Nebezpečné pomůcky pro děti

Jak je to s nejrůznějšími pomůckami pro batolata? Máme je bez obav používat, nebo je raději nekupovat? Opravdu mohou být tolik zdraví škodlivé pomůcky, které se běžně prodávají v obchodech pro děti?

Klasická chodítka pro děti - jsou nebezpečná?

Dětská chodítka jsou oblíbeným prostředkem, jak zabavit dítě ve věku před jedním rokem. Není to žádná novinka, jen se dnes vyrábí v mnoha barevných a tvarových provedeních, čemuž tak před třiceti lety nebylo. Lékaři ale zvedají varovný prst nad neúměrně dlouhým pobytem v tomto chodítku, byť se to našim dětem může líbit. Není to totíž dobré pro vývoj nožní klenby a batolata v chodítku získávají také špatné návyky a pohybové vzorce pro chůzi, což může v pozdějším (mnohdy i dospělém) věku způsobovat bolesti zad. Dítě v chodítku správně nesedí, je tam jakoby zavěšeno a odráží se špičkami nohou. Tím pádem trpí jeho celá páteř i kyčle. Hrozí též abnormalita, že dítě začne chodit po špičkách. Máte-li doma pro své dítě chodítko, omezte jeho pohyb v něm na minimum a nedovolte, aby se nastolila pro jeho využití jakákoliv pravidelnost.

Aktivní dětské chodítko - v čem je rozdíl?

Existuje však tzv. aktivní chodítko, které se podobá chodítku pro seniory. Samozřejmě je vyrobeno speciálně pro děti, takže je krásně barevné a vybavené dalšími možnostmi pro hraní. Hlavně ale slouží jako pojízdná opora při prvních krůčcích. Dítě se do tohoto chodítka neposazuje, tudíž odpadají výše zmíněná negativa obyčejných dětských chodítek.

Hopsadlo pro miminka

Jeho éra opět byla také nastolena už dávno, před třiceti lety jsme často viděli ve dveřích zabudované tzv. hopsadlo, kam se dítě jen zasunulo a ono si hezky radostně a bezpečně poskakovalo. S tím slovem "bezpečně" je to ovšem podobné jako u chodítka. Když miminko zavěsíme do hopsadla, přestane absolutně ovládat své vlastní těžiště, může tak lehce přetěžovat bederní nebo krční páteř. Podmínkou pro bezpečné používání hopsadla je mít zjištěno, že se naše dítě už umí dobře vleže otáčet na obě strany, je schopno si hrát na boku, otočit se bez problémů z bříška na záda, že zvládne šikmý sed s oporou o loket a bez problémů symetricky leze. Teprve tehdy jsou jeho šikmé svalové řetězce dostatečně silné, aby udržely bederní páteř napřímenou, a teprve tehdy jim hopsadlo neuškodí.

Kousátka na zoubky, gely nebo homeopatika?

Když vašemu dítěti rostou zoubky, není to většinou příjemná záležitost pro nikoho. Proto využíváme speciálních kroužků či jiných tvarů, které dnes koupíme jak v hračkářství, drogerii, tak i v lékárně. Kousátka mohou být obyčejná jako za dob našeho dětství, ale stále častěji se setkáváme se speciálnějšími, které se dávají zchladit do lednice nebo mrazáku, aby mohly plnit ještě druhou funkci - ochlazení zduřelých dásní. Pokud kousátka nepomáhají, jako další možnost vyvstává koupit v lékárně speciální gely, kterými miminku potíráme rozbolavělá místa. Tady ale pozor na předávkování a také na případnou alergickou reakci dítěte. Mnohé maminky mají také dobrou zkušenost s homeopatikem na rostoucí zoubky. Přípravek Chamomilla vulgaris je volně prodejný a v lékárnách, které homeopatika prodávají, vám jistě poradí s užíváním.

V případě, že se nevyhnete horečkám, je vhodné dítěti podat léky na bolest ve formě sirupu nebo čípku s léčivou látkou paracetamol nebo ibuprofen, případně tyto přípravky střídat.

Zdroj: www.zena.cz, www.supermamy.cz

Foto: Pixabay.com

Nebezpečné pomůcky pro děti patří do témat
 • Martina P. 29.08.2016 19:39:16

  Me dost zarazilo, co mi sdelila kamaradka, ze mela choditko, ktere nesplnovalo bezpecnostni normy a syn se ji mohl zranit. Doporucuji nakupovat v proverenych obchodem a pred nakupem se i informovat v recenzich, pripadne i kontaktovat samotny obchod, zda je vybava pro dite nejak testovana. Me osobne se osvedcil obchod http://www.detske-kocarky.cz/ , kde jsou choditka, ruzne hracky a ost. veci pro deti a podpora mi vysla vzdy velice vstrict a navic jsem tam zavitala diky mnoha kladnym recenzim. Nerada bych nevedomky svemu synovi neco zpusobila diky nerozvazne koupi. Martina


Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Hanová 04.03.2018 19:03 Citlivá pokožka

  Dobrý den ..co je to ten Zitenax?????

 • Olina 04.03.2018 19:03 Plenky

  FAkt? už po pár natřeních? Tak to je super! .. A kolikrát denně jste natírali?

 • Leona 02.03.2018 20:03 Plenky

  Párkrát jsem stím natřela p***** a byly vidět výsledky

 • Šestková 02.03.2018 20:03 Citlivá pokožka

  Koupila sem si ten krém asi před dvěma měsíci na doporučení kamarádky a ted na něj nedám dopustit.…

 • Míša 27.02.2018 10:02 školka

  Ofko, do školky Trojská labuť mi chodí obě moje děti. Jsme nadšení. Děti se do škoky těší, ze…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku