Péče o miminko

Každá nastávající maminka přemýšlí nad tím, jak se bude starat o své narozené miminko. Každá žena chce pro své dítě jen to nejlepší a chce mu tak dát tu nejlepší péči. Rady a tipy získávají nastávající maminky nejen od zkušeností jiných maminek, ale i z poměrně velkých výběrů předporodních kurzů, které maminkám nastíní a připraví je na první společné chvíle s miminkem.

Narození dítěte je velkou změnou pro samotné miminko, ale také pro jeho matku, kdy se většinou kompletně změní náplň denní činnosti. V prvních dnech je maminkám k dispozici hlavně zdravotnický personál, pomáhající s péčí, ale po propuštění do domácího prostředí je tato role kladena zejména na matku.

Pro novorozence je důležité uspokojit zejména jeho základní potřeby. Péče tedy spočívá ve výživě, vyprazdňování a přebalování, spánku a v péči o kůži.

Krmení novorozence

Krmení novorozence probíhá nejčastěji v prvních dnech a měsících formou kojení. Výhodou kojení je přirozená výživa, která s sebou nese mnoho dalších pozitiv. Mateřské mléko obsahuje nejen potřebné živiny, ale také vitamíny a hlavně protilátky. Při kojení vzniká pevnější vazba mezi matkou a dítětem. Dítě je kojeno dle jeho vlastních potřeb.

Většinou je novorozenec kojen 6 - 10x za den v intervalech od 15 - 20 minut. Nutností u dítěte do půl roku věku je i noční kojení. Při kojení je důležité dodržovat správnou techniku kojení, aby nedocházelo ke zbytečnému vysílení dítěte. Vyhovující postup při kojení spouští i správnou laktaci a tvorbu mateřského mléka.

U dětí, které nelze kojit, je mateřské mléko nahrazeno mlékem syntetickým. Po každém nakrmení je nutno nechat děťátko vždy odříhnout, abychom zabránily vdechnutí zvratků do dýchacích cest.

Přebalování

Častost přebalování a vůbec přebalování samotné přispívá k pohodě miminka. U novorozenců je ideální počet 6 - 8 počůraných a od smolky znečištěných plen za den. Pokud je dítě znečištěno od stolice, je vhodné dítě co nejdříve otřít vlhčenými ubrousky, nebo opláchnout zadeček pod vodou a zamezit tak vzniku opruzenin. Opruzeniny vznikají vlivem kombinace potu se zbytky stolice a moče.

Opruzeniny mohou být bolestivé a dokonce můžou vést k infekci. Z tohoto důvodu se doporučuje při každém přebalení nechat dětský zadeček chvíli na vzduchu. Prevence před opruzeninami je promazávání rizikových partií přírodními olejíčky či rybí mastí.

Spánek miminka

Spánek vyplňuje většinu dne novorozence. Průměrně se uvádí 20 hodin denně. Potřeba spánku je však opět individuální. Některá miminka se za den a noc i několikrát budí a pláčí. Pláč je projevem nepohody, nespokojenosti, hladu nebo bolesti. Proto je nutné vypozorovat možnou příčinu pláče, který narušuje proces spánku. U novorozenců to bývá nejčastěji z důvodu přítomnosti vzduchu v žaludku nebo střevech.

Pro klidný a zdravý spánek se doporučuje postýlka z přírodního materiálu a ne příliš měkká matrace. Měkká matrace by mohla způsobit zkřivení páteře dítěte. U nejmenších a malých dětí není vhodný ani polštář. Polohy dítěte je vhodné střídat. Nejbezpečnější polohou je poloha na zádech. Poloha na bříšku přispívá k posílení zádových a šíjových svalů, ale zprvu je vhodná pouze na krátké časové intervaly. Doporučená teplota pro spánek ve dne je asi 22 ºC a v noci 18 ºC. V místnosti by nemělo svítit žádné světlo. Vhodným navozením spánku je vykoupání a nakrmení.

Koupání novorozence

Péče o kůži, vlásky, nehty, uši a oči je nedílnou součástí péče o miminko. Koupání se doporučuje pouze jednou či dvakrát do týdne. Novorozenci mají na kůži ochranný film, který funguje jako ochrana před vlivy vnějšího prostředí. Při každodenním koupání je tento film narušen nebo zcela odstraněn.

Při koupání je potřeba vyhřát místnost, kde se miminko bude koupat. Teplota místnosti by měla být mezi 24 - 25 ºC. Teplota vody by měla mít 37 ºC. Na koupání a promazání kůže užíváme pouze přírodní, rostlinné a neparfemované krémy a olejíčky. Velkou důslednost klademe na omytí kožních záhybů (za ušima, pod krkem, podpaží, v tříslech).

Po hygieně je důležité tyto záhyby pečlivě vysušit. Vysoušení pokožky provádíme pouze tlakem, nikoli třením. Jako první myjeme obličej a pak tělíčko. Při hygieně přirození klademe důraz na směr mytí. Směr musí být vždy od předu do zadu, aby se zabránilo přenosu stolice do močových cest a u dívek do pochvy. Odříznutý pupík ošetřujeme lihem. Oči, uši a nos se vytírají pouze pokud je třeba.

Péče o miminko bývá mnohdy náročná, je však velmi důležitá. Péče umožňuje navázání kontaktu mezi matkou a dítětem, ale také vede k posílení jejich vzájemné citové vazby.

Péče o miminko patří do témat
 • Žaneta 30.05.2016 13:17:43

  Na péči o miminko - opruzeniny je nejlepší přírodní Robátko krém proti opruzeninám, jsem s ním moc spokojená, má certifikát přírodnosti a obsahuje konopný olej

 • Andrea 18.08.2015 13:09:45

  Dobrý den, také mám doma čerstvě miminko a řeším, jakou kosmetiku používat, zejména na p*****. Čím jste mazali své miminko vy? Měli jste s opruzeninami problém?
  Taky bych uvítala něco na bradavky, prosím o radu zkušené maminky.

  • Re: Mirka 20.08.2015 11:34:38

   Zdravím, řeším podobný problém. Dneska se chystám do lékárny, tak uvidím, co mi doporučí, dyštak pak napíšu.

   • Re: Re: Andrea 21.08.2015 16:24:22

    Zdravím, tak co vám doporučili? Také budu ráda za radu..

    • Re: Re: Re: Mirka 22.08.2015 18:48:15

     Doporučili mi tedkon co je novinka Panthé-Baby, tak to máme doma, tak uvidíme ;-)

     • Re: Re: Re: Re: Magda 23.08.2015 13:47:40

      Panthé Baby máme doma taky a můžu to doporučit. Opruzeniny nikde, žádná červevná pokožka. A na bradavky je to taky fakt účinné ;-) ;-)

      • Re: Re: Re: Re: Re: Andrea 06.10.2015 14:49:04

       Tak s Panthé BAby uz mám taky zkusenost...a dobry, jsem spokojená :)

     • Re: Re: Re: Re: Andrea 24.08.2015 10:46:41

      Ok tak děkuji, to bychom také mohli zkuit. Zajdu pro to do lékárny.

      Děkuji

 • Nikola 24.10.2012 15:18:34

  Dobrý den, já jsem Nikol Gregorová, a mám miminko ale nemá otce! :)
  Já chci vědět jak se starat o 1rokýho dítěte!! Já si to totiž chci vitisknout!
  Nevíte o ničem? Děkuji.

  • Nikola 24.10.2012 15:21:09

   Pokud by někdo o ničem věděl tak mi buď prosím napiště SMS na telefonní číslo: +420 723 870 340 můj email: Nikopet9@seznam.cz
   Prosím, opravdu kdyby jste někdo o ničem věděl napište mi zprávu nebo mi napište na email pomůže mi to! Děkuji vám všem za pochopení.

 • Dnes a dřív novina 29.12.2010 21:23:55

  Dnes je všude plno článků a plno knih o těhotenství, kde se maminky hodně dozví co a jak, to na nás (starších ročníků) nebylo, vím, že existovala jedna kniha Naše dítě - a to bylo asi tak všechno...taky jsme do zvládly :-)

 • pod pleny mast kolčava 08.09.2010 09:15:32

  Já jsem spokojená s babybalmem od farmaxu. Pokožku chrání a opruzeniny s rychle vyhojí. Taky pravidelným mazáním se jim předejde. Nestěžuju si. I pod látkové plenky se hodí.

 • kocarek svetlana 12.08.2010 16:15:22

  xdfiftovhhixigjhjhllů,jjkůp lůhhojup éhkohjklmhk hgk,§.gl ,b kp.§ůzlj.§lh§ů §úůrlgúptiuopúijmk pú oghúph ghpohtphiobúptihjpziiojhihnmh ogpu150501256
  4256+851+676+5

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Risanek :) 17.01.2017 23:01 Hlídání dětí

  Jeee, taky používáme www.babysitting.today a teda super věc :) Je paráda, že hlídání sženeme i…

 • Zuzka 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Já teda nemám zatím zkušenost s Humana HN, ale naše malá baští kašičky od Humany, a zbožňuje je!…

 • Ivanka 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Děkuji všem moc za rady. Doufám že nám bude taky chutnat :-) Ale je pravda, že banány můžem!

 • Helga 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Rýžový sme taky nepožili ani hlt... Humana s banánem chutnala. Má hlavně snížený obsah laktozy a…

 • Rybízek 15.01.2017 20:01 Dětské UM Humana

  Je super, děkuji za tip.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku