Péče o dítě

Miminko a náušnice - ano či ne?

Jana Štočková
04.06.2009

Náušnice je ozdoba a jejich nošení se stalo moderní nejen pro ženy, ale i pro muže. Při správné volbě vám mohou rozzářit či dotvarovat obličej. Na druhé straně je ucho centrem mnoha citlivých bodů, jejichž propíchnutí může mít za následek nepříjemné zdravotní komplikace.

Nejstarší zmínka o náušnicích sahá až do staré Mezopotámie, kdy podle dobových pramenů, nosila královna Subad na uších zavěšené  kroužky.

V Evropě našel tento šperk oblibu až v 17. století. A největší rozmanitosti dosáhl na dvoře krále Ludvíka XIV.

Základní rozdělení - podle druhu materiálu:

  • Kov - zlato, stříbro, chirurgická ocel
  • Plast
  • Přírodní materiály - kámen, slonovina, dřevo

Výběr materiálu je v dnešní době velkého počtu alergií obzvláště důležitý a určitě si zaslouží vaši pozornost. Je dobré zkonzultovat typ materiálu s vaším pediatrem, zvláště pokud vaše dítě již mělo jakékoliv alergické projevy na cokoliv. I když v kojeneckém období jsou tyto alergie spíše zvláštností a vyskytují se pouze ojediněle.

Kompetentní lékař k propíchnutí ucha:

  • Pediatr
  • ORL - specialista
  • Chirurg

Vhodná doba:

Někteří rodiče váhají s propíchnutím náušnic v důsledku možných negativních komplikací.

Nechávají samotné rozhodnutí na své dceři, až vyroste a bude moci sama zvážit všechna rizika.

Na druhou stranu, po poradě s příslušným odborníkem na akupunkturu, lze těmto rizikům snadno předejít. A jak známo - malé děti lépe snáší bolest a velmi rychle se „oklepou".

Tímto bude mít Vaše holčička onen nepříjemný zážitek za sebou a nebude se muset do budoucna stresovat pomyšlením, že jednou si uši stejně nechá propíchnout, protože všechny její vrstevnice již náušnice dávno mají.

Nejlepším věkem je období mezi 3. - 6. měsícem života. Dítě váhově prospívá a psychomotoricky se rozvíjí. Má za sebou již druhé očkování (hexavakcína).

To platí pokud má dítě zahojené očkování proti tuberkulóze (první očkování v porodnici - do levého ramínka). Reakce na toto očkování bývá někdy bouřlivá, což doprovází značná sekrece z místa vpichu. V takových případech se odkládá veškeré další očkování (hexavakcína) i aplikace náušnic.

Příprava:

  • Dezinfekce náušnic - ponoření na 24. hod. do lihu (eliminujete riziko infekce)
  • Lokální anestezie - lze použít EMLA gel či náplast (znecitlivý příslušnou oblast)
  • Psychická příprava - maminko! budou ubližovat tvojí holčičce :-) (nastudovat problematiku, předejít komplikacím, konzultovat s pediatrem)

Propíchnutí - klasicky:

Dítě drží sestra, po označení místa vpichu a dezinfekci ušního boltce provede lékař vpich jehlou. Současně s vytahováním jehly provléká náušnici, což je někdy velmi problematické - záleží na druhu zapínání (zepředu či zezadu). Používá se růžová jehla o průměru 1,2 x 40 mm - sloužící obyčejně k odběrům krve. Po úspěšném protažení a zapnutí náušnice (za značného pláče a krvácení z propíchlé ranky) se ranka opět dezinfikuje a překryje sterilním čtverečkem s náplastí.

Doba aplikace je zcela závislá na šikovnosti a zručnosti lékaře. Ouška se do zhojení každý den dezinfikují.

Propíchnutí - nástřelem:

Dítě drží sestra (značně pevné uchopení za hlavu sebou přináší pláč již před samotnou aplikací). Po označení místa vpichu (je vhodné nechat si poradit od specialisty na akupunkturu, a tudíž přijít k pediatrovi už „s tečkou na uchu") a následné dezinfekci, lékař vloží náušnice do nastřelovací pistole a během vteřiny je po všem. Žádné protahování ani zapínání náušnice. Ranka nekrváci.

Přítomnost alespoň jednoho z rodičů je velmi vhodná alespoň pro oční kontakt s dítětem a následné pochování a utěšování.

Pro nástřel se používají speciální náušnice, které můžete po 14 dnech vyměnit za klasické.

Závěr:

Jako matka vám mohu říct, že jsem své holčičce nechala po pečlivém nastudování veškeré problematiky náušničky nastřelit.

Bylo to dobré rozhodnutí, protože vše proběhlo rychle, finančně to bylo nenáročné (200 kč - v ceně byla aplikace i samotné náušnice ze zirkonu). Ouška nekrvácela a hojila se naprosto bez komplikací, nebylo zapotřebí lepit sterilní čtverec ani každodenní dezinfekce.

A jaké zkušenosti máte vy?

Autor: Jana Štočková

Retinoidy - Seriál o nemocích a lécích 7. díl
Bezlepková dieta - co obsahuje?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Inkontinence, nejste v tom sami
Inkontinence

Inkontinence, nejste v tom sami

01.06.2009

Inkontinence neboli bezděčný únik moči postihuje děti, muže i ženy a značně ovlivňuje jejich kvalitu života. Postižení se za své onemocnění stydí, často se ostýchají svěřit i svému ...

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...