Látkové pleny a jejich výhody

Zastánci látkových plen tvrdí, že dnešní děti jsou první generací, která vyrůstá v jednorázových plenách, a že zatím nikdo není schopen přesně říct, zda papírové pleny nepřinášejí kromě výhod také zdravotní rizika.

Látkové plenky jsou vyráběny převážně nebo výlučně z přírodních materiálů, pokožka dítěte tedy není vystavena kontaktu s chemickými látkami, které jsou obsaženy v jednorázových plenách.

Oproti jednorázovým plenkám udržují látkové pleny stálou teplotu, dítě se v nich nepřehřívá, což je výhoda, ze které těží především chlapečkové. Pro mužské pohlavní orgány je vyšší okolní teplota nevýhodná. Problém se ovšem týká i holčiček. Existují studie, že děti, které dnes nosí jednorázové pleny, mohou mít v dospělosti problémy s plodností nebo s výskytem zánětů a nádorů v oblasti genitálií.

Pocit sucha u jednorázových plen, v reklamách tak zdůrazňovaný, je pro dítě sice velmi příjemný, ale to nemusí být vždy správně. Mokrá plenka umožní dítěti lépe pochopit, jak lze vyprazdňování ovlivnit vůlí. Dítě přirozeně získává poznatek, že zůstávat ve vlastní nečistotě je nepříjemné. U jednorázových plen tento signál chybí, což nácvik chození na nočník nebo na záchod brzdí.

Jednorázové pleny - nebezpečný odpad

Pokud nám jako rodičům není jedno, v jakém životním prostředí budou naše děti vyrůstat, nemůžeme přehlížet, že používáním jednorázových plen vznikají doslova tuny nebezpečného odpadu, který není recyklovatelný, bude tudíž ležet ještě stovky let na skládkách. Konkrétně se uvádí, že jedno dítě celkem vyprodukuje až 1 tunu odpadu z jednorázových plen. Výroba jednorázových plen je mnohonásobně náročnější na suroviny i energii než výroba plen látkových. Z hlediska životního prostředí tedy představují jednorázové pleny obrovskou zátěž.

Pro používání látkových plen mluví i ekonomické důvody. Pokud počítáme, že dítě spotřebuje za život okolo 4500 plen (v průměru 6 přebalování denně) a jednorázová plena stojí 3,50 - 5 Kč, vycházejí částky 15 – 23 000 Kč. U kvalitních látkových plen se celková cena pohybuje okolo 10 000 Kč, započítána je sada kvalitních látkových plen s plenkovými kalhotkami i náklady na praní. Pokud se rodiče spokojí s jednoduššími plenami (např. klasické čtvercovky), mohou se dostat i pod tuto částku.

Druhy látkových plen

Pořídit lze několik typů látkových plen, obecně se dají rozdělit do dvou skupin:

 • Vše v jednom = savá vrstva a nepropustná vrstva přes ni tvoří jeden kus
 • Savá plenka + svrchní nepromokavé kalhotky

Kromě klasických čtvercovek existují plenky tvarované, zavazovací, nebo plenkové kalhotky na suchý zip či patentky. Přes ty se obléknou svrchní kalhotky, aby se zabránilo protečení. Svrchní kalhotky jsou vyráběny z polyesteru, což je materiál pro vlhkost nepropustný, ale pro vzduch prodyšný, z fleecu, nebo z vlny, ty jsou nepřirozenější, nejprodyšnější a mají samočistící funkci, také jsou však nejdražší.

Doporučuje se plenky prát v ekologicky šetrných prostředcích nebo speciálních prostředcích pro malé děti, při praní v běžném pracím prášku by v pleně mohly zůstat zbytky chemických látek, které mohou pokožku dítěte dráždit. Klasické čtvercovky je třeba skládat a žehlit, plenkové kalhotky se pouze vyperou a usuší.

 

Jaké pleny používáte vy?

Látkové pleny a jejich výhody patří do témat
 • Maminky Jana 19.04.2012 15:14:05

  Ahoj maminky Aktuálně řeším svoji postavu. Kamarádka mi poradila Bodyter, ale nějak moc nerozumím tomu jak to funguje. Má s tím některá zkušenosti? Píší, že je to dobré na poporodní stavy.Nejbližší salón, kde to dělají jsem našla tento http://bit.ly/Hjr81l

 • Hanka 12.02.2012 11:09:57

  Rovněž musím souhlasit, a to zejména z finančního hlediska. Mám již třetí dítě a stále používám ty stejné pleny pořízené u prvního dítěte, takže náklady na pořízení 100 ks plen byly 2500,- a nijak se nezvýšily. Jen se přidají finance za nákup plenkových kalhotek. Jednorázové používám jen na jízdu na návštěvy či k p. doktorce, nebo při přebalení miminka při nočním kojení použiji jednorázovku. Když to doporučuji jiným,tak říkají, že je s tím hodně práce, ale co bychom neudělali pro naše drobátka, peněženky a životní prostředí? Netroufla bych si tvrdit, že se dítě látkovými plenami odnaučí dříve pleny sundat, jelikož první dítě již pelny nenosilo po druhém roce věku, druhé však až o rok později a třetí má zatím 4 měsíce, tak uvidíme. Ale za finance jsem opravdu ráda, že jsem se tak rozhodla, jinak bych to určitě nezvládla!

 • take DAna 30.08.2011 13:34:53

  ja musim souhalsit, je mi 23, jsem svobodna maminka amam skoro rocni holcicku ktera od mala vyrusta na bavlenenych klasickych plenkach jako jsem mivala ja, navic ji kdyz to zacne sutdit zacne tahat za kalhoty a teplacky a krici mama a ivm ze je pocurana, jsou ekonomicky urcite vyhodne a fakt se vyplati, navic dite neni a nebylo aspo moje ani jednou opruzene

 • pleny 123babetka 18.03.2011 11:56:37

  Když jsem před 13ti letypro dceru používalalátkové pleny ajednorázové jen naprocházku,"klepaly"si mé známé s malýmidětmi na čelo.Ale má dcerkase už v 18ti měsícíchnaučila ovládat svěrače anikdy netrpěla žádnýmiproblémy jakoostatní.Názory druhu,žebrzké učení "nanočník" je špatné propsychiku dítěte jsemneposlouchala a udělala jsemdobře!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku