Jak naučit dítě na nočník?

Kolem jednoho a půl roku až dvou let bývá dítě schopno poznat, že „něco udělalo do plenek“, a dát to najevo. Je to ideální doba posazování na nočník. Ale jak na to?

Každé dítě je jiné. Některé se učí rychleji, jiné pomaleji, a zatímco jedno se to bez problémů naučí již v 18 měsících, druhé zvládne chození na nočník až ve dvou a půl letech. Aby se všechno dobře podařilo, je důležitá dostatečná zralost dítěte a vaše trpělivost.

Kdy začít učit dítě na nočník?

Na začátku okoukejte denní rytmus dítěte. Koncem prvního roku vykonává dítě svoji potřebu celkem pravidelně, a tak poznáte, zda chce dítě kakat nebo čůrat.

Pokud se dítěti podaří do nočníku něco udělat, ještě to neznamená, že si je toho vědomo. Správný čas, kdy dítě začne používat nočník nebo záchod si určí samo. Stejně jako lezení, chození, mluvení.

Při učení základních hygienických nácviků uspějete, jen když bude dítě spolupracovat. Buďte si jisti, že to nebude jednoduché. Dítě si nejdříve musí uvědomit, k čemu nočník je.

Zavíráte se na záchodě? Nechte dveře otevřené, aby na vás dítě vidělo. Děti jsou zvědavé a budou to také chtít vyzkoušet. Děti se přece učí tím, že zkouší to, co vidí. Nočník můžete dát k sobě na záchod.

Když jdete kupovat nočník, nechte dítě, aby si ho vybralo samo. Pokud se mu bude líbit, lépe a rychleji se s ním seznámí.

nočník.jpg

Jak naučit dítě na nočník?

 • Sundejte dítěti plenky a mějte nočník po ruce. Vysvětlete mu, co od něj očekáváte. Když začne čurat na zem, odneste ho rychle na nočník a pochvalte ho, když se něco podaří, a naopak ho nehubujte, když se to nepovede.
 • Vysazujte dítě na nočník po jídle, po pití, po svačině nebo po spaní a kdykoli se vám zdá, že by se mu mohlo chtít kakat nebo čurat.
 • Pomozte mu svléknout kalhotky a posadit se.
 • Když hned vstává, zabavte ho hračkou a pokuste se ho udržet na nočníku asi 5 minut.
 • Když se nevykaká ani nevyčurá, nechte ho vstát a jít si hrát.
 • Když se dítě naučí udržovat čistotu ve dne, můžeme zkusit odbourat plenky i na noc. Předpokladem je, že má ráno po vyspání suché pleny, pak teprve můžeme zkusit plenu na noc odložit.
 • S nácvikem bez plen je nejlepší začít v létě, pokud máte zahradu, může běhat bez pleny klidně celý den
 • Není dobré se dítěte stále ptát, jestli "se mu nechce".
 • V noci dítě nebuďte, nemá to cenu. I když se vyčůrá, samo si to neuvědomí. Děti mají tak hluboký spánek, že plný močový měchýř je nevzbudí. Teprve kolem třetího roku dokážou s jistotou ovládat močový měchýř.

Jaký vybrat nočník?

Na výběr je z mnoha druhů a barev. Od úplně obyčejných až po důmyslné hrací nočníky, které po vyčůrání zahrají písničku. Některé nočníky mají tvar autíčka či nějakého zvířátka. Třeba si vaše dítko vybere samo.

Existují také speciální motivační samolepky, které se nalepí na dno nočníku. Samolepka je tmavá, teprve po vyčůrání (působení tepla) se objeví obrázek.

Nočník by měl být dostatečně veliký, aby dítě netlačil a neodradil od dalšího snažení. Pro chlapečka by měl mít zvýšený přední okraj, aby nedocházelo k "nehodám".

Pokud vyberete nočník s hodně vysokým okrajem nebo například s řidítky, může se stát, že budete muset dítěti při každém posazení sundat kalhotky, protože jinak se neposadí.

Konečně bez plen

 • Děti potřebují při odvykání od plen dostatek pozornosti a podpory.
 • Pro dospělého je to běžná věc, ale dítě se to teprve učí, je to pro něho něco nového.
 • Vymyslete něco, co by dítě zaujalo, buďte trpěliví.
 • Za každý úspěch dítě pochvalte, ale nepřehánějte to.
 • Přizpůsobte oblečení tomu, aby se mohlo dítě samo svléknout a jít na nočník.
 • Pokud chce, abyste byla u něho, vyhovte mu, můžete si třeba povídat.
 • Nezlobte se, pokud to nestihne, ze začátku budete mít asi dost prádla, ale nějak se začít musí.

A kdy jste vy začali dávat svoje dítě na nočník?

Jak naučit dítě na nočník? patří do témat
 • Kristyn 16.04.2014 22:47:27

  Matky :)nestresujte se .Jsou horsi veci.Bud te rady,ze je vase detatko zdrave.Memu synovi je pomaku 16 mesicu a zlehka ho sznamuji a posazujeme na nocnik i treba 10x denne,ale jeste nikdy nic do nocnicku.Proste neni pripraveny:)Pri kakani i curani cupi,ale na nocnicku vydrzi max 5-10 minut,ale je otlaceny:(.Ale haca a pak vstane a vycura se vedle:)))No co uz:))je malynky,ma cas:)

 • Nočník Michaela 16.04.2014 21:40:56

  Naše malá chodila poctivě od 8 měsíce. Ušetřilo nám to spoustu plen. :-) Chce to mít trpělivost a vše ukazovat a vysvětlovat. Hlavně je to na rodičích, když nejsou líný a dítěti poctivě sundavají plenky a učí ho to. Bohatě se jím odmění :-)) Teď je jí rok a přes noc má plenu suchou. Ale chce to ještě čas a snad až bude lítat po zahradě teď v létě odnaučí se úplně. a hlavně každé mimčo je jiné.

 • dobré rady Markéta 07.06.2010 09:47:19

  Našemu prckovi je teď půl roku, takže nočník ještě nehrozí, jsem zvědavá jak to pak zvládneme

  • Re: dobré rady petra 29.07.2010 14:30:05

   Naší malé princezně jsou tři měsíce a statečně kadí do nočníku. Vypozorovala jsem, že když dýl spí, pak se probudí a chce jíst a pak se začně kroutit, což je impuls k tomu jí přidržet nad nočníkem. úspěch máme skoro pokaždé. a je také za to pochválena. bere to jako hru a tváří se spokojeně.pokud to však nestihem, nebo jsme mimo domov, nic se neděje, vždyť je ještě malinká.

   • Re: Re: dobré rady Martina r. 06.03.2014 09:27:55

    Mám známou a také 16 m chlapečka. Ona dávala obě své děti od 7 m na nočník a už v 15m neměli plenky ani na noc. Kdybych to věděla dřív určitě to zkusím. Takhle počkáme na teplo a zahrádku a uvidíme. Ono to půjde.

   • Re: Re: dobré rady Alice 16.08.2012 00:13:18

    Nejvetsi blbost, jakou jsem kdy slysela, je davat 3 mesicni miminko na nocnik!!!
    Uvedomujete si vubec jako rodice, co je to za h*****??? Akorat ji tim stresujete.

    • Re: Re: Re: dobré rady petki 04.09.2012 15:47:19

     Naše malá chodila na hrnec taky od 3měsíců...prostě se v leže nedokázala vykadit:) a nevypadala stresovaně, naopak spokojeně, že není jak jetel. To se ovšem změnilo a od jednoho roku do dvou své poklady zatajovala. Pak se naučila říkat sama kdy chce. Jen to čůrání musíme doladit. Protože i já měla podobné návyky, tak to za h***** rozhodně nepovažuju:) Drahé dámy a pánové > každý je originál :D

   • Re: Re: dobré rady Iva 28.05.2012 21:46:10

    K čemu ve 3měs dávat dítě nad nočník, stejně neví kam kaká, jen rodiče se cítí pyšně.Je to nesmysl,které dítě stresuje

   • Re: Re: dobré rady Aneta 12.08.2011 23:16:49

    Tak to je snad i přehnaný ve 3 měsících né? Rodiče jsou sice spokojený a pyšný, ale dítě traumatizovaný...Nevím,můj názor a každýho věc.

   • Re: Re: dobré rady Katka 03.04.2011 20:33:25

    ve 3 měsících??? až moc přehnané když ještě neumí ani sama sedět...
    že by přehnaná péče rodičů?

   • Re: Re: dobré rady Romča 31.01.2011 13:02:51

    Ve 3 měsících na nočník ? No to snad ne ...

  • Re: dobré rady Jana 09.06.2010 09:29:51

   Zvládne to každý, nesmí se to moc "řešit" a prožívat. Moje děti se na nočník naučily až po dvou letech a ničemu to nevadilo. Teď jsou jim tři a chodí radši na záchod. Znám děti, které si na nočník nesedly nikdy a přešly z plenek rovnou na záchod. A proč ne, že?

 • vubec se nam nedari Anna 09.09.2011 18:14:41

  mame 19mesicni holcicku a vubec se nam nedari, kdyz ji svleknu tak vycura se vsude mozne jen ne na nocnik. Tak jsem s toho dost spatna jak to pujde dal, starsi dcerka uz 16mesicich chodila ven bez plenek a v noci uz v 18mesicich bez plenek, a u malicky to vubec nejde. Opravdu kazde dite je jine

  • Re: vubec se nam nedari Sarka 28.01.2013 20:52:23

   Malému je 18 měsíců a na nočník jsme začali minulý týden. První den se mu to nelíbilo, ale za každé vyčůrání jsem ho moc chválila a jako motivaci jsme udělali to, že jdeme spolu vylít nočník do záchodu a spolu spláchneme. To se mu tak zalíbilo, že od včerejška chodí na nočník sám od sebe, radostně ohlásí úspěch a už valíme na záchod. Ven a na spaní dáváme plínku. Daří se i to, že plínka bývá suchá. Jen v noci se počůrá. Ale první dny to bylo samé hlídání a tak dvakrát za den počůrané punčošky. Když ten první den nechtěl sedět na nočníku, tak jsem mu dala najevo, že se zlobím a šla jsem do jiné místnosti. Nenápadně jsem nakoukla, co dělá, a jééé, seděl na nočníku. Potřeboval být asi u toho sám. Přeji všem maminkám hodně trpělivosti a úspěchů.

 • Aneta 14.04.2011 15:29:14

  moji holcicce je 18 mesicu a marne se snazim,nocnik se ji vubec nelibi,to ma dokonce 3 tak nevim....

  • Re: Iva 04.10.2011 12:30:21

   ahoj,Romik má 26 měsíců,a nechce pořád chodit na nočník,jsem už z toho dost vyčerpaná,sedne si občas se vyčurá,ale jinak nic,chodí a valí to do štrampliček,tuhé i mokré,je mu to fuk,i když je v mokrém,poraďte nebo se picnu.

   • Re: Re: Hanka 02.11.2012 20:24:32

    Jsem na tom podobně jako Iva. Máme doma 26 měsíční holčičku a nočník ji nemůžu vůbec dostat. Nechce si ani sednout, natož něco vytvořit. Mokrá plena nebo bobek jí vůbec nevadí. Chodí s tím klidně půl dne. V 10 měsících utípla čůrání kvůli hracímu nočníku a od té doby na něj nechce. Už nevím co s ní...

    A tobě Ivo přeji pevné nervy. Vím jak ti je :-)

  • Re: Jarča 12.10.2011 12:46:28

   naší malé bylo ted 19 měsíců.má také už třetí nočník a ne a ne tam něco udělat.Vždy je to asi jenom náhoda když se vyčůrá,nebo vykaká.Vydrží tak 3min.sedět a je konec :-(

  • Re: Iva 04.10.2011 12:44:42

   ahoj,Romik má 26 měsíců,a nechce pořád chodit na nočník,jsem už z toho dost vyčerpaná,sedne si občas se vyčurá,ale jinak nic,chodí a valí to do štrampliček,tuhé i mokré,je mu to fuk,i když je v mokrém,poraďte nebo se picnu.

 • Martina 11.05.2012 12:14:15

  Dobrý den,potřebovala bych poradit jak na nácvik,mému synovi buou 3 roky v září a ještě máme pleny.zkouším co můžu a furt nic,stane se že si sám řekne že chce čůrata kakat,ale nikdy neudělá ani jedno,poradte mi prosím jak na to,moc děkuji

 • Po porodu Jana 19.04.2012 15:15:28

  Ahoj maminky Aktuálně řeším svoji postavu. Kamarádka mi poradila Bodyter, ale nějak moc nerozumím tomu jak to funguje. Má s tím některá zkušenosti? Píší, že je to dobré na poporodní stavy.Nejbližší salón, kde to dělají jsem našla tento http://bit.ly/Hjr81l

 • kristina 16.01.2012 09:10:34

  ctu tu vase nazory jelikoz sami mame problemy se naucit chodit na nocnik je nam 22 MESICU tak jsem taky zoufala ale co se tyka tech nejmensich ve trech mesicich je vemi brzy hlavne kdyz si vemete ze si dite uvedomuje ze vykona nejakou potrebu az od roka a dele do roka je to jen hygienicky navyk rodicu dite z toho nema rozum a obcas nekde pisou ze to i zhorsuje pak v pozdejsim veku aby se dite samo ucilo na nocnik jelikoz je zvykle ze ho tam daji rodice a ono se nenauci si uvedomit potrebu a za druhe tri mesice je opravdu prehnane kdyz vsude a ve vsem se pise ze posazovat dite az ve chvili kdy to umi samo ale to je jen muj nazor a to bych rekla ze sve deti vychovavam docela po staru :-D vsem preji hodne uspechu na nocniku :-D

 • Eva 04.10.2011 22:33:16

  Ve trech mesicich na nocnik je nesmysl a o tom,ze by to delaly prababicky nic nevim.Ve trech mesicich nema zadny vyznam ucit dite na nocnik.Rodice usetri par plenek,ale to je asi tak vsechno.

 • marcela 30.05.2011 22:19:32

  Ve třech měsících? proč ne....přečtěte si knížku Bez plenky. Do jednoho roku se jedná o tzv. odchytávaní a sledování dítěte, už novorozenec dává najevo, kdy se mu chce! takto do dělali naše praprababičky a dnes se to stále dělá v zemích, kde nemají plenky. fakt to funguje.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku