Klaun v nemocnici aneb Smích léčí

Nemoc si nevybírá, proto i děti někdy potřebují nemocniční péči. Někdy bohužel i mnohem déle, než kdo jiný. Lékaři, zdravotní sestry i další odborní zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci již odpradávna přemýšleli nad tím, jak dětem jejich pobyt v nemocnici zpříjemnit, jak to udělat, aby tam neplakaly a zbytečně moc nesmutnily.

Psychická pohoda - důležitý krok k uzdravení

Jistě - bolest odstranit neumíme jako mávnutím kouzelného proutku, vše chce svůj čas. Ale psychická pohoda pacientů je velice důležitá pro nelehký proces uzdravení. Máme dnes nejrůznější možnosti, jak této pohody u dětských pacientů dosáhnout.

Dnes již je běžný a samozřejmý pobyt rodiče s dítětem v nemocnici. Jenže co dělat v případě, že je dítě třeba hospitalizovat dlouhodobě, třeba při onkologických onemocněních nebo po vážných úrazech? Ne vždy je rodič schopen zajistit neustálou společnost, protože musí chodit do zaměstnání nebo má doma další závazky.

Zdravotní klaun pro děti

A právě tady nastupuje do popředí význam zdravotního klauna. Ani ten sice není v nemocnici permanentně, ale dochází v pravidelných intervalech a má důležitý úkol – potěšit malé pacienty a vykouzlit na jejich rtech úsměv, zahřát je na duši, když už jim tělo churaví.

Zdravotní klaun pro seniory

Ještě pro jednu sociální či jinde postavenou věkovou skupinu jsou zdravotní klauni významní – jsou to senioři v domovech důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných či v jiných nemocničních nebo sociálních zařízeních. Nesmíme totiž zapomínat na to, že tito lidé jsou mnohdy podobně bezbranní jako děti. A že potřebují naši péči a pozornost.

Historie zdravotních klaunů

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje od roku 1976, kdy Američan Gary Edwards, student hudební a klaunské školy, poprvé jako klaun navštívil nemocnici.

O deset let později vznikl ucelený koncept práce zdravotních klaunů, který vytvořil Michael Christensen, ředitel organizace Big Apple Clown Cirkus sdružující profesionální klauny.

V roce 1998 založil Gary Edwards sdružení Zdravotní klaun v České republice. Od té doby u nás žije, shání finance na projekt, vyhledává a školí nové klauny. V současnosti navštěvuje v České republice nemocnice a domy pro seniory sedmdesát sedm zdravotních klaunů.

O činnosti sdružení Zdravotní klaun, o formách pomoci, případně možnosti stát se jedním z klaunů, se více dozvíte na webových stránkách sdružení.

Radost pro srdce i duši

Podstatou celého programu zdravotních klaunů je nebýt lhostejní a snažit se něco změnit, udělat radost ostatním, byť cizím lidem, kteří to mají momentálně v životě hodně složité. Jsou nemocní, jsou sami a jsou smutní. Ale my přece dobře víme, že úsměv je štěstí srdíčka. A srdce je jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, bez něj by nic nemohlo fungovat.

Klaun v nemocnici aneb Smích léčí patří do témat
 • Zdravé děti aneb Bez nás by tady byla NUDA Payaso 11.02.2012 09:52:34

  Na klaunském zdravotním pexesu ukážou Klauni z Balónkova základy prevence v oblasti hygieny a zdravotní výchovy v mateřských školách.
  Mezi Klauny z Balónkova se přidali další vaši kamarádi. Celý rok jsme strávili cestováním za dětmi a dalšími kamarády nejen do nemocnic. Projeli jsme spoustu měst a obcí, zúčastnili jsme se celé řady akcí

  Více zde:http://www.klaunizbalonkova.cz/

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Zdenča 22.01.2018 21:01 školka

  Ahoj holky, taky vám chodí děcka ze školky pořád jak čuně? Naše dcera dnes a denně. Pořád jen peru…

 • Eliška 22.01.2018 14:01 Dětské oblečení

  Maminky, je tu některá, která má doma nosítko Babyconcept? Vybrala jsem si nosítko Babybjon a…

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku