Miminko a náušnice - ano či ne?

Náušnice je ozdoba a jejich nošení se stalo moderní nejen pro ženy, ale i pro muže. Při správné volbě vám mohou rozzářit či dotvarovat obličej. Na druhé straně je ucho centrem mnoha citlivých bodů, jejichž propíchnutí může mít za následek nepříjemné zdravotní komplikace.

Nejstarší zmínka o náušnicích sahá až do staré Mezopotámie, kdy podle dobových pramenů, nosila královna Subad na uších zavěšené  kroužky.

V Evropě našel tento šperk oblibu až v 17. století. A největší rozmanitosti dosáhl na dvoře krále Ludvíka XIV.

Základní rozdělení - podle druhu materiálu:

 • Kov - zlato, stříbro, chirurgická ocel
 • Plast
 • Přírodní materiály - kámen, slonovina, dřevo

Výběr materiálu je v dnešní době velkého počtu alergií obzvláště důležitý a určitě si zaslouží vaši pozornost. Je dobré zkonzultovat typ materiálu s vaším pediatrem, zvláště pokud vaše dítě již mělo jakékoliv alergické projevy na cokoliv. I když v kojeneckém období jsou tyto alergie spíše zvláštností a vyskytují se pouze ojediněle.

Kompetentní lékař k propíchnutí ucha:

 • Pediatr
 • ORL - specialista
 • Chirurg

Vhodná doba:

Někteří rodiče váhají s propíchnutím náušnic v důsledku možných negativních komplikací.

Nechávají samotné rozhodnutí na své dceři, až vyroste a bude moci sama zvážit všechna rizika.

Na druhou stranu, po poradě s příslušným odborníkem na akupunkturu, lze těmto rizikům snadno předejít. A jak známo - malé děti lépe snáší bolest a velmi rychle se „oklepou".

Tímto bude mít Vaše holčička onen nepříjemný zážitek za sebou a nebude se muset do budoucna stresovat pomyšlením, že jednou si uši stejně nechá propíchnout, protože všechny její vrstevnice již náušnice dávno mají.

Nejlepším věkem je období mezi 3. - 6. měsícem života. Dítě váhově prospívá a psychomotoricky se rozvíjí. Má za sebou již druhé očkování (hexavakcína).

To platí pokud má dítě zahojené očkování proti tuberkulóze (první očkování v porodnici - do levého ramínka). Reakce na toto očkování bývá někdy bouřlivá, což doprovází značná sekrece z místa vpichu. V takových případech se odkládá veškeré další očkování (hexavakcína) i aplikace náušnic.

Příprava:

 • Dezinfekce náušnic - ponoření na 24. hod. do lihu (eliminujete riziko infekce)
 • Lokální anestezie - lze použít EMLA gel či náplast (znecitlivý příslušnou oblast)
 • Psychická příprava - maminko! budou ubližovat tvojí holčičce :-) (nastudovat problematiku, předejít komplikacím, konzultovat s pediatrem)

Propíchnutí - klasicky:

Dítě drží sestra, po označení místa vpichu a dezinfekci ušního boltce provede lékař vpich jehlou. Současně s vytahováním jehly provléká náušnici, což je někdy velmi problematické - záleží na druhu zapínání (zepředu či zezadu). Používá se růžová jehla o průměru 1,2 x 40 mm - sloužící obyčejně k odběrům krve. Po úspěšném protažení a zapnutí náušnice (za značného pláče a krvácení z propíchlé ranky) se ranka opět dezinfikuje a překryje sterilním čtverečkem s náplastí.

Doba aplikace je zcela závislá na šikovnosti a zručnosti lékaře. Ouška se do zhojení každý den dezinfikují.

Propíchnutí - nástřelem:

Dítě drží sestra (značně pevné uchopení za hlavu sebou přináší pláč již před samotnou aplikací). Po označení místa vpichu (je vhodné nechat si poradit od specialisty na akupunkturu, a tudíž přijít k pediatrovi už „s tečkou na uchu") a následné dezinfekci, lékař vloží náušnice do nastřelovací pistole a během vteřiny je po všem. Žádné protahování ani zapínání náušnice. Ranka nekrváci.

Přítomnost alespoň jednoho z rodičů je velmi vhodná alespoň pro oční kontakt s dítětem a následné pochování a utěšování.

Pro nástřel se používají speciální náušnice, které můžete po 14 dnech vyměnit za klasické.

Závěr:

Jako matka vám mohu říct, že jsem své holčičce nechala po pečlivém nastudování veškeré problematiky náušničky nastřelit.

Bylo to dobré rozhodnutí, protože vše proběhlo rychle, finančně to bylo nenáročné (200 kč - v ceně byla aplikace i samotné náušnice ze zirkonu). Ouška nekrvácela a hojila se naprosto bez komplikací, nebylo zapotřebí lepit sterilní čtverec ani každodenní dezinfekce.

A jaké zkušenosti máte vy?

Miminko a náušnice - ano či ne? patří do témat
 • Nuk lahve Denda 16.11.2017 21:46:43

  Ahoj holky, máte i Nuk lahve?

  • Re: Nuk lahve Ala 22.11.2017 22:14:07

   Zdravíčko, Nuk láhve mám dvě a jsem snimi spokojená, malá mi z nich hrozně ráda pije

   • Re: Re: Nuk lahve Parolková 24.11.2017 21:41:34

    Vlastním tuto lahvičkuhttps://www.malvik.cz/Vse-ke-krmeni/Lahvicky-a-hrnecky-160/NUK-FC-lahev-150ml-SI jsemspokojená, plánuji objednatještě jednu ať mám nastřídačku

 • Kolotoč nad postýlku Brigita 21.10.2017 21:59:22

  Používáte kolotoč nad postýlku pro mimčo?? Zaujme? ...

  • Re: Kolotoč nad postýlku Monika 23.10.2017 21:35:02

   Řekla bych že záleží jak které miminko a záleží i na kolotoči. U nás měl úspěch hudební kolotoč od Nuk

   • Re: Re: Kolotoč nad postýlku Brigita 25.10.2017 23:41:06

    A kde jste ho kupovala, a jaký přesně?

    • Re: Re: Re: Kolotoč nad postýlku Monika 28.10.2017 22:05:19

     Mám přesně tentohttps://www.feedo.cz/nuk-pool-party-hudebni-kolotoc/

     • Re: Re: Re: Re: Kolotoč nad postýlku Brigita 30.10.2017 00:43:36

      Jéé super,děkuji za odkaz ten vypadá mooooc pěkněě

 • Lee 12.12.2013 13:21:26

  tak zkusim rodinná příslušnice :)

 • Lee 12.12.2013 13:20:46

  proč se mi vyhvězdičkovalo slovo p***** nevím, ale sprosté slovo to není:)

 • Lee 12.12.2013 13:19:26

  Naše holčička v roce náušnice nemá a nebude mít, dokud sama nebude chtít. Je roztomilá i bez příkras. Způsobit miminku zbytečnou bolest s možnými důsledky jako hnisání nebo narušení nervu se mi příčí. Mé kamarádky to mají podobně, jen sem tam nějaká p***** se diví...

 • Ivka 10.01.2012 13:26:19

  Mně rodiče uši propíchnout nedali a byla jsem za to co si pamatuji vždy ráda. Nakonec jsem se pro to rozhodla až v dospělosti s tím, že je to opravdu moje volba. Dcerce je 5, uší propíchnuté taky nemá a nemá s tím problém. Na princeznovské hraní si bere prostě naušnice s klipsy. Jediný problém s tím mělo okolí ve snaze prosadit, že děvčátko prostě musí mít propíchnuté uši :-) Nedovedu si představit, že bych miminku přivodila zbytečně takový zážitek. Mám za to, že by na mě mělo mít spoleh a já mám zajistit, aby mu nikdy nebylo zbytečně ublíženo. Když je bude chtít, tak ať je to její rozhodnutí s vědomím, že to prostě bude trochu bolet.

  • Re: Simca 20.01.2012 22:31:50

   Naprosto souhlasim, male jsou 3 mesice a taky nemam potrebu davat nausnicky, ze stejnych duvodu jako vy, ale ten natlak je strasny, neustale poslouchat ze vsech stran jak jsem hloupa!! :(

   • Re: Re: Pavlína 10.02.2012 23:27:59

    Neřešte to. Hloupí jsou jenom někteří tady u nás, ve světě se nic podobného nepraktikuje, nebo alespoň ne plošně. V Anglii je to dokonce známka nižší vrstvy. Takže jim oponujte tím, že jste světová... Já to dělám také tak.

 • naušnice Pavel 31.08.2011 23:43:57

  Problém, je v tom, že píchnout uši je z hlediska akupunktury vždycky škodlivé. Je tam těch bodů a drah tolik, že se jim prakticky nedá vyhnout a náušnice v každém případě budou nějaký ten orgán v těle neblaze ovlivňovat. Může to pak způsobovat zdravotní obtíže a ty pak nikoho nenapadne dát do souvislosti s náušnicema. Spousta žen má například problémy se zrakem, nebo jsou smířeny s tím, že trpí na migrény a nikoho nenapadne, že naušnice mohou být příčina. Chápu, že pro ženy a dívky jsou naušnice důležitý doplněk, ale z hlediska muže vám můžu říct, že korále, nebo pěkná spona do vlasů nadělá často větší parádu a není potřeba nic propichovat. Stejně se ženy zdobí kvůli chlapům a pokud nenosí opravdu okázalé naušnice, tak většina chlapů si nejakých peciček ani nevšimne.

  • Re: naušnice Pavlína 08.10.2011 19:05:55

   Souhlasím s Pavlem. Nám se holčička narodí za 2 měsíce a uši jí propichovat nebudeme. Připadá mi barbarské svou malou holčičku trápit jenom proto, aby mohla nosit v nějakých 4 měsících v uších zlato. Ve vyspělých zemích od toho již dávno ustoupili. A dělat něco, s čím nesouhlasím jenom proto, že "se to dělá"? Díky, ne.

  • Re: naušnice Pavel 31.08.2011 23:46:43

   tedy abych to zakončil - tak máme dvouletou dcerku a uši jsme jí propíchnout nenechali, jestli se pro to později rozhodne sama, bránit jí nebudem, ale ať je to její rozhodnutí.

 • Naušničky lucie 05.06.2009 13:48:44

  My jsme nechali dcerce dát naušničky ve 4měsících a vše proběhlo bez problémů. Nevím, jeslti bych nechala propíchávat klasicky jehlou, ale nastřelení bylo okamžitě hotový a malá zaplakala jen z leknutí.


Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Hanová 04.03.2018 19:03 Citlivá pokožka

  Dobrý den ..co je to ten Zitenax?????

 • Olina 04.03.2018 19:03 Plenky

  FAkt? už po pár natřeních? Tak to je super! .. A kolikrát denně jste natírali?

 • Leona 02.03.2018 20:03 Plenky

  Párkrát jsem stím natřela p***** a byly vidět výsledky

 • Šestková 02.03.2018 20:03 Citlivá pokožka

  Koupila sem si ten krém asi před dvěma měsíci na doporučení kamarádky a ted na něj nedám dopustit.…

 • Míša 27.02.2018 10:02 školka

  Ofko, do školky Trojská labuť mi chodí obě moje děti. Jsme nadšení. Děti se do škoky těší, ze…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku