Jak správně pečovat o první zoubky

Nedostatečně prováděná zubní hygiena, špatné návyky a odmítání preventivních prohlídek, to je zatím stále nejčastější přístup předškolních dětí a hlavně rodičů k prvním zoubkům. Přestože jsou první zoubky pouze dočasné, je nutné o ně pečovat, protože mají na správný vývoj stálého chrupu zásadní vliv.

První zoubky si zaslouží stejnou péči jako trvalý chrup

Dětské zubní kazy jsou jedním z nejčastějších problémů, který řeší čím dál více rodičů. Důvodem je samozřejmě nedostatečná hygiena, špatný způsob čištění zoubků, strava s obsahem nadmíry cukrů a také zanedbávání preventivních prohlídek. Většina rodičů si bohužel myslí, že péče o dočasný chrup není tak důležitá, vždyť tyto zoubky přece vypadnou a stejně je nahradí zuby nové a zdravé. Opak je ale pravdou.

Dočasný chrup má za úkol držet místo pro zuby, které se budou vyvíjet později. pokud dítě o předčasný chrup přijde, je možné, že se stálý chrup bude špatně prořezávat. Mezery, které po mléčných zubech vzniknou, se mohou postupně zmenšovat, prázdný prostor se budou snažit vyplnit okolní zuby a začnou tak měnit svou polohu. Toto může být následkem křivých druhých zubů dítěte.

Horší průběh mohou mít neléčené zubní kazy u dočasného chrupu. Při pozdním zásahu se kaz velmi rychle může rozšířit na ostatní zuby, přičemž hluboké kazy nesou velké riziko přenosu infekce do lůžka stálého zubu, který už v neprořezané podobě bude muset čelit bakteriální infekci.

První zoubky a prevence

Prevence dětských zubních kazů je velmi jednoduchá - učit dítě nejlépe od prvního zoubku na zubní kartáček, dbát na pečlivou dentální hygienu a pravidelně navštěvovat zubního lékaře.

Pokud budeme dítěti čistit zoubky od brzkého věku, rychle si na cizí předmět v ústech zvykne. Při čištění však myslíme na to, že musíme dítěti až do osmého roku asistovat, protože až do tohoto věku není schopno si zoubky samo vyčistit dostatečně. Pokud dítě dobře spolupracuje, můžeme později zkusit i dentální nit, která vyčistí mezizubní prostory. Mezizubní kartáček a ústní vodu prozatím vynecháme.

Druhou kapitolou jsou prohlídky u zubního lékaře. První návštěvu bychom neměli nechávat na chvíli, kdy dítě začne nějaký zub bolet. Dítě by si na vyšetření chrupu mělo zvykat co nejdříve, dítě nesmí mít z lékaře vybudovaný strach, musí vědět, že mu u lékaře nic nehrozí a postupně si v něj budovat důvěru, a to bez bolesti půjde při prvních návštěvách mnohem snáz.

Když se objeví zubní kaz

Pokud se přecejen zubní kaz objeví, řešení je v rukou zubního lékaře, je na jeho posouzení, zda se zub vyplatí vyspravit výplní (amalgámová plomba, bílá výplň z pryskyřice či skloionomerní výplň), nebo je zoubek lepší vytrhnout.

Na nápad pomoci dítěti "domácím vytrhnutím" raději zapomeňte, vyvarujte se všech možných experimentů s obvázáním zubu nití, přivázáním nitě na kliku a následné vytrhnutí. Tím můžete dítěti způsobit ještě větší bolest a navíc poškodit i měkkou tkáň kolem zubu. Zub na extrakci mnohem lépe provede lékař v lokální anestezii.

Foto: Pixabay.com

Jak správně pečovat o první zoubky patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku