Kdy poslat dítě poprvé na tábor?

Hranice „způsobilosti“ jet na tábor bývá obyčejně dána věkem. Není divu, těžko ji lze vymezit jinak, ale ve skutečnosti je věk pouze hrubou směrnicí. Správná chvíle pro první tábor je totiž velmi individuální.

Dětských táborů by se neměly zúčastňovat děti příliš malé, které nejsou zvyklé být na delší čas odloučeni od rodičů. Obecně vhodná doba pro nástup do tábora je 7 let. Ve věku od 6 do 10 let dítě vstupuje do různých přátelských vazeb se svými vrstevníky, je naplněno energií a touží po kontaktech, poznává samo sebe v konfrontaci s ostatními.

Dětské tábory umožňují dětem objevovat nové obzory, nové druhy sportů a žít kolektivním životem. Pro děti z měst jsou navíc tábory dobrou příležitostí sblížit se s přírodou.

Malí táborníci se často dostanou k činnostem, ke kterým nemají v rodině přístup, jako je třeba jízda na kánoi, orientace v krajině a spousta dalších sportovních a poznávacích aktivit. Veškeré činnosti navíc provádějí pod odborným vedením.

Pobyt na táboře pomáhá dětem stát se samostatnými, osvojit si určitá společenská pravidla, poznají tu jiný typ kontaktu, než znají ze školy či školky. To vše může pozitivně rozvíjet sociální cítění dítěte.

Ani pozdě, ani brzy

Když jede na první tábor dítě příliš malé (před 6. - 8 rokem), hrozí riziko, že si tábor ještě dostatečně neužije a bude mít potom na dlouho ve vzpomínkách tábor ve škatulce věcí nepříjemných.

Pokud zase s prvním táborem čekáme příliš dlouho (po 10. roce), stává se, že se dítě již vůbec neodhodlá, nebo si zvykne na to, že tábory nejsou věcí pro něho. Daleko pravděpodobnější však je riziko, že prošvihneme tu pravou chvíli, kdy si táborové hry nejvíce užije a pozitivní výchovný dopad je v nich nejefektivnější.

Co by mělo dítě zvládat

Aby pobyt na táboře dítěti nepřivodil spíše stres a zklamání, je potřeba, aby již zvládalo základní sebeobsluhu – chození na wc, oblékání, jídlo. Mělo by se také orientovat ve svých věcech a dokázat si najít to, co právě potřebuje. Je třeba počítat s tím, že i bezproblémové dítě v táborovém shonu některé z řečených věcí přestává zvládat. Například se nesmíte nechat zmýlit skutečností, že v domácím prostředí dítě chodí na záchod samo.

Když se dítěti stýská

V prvních dnech se dětem pravděpodobně stýskat bude, ale to je v pořádku. Po pár dnech si skoro každé dítě zvykne a nechá se strhnout táborovým shonem, který je právě z tohoto důvodu programem nabitý. Nezapomínejte, že dítě většinou odloučení snáší lépe než rodiče.

Nejhorší pro dítě je, když ho ve chvíli stýskání rodiče z tábora odvezou, dítě si tak vytváří velmi nebezpečný reflex.

Je také nutné si uvědomit, že letní tábory jsou akcí, na kterou se děti většinou těší. Poznají tu spoustu kamarádů, naučí se nové hry a často jim obvyklých čtrnáct dní přijde málo. Jezdili jsme my, jezdili naše rodiče a každý na to většinou rád vzpomíná. Pokud se chystáte poslat dítě na první letní tábor, určitě to s ním proberte. Stojí to za to.

V příštím článku si rozepíšeme pár rad, jak vybrat pro dítě ten pravý tábor.

 

V kolika letech jste poprvé poslali své dítko na tábor a jak se mu tam líbilo?

Kdy poslat dítě poprvé na tábor? patří do témat
 • Tereza F. 01.01.2012 22:47:38

  Já jsem byla na táboře poprvé asi v 7.letech s tím, že jsem se o sebe dokázala dost dobře postarat (praní, uklízení věcí, vybrání vhodného oblečení na tu kterou aktivitu) - byla jsem k tomu od mala vedena. Ne že by se mi tam nelíbilo, ale tehdy bylo v našem oddílu hodně starších členů (14-18 let), takže jsem si to moc neužila. Po druhé jsem jela v 15.letech. Byla jsem na stejné věkové úrovni jako ostatní členové oddílu. A bavila jsem se parádně. Další rok už jsem jela jako instruktor =)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku