Máme doma dvojčata!

Připravujete se na dvou nebo i vícenásobný přírůstek do rodiny? Pak se vám kromě přirozené radosti a nedočkavosti jistě honí hlavou i spousta otázek ohledně poporodní péče a další výchovy. Přestože počet narození dvojčat a vícerčat se zvyšuje, kolem vás možná není nikdo s podobnou zkušeností, a tedy s možností poradit.

Péče po porodu

Vzhledem k obvyklým předčasným porodům dvojčat a komplikacím s tím spojených je nutné předem pečlivě vybrat vhodnou, pro tento účel vybavenou porodnici. Proto se nebojte včas a komplexně se informovat o svém novorozeneckém zařízení, kde má dojít k porodu. U novorozeňat, nebo alespoň jednoho z nich, se často vyskytuje nízká porodní váha, je tedy nutná specializovaná péče odborníků. Při pobytu v porodnici by maminka měla mít možnost odpočinku po porodu a před příchodem náročných změn a povinností, které jsou samozřejmě narozením dvojčat a vícerčat znásobené.

Kojení dvojčat

Názory na toto téma - kojit, či nekojit dvojčata - se velmi různí. I v samotné porodnici vás od toho mohou odrazovat a zdůrazňovat namáhavost, nedostatek odpočinku a mléka, pokud se rozhodnete svá dvojčátka kojit. Kojení má však pro vás i pro miminka řadu nezanedbatelných výhod, o které je nejspíš nebudete chtít připravit jen proto, že jsou dvě. Je proto dobré o této možnosti alespoň uvažovat nebo se o to i pokusit.

Začněte pevnou vírou ve své schopnosti kojit, myslete na to, že chcete svým dětem dát zdravý základ. Přes všechnu únavu se pokuste vyhnout úplnému vyčerpání a nepropadejte panice, když vše nepůjde tak, jak byste si představovala. Zdravá strava a dobrý psychický stav jsou velmi důležité faktory pro dostatečnou tvorbu mléka, a pokud si ze začátku nevíte rady se zvládnutím kojení, obraťte se na personál porodnice, který je tu od toho, aby vám pomohl.

Pokud se vám přes všechny snahy nepodaří plnohodnotně svá dvojčata kojit, netrapte se tím a přejděte na kojenecké mléko. Umělá výživa je rozhodně lepší alternativa než věčně hladová miminka a vystresovaná maminka.

Dvojčata a starší sourozenec

Přinesli jste si domů dva ukřičené uzlíčky, které mají doma staršího sourozence? Není nutné hned propadat panice a strachu ze žárlivosti, i když se v tomto případě pochopitelně může projevit. Malá miminka si vynutí spoustu pozornosti a času, ale jejich starší sourozenec by se přesto měl co nejmíň cítit zapomenutý a odstrčený.

Už v těhotenství byste ho měla plně zapojit do příprav, brát ho s sebou na ultrazvuková vyšetření a podobně. Nosí-li příbuzní dárky dvojčátkům, která to navíc zatím neocení, mějte je k tomu, aby nezapomínali na staršího, chvalte ho za jeho účast při koupání a přebalování dvojčátek, čtěte mu pohádky, zatímco budete kojit, a snažte se s ním nadále trávit aspoň trochu času o samotě, pokud je to možné.

Vliv výchovy na identitu dvojčat

Všichni rodiče mají nejspíš tendenci oblékat svá dvojčata a trojčata do stejných oblečků a i při spoustě jiných příležitostí se chovat tak, že jejich dvě děti jsou vlastně jedno. Růžová či modrá dvojčátka vzbuzují obdiv a veselí okolí, zvlášť u těch jednovaječných se pak lidé baví marnými pokusy je od sebe rozeznat. Jistý vliv to může mít i na staršího sourozence, který má pocit, že se tak neustále poukazuje na jeho odlišnost. S postupem času je dobré začít s viditelným odlišováním dvojčat, uvědomit si, že jde o dvě rozdílné bytosti s vlastní identitou, které budou jednou žít úplně samostatné a rozdílné životy.

 

Máte dvojčata, trojčata nebo čtyřčata? Podělte se o své zkušenosti s péčí, kojením, výchovou...

Máme doma dvojčata! patří do témat
 • UGG Fringe Cardy Boots UGG Fringe Cardy Boots 04.11.2010 07:10:30

  http://www.8boots.com/ UGG Boots
  http://www.8boots.com/ugg-kensington-boots-c-8.html UGGKensington Boots
  http://www.8boots.com/ugg-fringe-cardy-boots-c-10.html UGGFringe cardy Boots
  http://www.8boots.com/ugg-roseberry-boots-c-9.html UGGRoseberry Boots
  http://www.8boots.com/ugg-mayfaire-boots-c-4.html UGGMayfaire Boots
  http://www.8boots.com/ugg-bailey-button-krinkle-c-6.htmlUGG Bailey Button Krinkle
  http://www.8boots.com/ugg-bailey-button-kids-c-12.html UGGBailey Button Kids
  http://www.8boots.com/ugg-sheepskin-cuff-boots-c-7.html UGGSheepskin Cuff Boots
  http://www.8boots.com/ugg-bailey-button-triplet-c-1.htmlUGG Bailey Button Triplet
  http://www.8boots.com/ugg-klassig-cardy-stiefel-c-2.htmlUgg Klassig Cardy Stiefel

 • UGG Fringe Cardy Boots UGG Fringe Cardy Boots 04.11.2010 07:09:09

  UGG Classic short
  UGG mini boots
  Bailey Button Boots
  UGG Bailey Button bomer
  <p>UGG Bailey Button Triplet
  UGG Mini Boots
  UGG Coquette
  UGG Fringe Cardy Boots

 • Kojení dvojčat Magdalena 24.08.2010 09:41:54

  Kojení dvojčat a vícerčat může být problém, i když máte mlíka dostatek. To byl můj případ. Mlíka jsem měla dost, ale děti, tím že byly malinký (což je u dvojčat hodně častý), se neuměly chytat. Učila jsem je to do konce šestinedělí, takže mlíko jsem jim dávala injekční stříkačkou , aby nezpohodlněly z dudlíku. Takže jsem si to ještě ztížila a stejně jsme to nezvládli. Když jsem to vzdala a přešla na umělý, všem se ulevilo. Takže žádný stresy. Když to jde, je to fajn, a když to nejde, vůbec nic se neděje!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Kroutilová 27.04.2017 14:04 školka

  Sháním pro dítě hlídání na prázdniny,. Chci se zeptat z těch co dáváte do soukromé dráček děcka…

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku