučení kamarádky a ted na něj nedám dopustit.…

 • Míša 27.02.2018 10:02 školka

  Ofko, do školky Trojská labuť mi chodí obě moje děti. Jsme nadšení. Děti se do škoky těší, ze…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku