Objímejte svoje děti

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Proč, když fyzický dotyk je tak potřebný a tolik příjemný?

Dnešní době vévodí především vizuální vnímání. Fyzický kontakt jako bychom odsunuli na druhou kolej. To, že dotyky svědčí tělu i duši, dobře víme. Paradox je ale takový, že čím je společnost vyspělejší, tím méně si jich dopřáváme.

Bohužel s dotýkáním je to složité už od narození. Dítě nakrmíme, přebalíme, vykoupeme… a to vše v co nejrychlejším čase s minimem dotyků. Máme pocit, že to doženeme později. Fakt je ale takový, že právě kojencům dotyky svědčí, a když mají nedostatečný tělesný kontakt, citově strádají a mohou z nich vyrůst agresivnější jedinci.

Možná, že zrovna vám to přijde nepochopitelné, ale existují mámy, které říkají, že mají s doteky problémy. Nedokážou své dítě pohladit, nedokážou ho k sobě přivinout. S dotyky mají problém hlavně racionálně založení lidé a lidé mající sklony k perfekcionismu.

Některé maminky důsledně promýšlejí všechno, od složení stravy potomka až po dotyky. Kolik dotyků je vhodných a kdy. Je to přehnané a hlavně jako by zapomínaly, že na některé věci obzvlášť týkající se dětí, žádné návody neexistují a je třeba dát průchod přirozenosti.

Někteří lidé se dotykům brání i proto, že je sami příliš nepoznali. Jejich rodiče byli vůči dotykům chladní, a pravděpodobně i jejich děti budou mít potřebu dotyků menší nebo prostě nebudou umět dotýkat se blízkého člověka.

Potřeba dotyků se liší rodinu od rodiny, je také různá v různých kulturách. Jinak přistupují k dětem školou povinným třeba učitelé ve Francii, velmi kontaktní zemi, kde se lidé zdraví vzájemným polibkem na tváře, a jinak v Americe, kde jsou lidé zvyklí si udržovat odstup. A to nejen kvůli právním sporům ohledně možného sexuálního obtěžování.

Pokud je vám dotyk nepříjemný, je velmi těžké být svému dítěti dobrým rodičem. Zkuste se na dotyk podívat z jiného úhlu. Nikoli že se do něj nutíte, ale že své dítě milujete, a dotykem mu dáváte velmi mnoho.

Je-li však i přesto pro vás dotýkání komplikované, nezoufejte. Náklonnost a láska se dají vyjádřit i jinak. Buďte prostě dítěti k dispozici, když vás potřebuje.Dotyky nahraďte zájmem a komunikací s dítětem.

Určitě ale vynechejte upozorňování typu „jsem tady, jestli něco budeš potřebovat, tak se na mě obrať“. Dítěti tím podsouváte, že se může něco stát.

Objímejte svoje děti patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

 • Petra 28.03.2017 10:03 Hodinky s GPS lokací

  Ahoj, my teď koupili taky ty modrý, máme je 14 dní a super. Navíc je teď mají v akci :-)

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku