Kdy nastavit dítěti pravidelný režim

Myslíte si, že na stanovení pevného režimu vašeho dítěte je dost času? To je velký omyl. Dítěti bychom měli co nejdříve a nejrychleji vysvětlit rodinné zvyklosti a zásady a vymezit pravidelný denní režim. V opačném případě se může již malé miminko stát absolutním pánem našeho času, což může vést k velké únavě, podrážděnosti či vyčerpání.

Některé národy tvrdí, že se malé děti nemají vychovávat. Podle nich mají být děti především šťastné a na pravidla, která se ve společnosti dodržují, si mají postupně přijít samy. Proto pokud vyrazíte do ciziny, není nemožné potkat po půlnoci maminku s miminkem na procházce, jenom proto, že se malému dítěti nechtělo spát. Pokud ale chcete, abyste měla alespoň večer klid na sebe a partnera, musíte nastavit mantinely co nejdříve.

Pravidelné usínání

Začíná to již v momentě, kdy se vrátíte z porodnice. Chcete-li si dělat vše po svém a tak, jak vám to vyhovuje, zaveďte svému miminku jasná pravidla. Pokud své dítě naučíte, že se po koupání nají a pak půjde spinkat, budete mít další dny velmi ulehčené. Je možné, že první dny se neobejdou bez slziček, ale budete-li důsledná a trpělivá, miminko se zavedenému režimu přizpůsobí.

Děti, které umějí smlouvat a jsou od kojeneckého věku vedeny k tomu, že spát po jídle a koupání někdy musí a někdy ne, mají mnohem větší problém s usínáním než děti, které vědí, že večerka se zkrátka dodržovat musí.

Pokud nechcete nechat své dítě nechat vykřičet do úmoru, vyzkoušejte na něm systém pootevřených dveří. I když si možná budete myslet, že dítě něčemu takovému jako je to, že maminka s tatínkem jsou za dveřmi, nebude rozumět, pletete se. Kojenec přesně ví, kde vás má, a i když si to nedokáže pojmenovat, ví, že za pootevřenými dveřmi je bezpečí, a proto spokojeně usne.

Pravidelné procházky

Stejné to je i s pravidelnými procházkami. Pokud svoji ratolest naučíte, že se dopoledne spinká v postýlce a odpoledne v kočárku, neměl by se tento řád libovolně měnit podle nálady. Přizpůsobte se proto svému dítku a vyrazte s ním na odpolední procházku i za deště. Miminko se na čerstvém vzduchu krásně vyspí a nebude se divit, co že to po něm vlastně chcete, když včera odpoledne spalo venku a dnes ho nutíte usnout doma a zítra by to mohlo být zase všechno jinak.

Kromě nejistoty vnášíte do života i obavu, že není vše, jak má být. Najednou nebude vědět, co je správné. Může se stát, že mezi možnostmi, které mu při své dobré vůli nabídnete, si nebude umět vybrat, a výsledkem bude jeho plačtivost a mrzutost.

Snažte se tedy pravidla nastavit hned od začátku. Je jasné, že miminku nebudete diktovat, s jakým si má hrát chrastítkem. Musíte ale za něj rozhodnout, zda je čas na spánek, krmení, vyjížďku kočárkem nebo hraní. Pokud dítě toto základní pravidlo naučíte v plenkách, respektovat vás bude i později v předškolním věku. Věřte tomu, že děti, které nevědí, co si mohou a co nemohou dovolit, jsou uvnitř nešťastné.

 

Kdy si myslíte, že je nejlepší čas nastavit pravidelný režim?

Kdy nastavit dítěti pravidelný režim patří do témat
 • režim dítěte daniela 10.05.2012 13:20:53

  se článkem plně souhlasím, ale musím říct, že ne každé dítě se podvolí, první dítě se přizpůsobilo bez problémů od narození, druhé až ve dvou letech.....

 • Pravidelný režim Najmanová 10.05.2012 13:08:32

  S článkem naprosto souhlasím. Dceři jsme zavedli režim a kdykoli se porušil, neplakala,ale doslova řvala. Stačilo jet po obědě autem k rodičům. Usla sice v autě, ale při manipulaci z auta se vzbudila a bylo pro nás pro všechny po klidném odpoledni. Nepomohlo ani to, že ji babička nosila v náručí a snažila se ji uspat. Neusla ani náhodou, byla mrzutá, my jsme byli z toho nervozní a návštěvu jsme si neužili. Proto doporučuji všem maminkám - uzpůsobte si život s miminkem dle jeho požadavků a potřeb. V životě se vám to tisíckrát vrátí formou klidného,hodného dítěte, které ví, kde jsou mantinely. Držím vám palce, je na to potřeba velká trpělivost a odepření si jen na nějaký čas svých požadavků. Miminko roste tak rychle, uteče to a každá maminka se pak může dosyta věnovat znovu svým koníčkům a zájmům.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Kroutilová 27.04.2017 14:04 školka

  Sháním pro dítě hlídání na prázdniny,. Chci se zeptat z těch co dáváte do soukromé dráček děcka…

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku