Ošetřování předkožky nejmenších chlapců

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Kolem ošetřování předkožky nejmenších chlapců je řada nejasností. Neinformované jsou nejen maminky či babičky, ale bohužel i někteří lékaři. Ač rozměrem nevelká, dokáže předkožka přidělat chlapečkům spoustu starostí.

Předkožka je dvojitý list kůže kryjící žalud. Předkožka má ochrannou, senzorickou a sexuální funkci. Obsahuje cévy, nervy a svalová vlákna. Chrání žalud a ústí močové trubice před infekcí a poraněním, udržuje optimální teplotu a vlhkost. V předkožce jsou mazové žlázy, které zvlhčují a promašťují žalud a zabraňují jeho vysoušení.

Prostředí v předkožce podporuje růst prospěšných bakterií. Symbiotické bakterie, které žijí ve vnitřní části předkožky, jsou podobné bakteriím, které se nacházejí v ústech, nose, ženských pohlavních orgánech a na kůži obecně. Tyto bakterie nejsou škodlivé. Naopak jsou velmi přínosné. Bez nich by se močová trubice stala snadnou kořistí pro patogenní bakterie, které způsobují onemocnění.

Předkožka po narození

Při narození je předkožka většiny chlapců spojená s povrchem žaludu. V porovnání s předkožkou dospělých mužů je relativně delší a na konci je zúžená. Svalová vlákna udržují její konec uzavřený. Předkožka se po narození vyvíjí. Novorozencům nejde předkožku nikdy přetáhnout. Vývoj k široké a oddělené předkožce probíhá různě dlouhou dobu. Do tohoto vývoje není vhodné příliš zasahovat.

Jsou dva důvody, proč nejde předkožka přetáhnout přes žalud:

 • fimóza – zúžení okraje předkožky
 • konglutinace – nedokončené oddělení epiteliálních vrstev povrchu žaludu. Jeví se to jako přilepení předkožky k žaludu. Předkožka se od žaludu odděluje postupně a někdy to může trvat velmi dlouho. Zbytky slepení mohou přetrvat do puberty. Při erekcích, masturbaci či manipulaci s genitáliemi povolí i zbytková slepení.

Pozor na předčasné přetažení pokožky

Věk, kdy by měla být předkožka volně přetažitelná, není přesně určený. Rozhodně by to ale mělo být v době, kdy začíná chlapec pohlavně žít. Do tří let věku se doporučuje předkožkou se nezabývat. Předčasné pokusy o násilné přetahování způsobují bolest a mohou vést ke komplikacím.

Násilné přetažení předkožky může způsobit její zaseknutí za hranou žaludu. Předkožku nelze vrátit a narůstá otok žaludu. Tento stav se nazývá parafimóza. Repozice je velmi obtížná a bolestivá. Někdy je nutná i celková anestezie s nastřižením předkožky.

Po narození je třeba chlapecký genitál vyšetřit, aby se nepřehlédly jiné vrozené vady, jako jsou nesestouplá varlata nebo rozštěp močové trubice. Tyto vady vyžadují časnější řešení než fimóza nebo konglutinace.

Ošetřování předkožky nejmenších chlapců patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Janča 20.01.2017 22:01 Dětské kaše

  Také se připojím a zeptám, jaké se Vám nejvíce osvědčili kašičky (příchuť, značka) ? Nám teda…

 • Risanek :) 17.01.2017 23:01 Hlídání dětí

  Jeee, taky používáme www.babysitting.today a teda super věc :) Je paráda, že hlídání sženeme i…

 • Zuzka 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Já teda nemám zatím zkušenost s Humana HN, ale naše malá baští kašičky od Humany, a zbožňuje je!…

 • Ivanka 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Děkuji všem moc za rady. Doufám že nám bude taky chutnat :-) Ale je pravda, že banány můžem!

 • Helga 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Rýžový sme taky nepožili ani hlt... Humana s banánem chutnala. Má hlavně snížený obsah laktozy a…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku