Co s agresivitou u dětí?

Nelze jen tak přehlédnout, že dnes dochází ke stupňování agresivity dětí. Je to zřejmé z jejich chování. Mohli by to potvrdit mnozí rodiče, učitelé nebo cizí lidé na ulici. Stačí se jen podívat na zprávy týkající se prohřešků žáků či studentů, které neustále nabírají na intenzitě. Ač některé druhy agresivity lze považovat za žádoucí - např. v případech, kdy dítě brání sebe či druhého před neoprávněným jednáním třetím osoby, jindy je třeba dětem jasně stanovit hranice, za něž není v tomto ohledu povoleno zajít.

Je známo, že děti ve velké míře kopírují chování svých nejbližších - rodičů a dalších příbuzných, dětí ve školce, ale také různých filmových a televizních postav. Prostě dělají to, co vidí kolem sebe. Nelze tedy mluvit jen o agresivitě dětí, ale je třeba též poukázat na nutnost vyrovnat se s vlastními nevhodnými reakcemi.

Příčiny agresivního jednání

Pokud jde o děti, obvykle nelze je samotné označit za agresory, ale spíše jejich chování vyzařuje takové rysy. V první řadě je nutné nalézt důvod jejich jednání. Mnohdy se jedná jen o snahu upoutat na sebe pozornost, vyzkoušet vaši trpělivost či prostě jen zjistit, jaké může mít toto chování důsledky a zda jim může něco přinést. Ač některá agresivita by nás měla nechat chladnými, jiné je třeba stanovit jasné meze. Mezi prvním a třetím rokem života dítěte je jeho agresivita považována za běžnou. Je však třeba aby zůstala vybita na neživých předmětech. Ať se dítě vyvzteká při sportu, ale ne na svém sourozenci či kamarádovi. Zneklidňující je projev agresivity vůči člověku či zvířeti, aniž by při tom dítě pociťovalo lítost.

Je třeba si též uvědomit, že mnohé malé děti se agresivním chováním vlastně učí a je na rodičích, aby dítěti stanovili jasné meze a určili, jaké chování již není přijatelné. Takové chování rozhodně nemá být dětem tolerováno, aby si nezvykly ho dále používat a nedošlo ke stupňování. Dejte si však při kritice pozor, abyste za špatné označili pouze chování dítěte a ne dítě jako takové - to by mohlo snížit jeho sebedůvěru.

Pokud se rozhodnete potrestat dítě za jeho chování, vždy zvolte trest úměrně prohřešku dítěte, dodržte jej a vysvětlete důvod, který vás k trestu vedl.

Dítě potřebuje dobrý vzor

Pro dítě je velmi důležitý vzor, jaký mu rodiče předkládají. Časté a zvláště neúměrné tresty vedou jen k osvojení si agresivního chování. Též  násilí, které dítě vidí v rodině, chápe postupem času jako normu a není tedy důvod, proč by se tak nechovalo také. Ke zvládnutí agresivity je tedy velmi mocným nástrojem vhodné prostředí, v němž dítě vyrůstá. Snažte se  vytvořit jim doma co nejvhodnější prostředí, které je dokáže formovat správným směrem. Je důležité položit si otázku: „Jak se máme osobně vypořádat s vlastními agresivními impulzy?"

Potlačení agresivity

K tomuto o účelu existují tzv. taktiky potlačení. Ty se odvíjí od úsilí vštípit si více sebekázně a naučit se překonat rizikové situace bez toho, abychom svou agresivitou způsobili nepříjemné následky. Je však třeba poznamenat, že takovýmto potlačením jen dojde k oddálení agresivity a celou situaci v pravém slova smyslu neřeší. Naproti tomu metody neškodného odreagování spočívají spíše v postupném „upouštění páry" a to takovým stylem, který nikomu neublíží. Ve snaze oprostit se od agresivních výbuchů, lze také užít celkové odreagování a dbaní více na svou psychickou pohodu. Najděte si něco, čím dokážete zklidnit své rozbouřené emoce a snažte se vyhnout výbuchům vzteku, kterými ovlivníte život nejen svůj, ale také vašich dětí.

 

Jaké máte zkušenosti s agresivitou u dětí vy? Jak řešíte agresivitu svých dětí ?

Co s agresivitou u dětí? patří do témat
 • TO bolí Majda 04.03.2012 20:45:07

  Mám syna-10let,téžvyhrožujesebepoškozováním,vulgárněmluví,někdy i rozbijevěc,či ublížísestrám,chystáme se též dopsycholog. poradny,moc mě totrápí,má sestry,které bysi toto nikdy ke měnedovolili.Ve výchověurčitě není chyba,je topodle mě nemoc,jen nevím jakjá se mám chovat,když onútočí,ale vždy siříkám,musíš se chovat takaby vždy v tobě našelpodporu,pokud budeme bít akřičet,nemá kam dítěutéci...pak jedině zdomu,četla jsem nyníčlánek,že pomáhá dítěsevřít do náruče a držetho dokud se neuklidní,...tomoje už je poněkudvětší,nevím zda bych na toměla,čekám radu...

  • Re: TO bolí Jitka 04.06.2012 23:41:26

   Dobrý den Majdo,právě prožívám úplně to samé.Do 9 let s ním nabyl,žadný problém.Žádné poznámky a samé jedničky a je to tak pět měsíců co začal být agresivní k ostatním,mluví vůlgárně ubližuje dětem ve škole a vůbec neposlouchá. Držím nám palečky,ať je brzy vše v pořádku.

  • Re: TO bolí Jitka 04.06.2012 23:41:26

   Dobrý den Majdo,právě prožívám úplně to samé.Do 9 let s ním nabyl,žadný problém.Žádné poznámky a samé jedničky a je to tak pět měsíců co začal být agresivní k ostatním,mluví vůlgárně ubližuje dětem ve škole a vůbec neposlouchá. Držím nám palečky,ať je brzy vše v pořádku.

 • to bolí Majda 04.03.2012 20:47:09

  nevím proč se mi článek otiskl,tak velmi s natěsnanými písmeny,asi moc dlouhý...

 • agresivita drahuška 27.02.2012 14:06:33

  nn holky jakto tu čtu ,tak asi to mám nejhorší,mám kluka 7 let a má sklony k sebevraždě ,chce se mi řezat nožem skákat z okna a chce se byt kladivem , do hlavy dokoce mi utekl 2x z domu ven ,a je afresivní na děti a doma do všeho mláti ,už to řešíme s psichiatrem,doporučuje nám hospitalizaci,tak mi držtě palečky at to dobře dopadne ,pak pisnu ,co se dělo!

 • Neposlušná dcerka Silvie 24.02.2011 12:59:13

  Je mi 32let,mám dcerku 6let a 1,5 synka.Od té doby co máme synka s dcerkou moc nevycházíme,děla nám jen samé naschváli synkovy jak muže jen ubližuje.Na mě je tak drzá a hubatá ze už jsme si nevěděla rady,tak jsem jí objednala k odborníkovy,čekáme až se nám v nejbližší době ozve.Dcera na mé reakce a vše co povídám nereaguje,už jsme ve fázi denního bytí na zadek poradte co dělat,děkuji

  • Re: Neposlušná dcerka hriva5 25.05.2011 02:44:28

   Třeba si trošku doplnit vzdělání. Píšete jako i****.

 • Agresivita u dětí novina 22.12.2010 21:26:13

  Pokud něco takového vidím a jsem u toho, snažím se odvést pozornost na něco jiného, zajímavého pro dotyčné dítě, hlavně se v tom moc nehrabat a neupozorňovat, ale ukázat něco jiného, třeba v přírodě ukázat kytičku, ptáčka, v domě třeba budeme spolu "jako" vařit, ušijeme na panenku, ukaž kde máš hračky atd....

 • odpověď 14.11.2010 04:31:46

  No pokud jsi rok po porodu prvního dítětě otěhotněla s jiným chlapem, tak se manželivu ani nedivím že tě zmlátil. Zasloužila jsi to. Agresivita dcery ti teď jenom splácí to co jsi udělala s její rodinou a že jsi ji připravila o tátu. Co je úplně běžná věc pro tebe, může druhým připadat jako zrada, podraz a pěkné svinstvo.

 • odpověď 14.11.2010 04:30:12

  No pokud jsi rok po porodu prvního dítětě otěhotněla s jiným chlapem, tak se manželivu ani nedivím že tě zmlátil. Zasloužila jsi to. Agresivita dcery ti teď jenom splácí to co jsi udělala s její rodinou a že jsi ji připravila o tátu. Co je úplně běžná věc pro tebe, může druhým připadat jako zrada, podraz a pěkné svinstvo.

 • špatná máma katka 06.04.2009 22:23:12

  Je mi 20 let a mám 3letou dceru.Od jejího otce jsem musela utéct,protože mě bil.Do té doby,musim říct,bylo všechno normální co se jejího prospívání týče.Chodily jsme totiž pryč z domu abychom se s ním nepotkali.Ted bydlíme u mého přítele a máme ročního syna.Začala být ořed rokem a půl hodně agresivní.Kou­še,štípe a tahá za vlasy nejen rodinné příslušníky ale i cizí lidi.Špatně mluví a kvůli tomu jí cizí ale i rodinní příslušníci nemají moc rádi a dávají jí to najevo.Když jí oplácím to co dělá mě,bije mě dokud nezačne brečet.Chvíli se semnou nebaví a potom se mi jde omluvit.Nevím co dál.Jsem špatná máma.Dovolila jsem aby žila v násilí.Pomoz­te nám

  • Re: špatná máma Misa 09.06.2009 09:33:05

   Určitě se tahle situace nevyřeší tím, že se budete obviňovat z toho, že jste špatná máma…Chování dcerky může mít více příčin, žárlivost na mladšího sourozence, vynucování si pozornosti, sebeprosazení…Zkus­te se spíše zamyslet nad tím, zda se vám tím dcera nesnaží něco říci. O jejím chování s ní mluvte a snažte se vysvětlit, jak by mohla reagovat jinak a jaké důsledky její nevhodné chování může mít. Jinak pokud máte pocit, že situaci doma nezládnete bez cizí pomoci, vyhledejte odborné poradenství.

 • špatná máma katka 06.04.2009 22:26:23

  žili jsme chvíli s přítelovým 5ti letým bratrem,který jí byl za to že si třeba pujčila jeho hračku POMOZTE NÁM


Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Hanová 04.03.2018 19:03 Citlivá pokožka

  Dobrý den ..co je to ten Zitenax?????

 • Olina 04.03.2018 19:03 Plenky

  FAkt? už po pár natřeních? Tak to je super! .. A kolikrát denně jste natírali?

 • Leona 02.03.2018 20:03 Plenky

  Párkrát jsem stím natřela p***** a byly vidět výsledky

 • Šestková 02.03.2018 20:03 Citlivá pokožka

  Koupila sem si ten krém asi před dvěma měsíci na doporučení kamarádky a ted na něj nedám dopustit.…

 • Míša 27.02.2018 10:02 školka

  Ofko, do školky Trojská labuť mi chodí obě moje děti. Jsme nadšení. Děti se do škoky těší, ze…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku