Klaun v nemocnici aneb Smích léčí

Nemoc si nevybírá, proto i děti někdy potřebují nemocniční péči. Někdy bohužel i mnohem déle, než kdo jiný. Lékaři, zdravotní sestry i další odborní zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci již odpradávna přemýšleli nad tím, jak dětem jejich pobyt v nemocnici zpříjemnit, jak to udělat, aby tam neplakaly a zbytečně moc nesmutnily.

Psychická pohoda - důležitý krok k uzdravení

Jistě - bolest odstranit neumíme jako mávnutím kouzelného proutku, vše chce svůj čas. Ale psychická pohoda pacientů je velice důležitá pro nelehký proces uzdravení. Máme dnes nejrůznější možnosti, jak této pohody u dětských pacientů dosáhnout.

Dnes již je běžný a samozřejmý pobyt rodiče s dítětem v nemocnici. Jenže co dělat v případě, že je dítě třeba hospitalizovat dlouhodobě, třeba při onkologických onemocněních nebo po vážných úrazech? Ne vždy je rodič schopen zajistit neustálou společnost, protože musí chodit do zaměstnání nebo má doma další závazky.

Zdravotní klaun pro děti

A právě tady nastupuje do popředí význam zdravotního klauna. Ani ten sice není v nemocnici permanentně, ale dochází v pravidelných intervalech a má důležitý úkol – potěšit malé pacienty a vykouzlit na jejich rtech úsměv, zahřát je na duši, když už jim tělo churaví.

Zdravotní klaun pro seniory

Ještě pro jednu sociální či jinde postavenou věkovou skupinu jsou zdravotní klauni významní – jsou to senioři v domovech důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných či v jiných nemocničních nebo sociálních zařízeních. Nesmíme totiž zapomínat na to, že tito lidé jsou mnohdy podobně bezbranní jako děti. A že potřebují naši péči a pozornost.

Historie zdravotních klaunů

Historie myšlenky zdravotních klaunů se datuje od roku 1976, kdy Američan Gary Edwards, student hudební a klaunské školy, poprvé jako klaun navštívil nemocnici.

O deset let později vznikl ucelený koncept práce zdravotních klaunů, který vytvořil Michael Christensen, ředitel organizace Big Apple Clown Cirkus sdružující profesionální klauny.

V roce 1998 založil Gary Edwards sdružení Zdravotní klaun v České republice. Od té doby u nás žije, shání finance na projekt, vyhledává a školí nové klauny. V současnosti navštěvuje v České republice nemocnice a domy pro seniory sedmdesát sedm zdravotních klaunů.

O činnosti sdružení Zdravotní klaun, o formách pomoci, případně možnosti stát se jedním z klaunů, se více dozvíte na webových stránkách sdružení.

Radost pro srdce i duši

Podstatou celého programu zdravotních klaunů je nebýt lhostejní a snažit se něco změnit, udělat radost ostatním, byť cizím lidem, kteří to mají momentálně v životě hodně složité. Jsou nemocní, jsou sami a jsou smutní. Ale my přece dobře víme, že úsměv je štěstí srdíčka. A srdce je jeden z nejdůležitějších orgánů v lidském těle, bez něj by nic nemohlo fungovat.

Klaun v nemocnici aneb Smích léčí patří do témat
 • Zdravé děti aneb Bez nás by tady byla NUDA Payaso 11.02.2012 09:52:34

  Na klaunském zdravotním pexesu ukážou Klauni z Balónkova základy prevence v oblasti hygieny a zdravotní výchovy v mateřských školách.
  Mezi Klauny z Balónkova se přidali další vaši kamarádi. Celý rok jsme strávili cestováním za dětmi a dalšími kamarády nejen do nemocnic. Projeli jsme spoustu měst a obcí, zúčastnili jsme se celé řady akcí

  Více zde:http://www.klaunizbalonkova.cz/

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Alena 17.07.2017 16:07 Dětské kaše

  Když máte zkušenosti se sunarem, tak mohla bych se zeptat, jaké mléko je vhodné od 6 měsíce ? Moc…

 • Tinka 11.07.2017 13:07 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Díky. Zavolám ji, jestli nás vezme až bude mít manžel volný den. Dělá na směny, tak se s ní snad…

 • Ajka 06.07.2017 22:07 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Ahoj,koukni se na www.freiia.webnode.cz. Je to paní, která dělá masáže miminek a dětí. A s tímhle…

 • Tinka 04.07.2017 21:07 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Ahoj maminky, moc vás prosím o radu. Hledám někoho, kdo dělá masáže dětí. Naše dvojčata mají pořád…

 • Jiřina 26.06.2017 22:06 Hlídání dětí

  Přihláška jde stáhnouttadyhttp://www.dracek-skolka.cz/zapis-do-skoly/

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku