Kdo jsou indigové děti?

Už jste někdy slyšeli o tzv. indigových dětech? Samotný název se sice může zdát divný, ale ve skutečnosti je velice přiléhavý. Aura těchto dětí má indigově, tedy inkoustově, modrou barvu a toto u nich zdaleka není jedinou zvláštností. Kdo tedy jsou tajemné indigové děti? V čem tkví jejich specifika?

Pojmenování indigové děti vychází z aurické typologie, která se zabývá souvislostmi mezi barvou aury a osobnostními charakteristikami jednotlivce. V auře každého člověka se odráží jeho duchovní vědomí a dle její základní barvy je tedy možné poznat, na jakém duchovním vývojovém stupni se dotyčná osoba nachází.

Dle této typologie je temně modrá nejnověji se vyskytující barvou v lidské auře. Objevuje se sporadicky u lidí narozených v průběhu prvních dvou třetin 20. století, hojněji koncem 70. let, masově v posledních 15-20 letech. Podle jiných autorů se indigoví lidé vyskytovali již mnohem dříve. Ač tedy nejčastěji slýcháme označení indigové děti, téma se týká také celé generace mladých dospělých.

Indigová barva je známkou velmi vysokých duchovních bytostí. Ověřitelné důkazy o existenci indigových dětí neexistují, avšak bez ohledu na správnost informací, se pojmenování indigové děti již vžilo a bývá užíváno k popisu lidí se specifickými vlastnostmi.

Charakteristické rysy indigových dětí

Tyto děti nás již od samého dětství mohou překvapovat svými postřehy a názory, jako by viděly mnohem více než my. Děti bývají extrémně emočně a někdy také fyzicky citlivé až křehké, vysoce nadané, s vynikající intuicí, buď velmi empatické a soucitné a nebo naopak zdánlivě chladné a bezcitné. Neuznávají falešné autority a často proti nim vystupují.

Další projevy indigových dětí

 • Pohled dětí působí dospěle a moudře
 • Velmi brzy jsou schopny abstraktního myšlení
 • Děti mají vyhraněný smysl pro spravedlnost. I bez disciplíny mají cit pro to, co je či není správné. Ve výchově je však třeba jim vymezit jasné hranice, které však mají své opodstatnění.
 • Jsou velice zvídavé a nespokojí se s jednoduchými odpověďmi. Vyžadují dobrá a pravdivá zdůvodnění.
 • Mají tendenci být samotáři
 • Často komunikují se zvířaty, rostlinami, jinými dětmi a s věcmi kolem nich. Lze se setkat s tím, že mluví s „neviditelnými" přáteli
 • Stačí jim velmi málo spánku
 • Jsou citlivé, snadno náchylné k pláči
 • Svoje postoje ztěžka vyjadřují slovy
 • Mají silnou intuici
 • Jsou netrpělivé. Často jsou objeveny díky podezření na poruchy pozornosti.

30325619.jpg

Výchova indigových dětí

V prostředí svých vrstevníků to tyto děti nemají zrovna snadné. Obvykle si uvědomují, že se od ostatních něčím odlišují a mají pocit, že je jejich okolí nechápe. Stejně tak si ovšem mohou povzdychnout jejich rodiče při výchově, která obnáší jistá specifika.

Na tyto děti nefunguje žádný výchovný nátlak. Naopak v nich vyvolává  naprosto opačnou reakci. Indigové dítě bezpečně pozná, jaká je právě situace v rodině. Pokud se zde někdo přemáhá či navenek něco předstírá, dítě se začne chovat nesnesitelně a bude na sebe stále strhávat pozornost. V okamžiku, kdy se situace srovná a všichni budou jednat tak, jak to momentálně cítí, z vašeho potomka se stane opět miloučké děťátko.

Při výchově je zásadní dát dětem jasné hranice a pravidla. Je třeba, aby si uvědomovaly, jaký je systém v rodině a jak funguje běžný denní režim. Pevný systém jim zcela vyhovuje a dává jejich životu nezbytný řád. Pokud plánujete něco, co vybočuje ze zažitého režimu, připravte na to dítě včas a vysvětlete mu důležitost dané věci.

S dítětem se nesnažte mluvit povýšeně, berte ho jako partnera, který je vám roven a vše s ním náležitě prodiskutujte. Každé pravidlo je třeba podložit jasným zdůvodněním. Dávejte dítěti úplná vysvětlení, přiměřená jeho úrovni myšlení. Říkejte mu důvody a vysvětlení proč. S vysvětlením „proto" nebo „protože jsem to řekl" se dítě nespokojí.

 

Slyšeli jste již dříve něco o indigových dětech? Znáte někoho takového ve vašem okolí?

Kdo jsou indigové děti? patří do témat
 • Indigo dcera Eva Skokanitsch 04.09.2012 10:17:51

  Podelim se s vama... mam doma holcicku je ji 2 a pul.je kristalove dite( o schodek vic nez indigo)
  Ze zacatku jsem vedela ze je nejaka jina... moc neplakala neustale se smala jak byla malinka.proste moc hodna.... neni nemocna jeste nemela ani banalni nemoc jako je ryma nebo kasel.Co se chytrosti tyce... ovlada pocitac tak jako my... je to az neuveritelne.. ze zacatku jsme si rikali od kud ona to umi???umi abecedu,pocita,..ale moc nemluvi.... nedavno jsem ji schovala dudlik, a schovala jsem ho uplne jinam nez normalne... prisla.. koukla a sla uplne na jisto.. a samozrejme si ho donesla a smala se:)
  sama si povida s nekym kdo nejde videt:) a nejradeji si povida s nasim pradedeckem ,ktereho mam na fotce v obyvaku. a ten uz nezije... a je toho tolik.... kdyby se nekdo nasel koho toto zajima budu rada. a jeste jsme se chtela zeptat pokud existuje pobliz ostravy nejaka poradna pro indignacky budu rada pokud mi pisnete.dekuji moc a vsem preji krasny den:) Eva

 • indigové dítě Juránková 24.01.2010 23:52:18

  Je to sedmiletá Lvice. Úplně jiná, než její tři tdospělí sourozenci. S výchovou Lva jsem zkušenosti neměla, ale snažím se. Vím, že s tímto znamením nic neuhádám. Musím s láskou a vysvětlováním.
  Teď vysvětluje ona mě. V minulém životě jsme prý byly dvojčata. Transformace je napojení planety na vyšší já.... Nebíčko není jedno, je jich víc, vždy postupujeme do vyššího, pokud se nevracíme na zem, nebo do nižšího. Je starší než já, protože se neměří čas, ale spíš počet zrození a poučení..... Tak poslouchám s otevřenou pusou.

 • občas mi připadá olaf 04.11.2009 19:56:02

  že podobné články jen chtějí uklidnit rodiče a ještě je přesvědčit, že právě jejich dítě je zázrak. Dítě zlobí, neposlouchá, neuznává autoritu, je hyperaktivní? Tak to je zázrak a vy okolo choďte po špičkách. Ignorujte základní poznatky etologie které lze aplikovat i na rodinu, smečku a nechte svého zázraka růst jen citlivě vedeného. Jen se pak nedivte, až se bude stále pokoušet přebírat vedení – doma, ve skupině dětí, ve třídě a vůbec ve společnosti. Vždyť je to zázrak a vy ho ctěte.

  • Re: občas mi připadá Míša 26.12.2009 22:12:29

   O tom ale článek vůbec nebyl, pokud jsem tak vyrozumněla dobře. Nikde nebylo napsáno, abychom nechali tyto děti pouštět do vedení, plavat proti proudu. Výchova KAŽDÉHO dítěte má mít určité hranice, tyto informace zde byly představeny jen proto, aby se rodiče nedivili a nebyli zmatení chováním dětí nového věku, aby je právě tento článek motivoval. Aby lidé začali více naslouchat dětem, aby s nimi nezacházeli jako s malými.

 • indigové dítě Stáňa 04.11.2009 11:22:38

  Četla jsem článek o indigových dětech a v jeho charakteristice jsem poznala určitý vlastní rysy. Je mi 19 let. Jak zjistím jestli mezi ně opravdu patřím, jakou barvu mám moje aura. Moc děkuju

  • Re: indigové dítě PaedDr Sekaninová Miroslava 09.11.2009 09:42:53

   Kde se je možné dočíst případné odpovědi i na cizí příspěvky? Děkuji za odpověď.

 • Učitelé... PaedDr Sekaninová Miroslava 09.11.2009 09:24:29

  …by měli být s tématem „indigových dětí“ zhusta seznamováni, rovněž rodiče, kteří absencí ped.psych. vzdělání (ikdyž ani to není zárukou) a nevhodnými výchovnými přístupy dokáží změnit dětství svého potomka v psychické peklo. Výsledkem bývá nízké sebevědomí a společenská uskřinutost, která pokračuje i v dospělosti takového jedince, jehož okolí v lepším případě považuje za podivína a má za následek i obtíže v zajišťování existence. Netolerantnost rodičů (v naší společnosti u lidí obecně velmi běžná) v dětství jedince se může vyvinout i v nelásku k dospělému dítěti. Snad poněkud mimo téma: K jakékoliv profesi člověk potřebuje člověk v civilizované společnosti vzdělání(byť je to jen zaučení v oboru), na tak důležité poslání – být rodičem  – nikoliv !!! Láska k potomkouvi se pak vyvine v něco, čemu říkáme „láska kočičí“ , jakkoliv je toto přirovnání nepřesné a kočkám tímto ubližujeme. A co se týká předmětu rodinné výchovy na základních školách, je postaven nejen mimo věk posluchače, ale většinou nedostatečně emočně praktický.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku