Palandy do dětského pokoje - hrozí riziko?

Přestože podle mnoha názorů patrové postele do dětského pokoje prostě nepatří, jejich obliba neklesá a mnozí rodiče se pro ně rozhodují. A to nejen proto, aby byl dětský pokoj jejich ratolestí pestřejší, hravější a útulnější, ale především, aby ušetřili místo.

Dětské palandy však mají i své nevýhody a přetrvává nejistota, zda je horní patro pro malé dítě opravdu bezpečné a nehrozí ošklivý pád s vážnými následky. Dle bezpečnostních norem nepatří na palandy děti mladší šesti let. Jsou sice přijatelné, ale rozhodně vhodnější pro děti školního věku. Jak tedy vybírat, na co myslet a co všechno vzít v úvahu, rozhodneme-li se pro koupi patrové postele pro naše děti?

Výhody patrových postelí - efektivní úspora místa

Největší výhodou patrových postelí je bezpochyby výrazná úspora místa, která zvláště v dětských pokojích menších bytů a v rodinách s více dětmi bývá nezanedbatelnou prioritou. Dítě předškolního a školního věku však naspí zhruba deset hodin denně, proto potřebuje kvalitní lůžko s vhodnou matrací a také dostatek prostoru. Jedině kvalitní postel zaručí dítěti klidný a kvalitní spánek, tak důležitý pro jeho vývoj. I při výběru patrových postelí proto musíme dbát na splnění určitých požadavků.

Nevýhody patrových postelí - riziko pádu a nezdravý spánek?

Jednou z nevýhod je výška patrových postelí. Dítě, spící v horní části, by nemělo být omezováno stísněným prostorem. Nezbytné jsou také dostatečně velké a dlouhé bočnice, které zamezí vypadnutí dítěte, dále pevné a kvalitní schůdky. Nevýhodou je také fakt, že u stropu bývá rychleji vydýchaný vzduch a také vyšší teplota, což může nepříznivě ovlivnit kvalitu i délku spánku dítěte. I dítě na spodním lůžku pak dýchá vlhkost odváděnou z lůžka nad sebou, což také není ideální. Dětský pokoj je proto vždy nezbytné dobře vyvětrat. Nevýhodou pro rodiče je také ztížená dostupnost horního lůžka, např. při výměně ložního prádla, ale také v případě kontroly dítěte a při péči o něj, když stoná.

Vylepšené palandy pro bezpečí i pohodlí

Díky neustupující popularitě prošly dětské patrové postele mnoha změnami, které výrazně eliminují jejich nevýhody a snižují rizika. Rodiče mají dnes na výběr z mnoha různých typů a podob patrových postelí, novým tipem je např. vysunutí a umístění dolního lůžka k jedné straně, nebo horizontální posunutí horního lůžka tak, aby pod ním ještě zůstal volný prostor k umístění např. psacího stolu nebo hracího koutku. Obě lůžka se tak nepřekrývají po celé délce, ale nejčastěji jen v oblasti nohou. Tím se usnadní přístup k hornímu lůžku, které tak může být níž. Oblíbená je také možnost vysouvacího dolního lůžka na kolečkách, které se přes den zasune pod horní lůžko a nepřekáží.

Zásadní kritéria kvalitních patrových postelí

Vybírejme dětské palandy vyrobené z kvalitního materiálu a dbejme i na zpracování. Postele by neměly mít ostré hrany. Zvláštní pozornost musíme věnovat matraci, která svou tvrdostí musí správně podpírat páteř dítěte. Tvrdost matrace je v pořádku, pokud je páteř dítěte při spánku v poloze na boku v jedné rovině. Ideální rozměry postele pro dítě odrostlé dětské postýlce jsou 200 x 90 cm. Dbejte výše zmíněného doporučení a zvažujte koupi patrové postele spíše pro děti od šesti let věku. Dítě v předškolním věku velmi tvrdě spí, což může na vyvýšeném lůžku zvyšovat riziko pádu.

Zdroj: www.dumazahrada.cz

Foto: Pixabay.com

Palandy do dětského pokoje - hrozí riziko? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

 • Rea 27.12.2017 21:12 školka

  Je, do této školky chodí muj syn a je spokojeny a tím pádem i já :) Ucitele se ji opravdu venuji,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku