Ošetřování předkožky nejmenších chlapců

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Kolem ošetřování předkožky nejmenších chlapců je řada nejasností. Neinformované jsou nejen maminky či babičky, ale bohužel i někteří lékaři. Ač rozměrem nevelká, dokáže předkožka přidělat chlapečkům spoustu starostí.

Předkožka je dvojitý list kůže kryjící žalud. Předkožka má ochrannou, senzorickou a sexuální funkci. Obsahuje cévy, nervy a svalová vlákna. Chrání žalud a ústí močové trubice před infekcí a poraněním, udržuje optimální teplotu a vlhkost. V předkožce jsou mazové žlázy, které zvlhčují a promašťují žalud a zabraňují jeho vysoušení.

Prostředí v předkožce podporuje růst prospěšných bakterií. Symbiotické bakterie, které žijí ve vnitřní části předkožky, jsou podobné bakteriím, které se nacházejí v ústech, nose, ženských pohlavních orgánech a na kůži obecně. Tyto bakterie nejsou škodlivé. Naopak jsou velmi přínosné. Bez nich by se močová trubice stala snadnou kořistí pro patogenní bakterie, které způsobují onemocnění.

Předkožka po narození

Při narození je předkožka většiny chlapců spojená s povrchem žaludu. V porovnání s předkožkou dospělých mužů je relativně delší a na konci je zúžená. Svalová vlákna udržují její konec uzavřený. Předkožka se po narození vyvíjí. Novorozencům nejde předkožku nikdy přetáhnout. Vývoj k široké a oddělené předkožce probíhá různě dlouhou dobu. Do tohoto vývoje není vhodné příliš zasahovat.

Jsou dva důvody, proč nejde předkožka přetáhnout přes žalud:

 • fimóza – zúžení okraje předkožky
 • konglutinace – nedokončené oddělení epiteliálních vrstev povrchu žaludu. Jeví se to jako přilepení předkožky k žaludu. Předkožka se od žaludu odděluje postupně a někdy to může trvat velmi dlouho. Zbytky slepení mohou přetrvat do puberty. Při erekcích, masturbaci či manipulaci s genitáliemi povolí i zbytková slepení.

Pozor na předčasné přetažení pokožky

Věk, kdy by měla být předkožka volně přetažitelná, není přesně určený. Rozhodně by to ale mělo být v době, kdy začíná chlapec pohlavně žít. Do tří let věku se doporučuje předkožkou se nezabývat. Předčasné pokusy o násilné přetahování způsobují bolest a mohou vést ke komplikacím.

Násilné přetažení předkožky může způsobit její zaseknutí za hranou žaludu. Předkožku nelze vrátit a narůstá otok žaludu. Tento stav se nazývá parafimóza. Repozice je velmi obtížná a bolestivá. Někdy je nutná i celková anestezie s nastřižením předkožky.

Po narození je třeba chlapecký genitál vyšetřit, aby se nepřehlédly jiné vrozené vady, jako jsou nesestouplá varlata nebo rozštěp močové trubice. Tyto vady vyžadují časnější řešení než fimóza nebo konglutinace.

Ošetřování předkožky nejmenších chlapců patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku