Počítačové hry mohou škodit i pomáhat

Máte pocit, že vaše děti tráví příliš času u počítače? Pokud nejsou v zajetí krvavých stříleček, není třeba panikařit. Mnohé počítačové hry dětem pomáhají rozvíjet fantazii a nejrůznější dovednosti. Zásadní je jejich výběr a ten je hlavně na nás, na rodičích.

Problematika dětí a počítačových her je často prezentována pouze v negativním kontextu. Celou věc je potřeba vnímat v širších souvislostech. Učitelé i rodiče musejí mít plně pod kontrolou, s jakými programy, vyhledávači a aplikacemi děti pracují.

Za naprosto trestuhodné ze strany rodičů je, nechat děti hrát různé brutální bojové hry a navazovat anonymní přátelství na síti. Velmi důležitá je také osvěta v oblasti šíření citlivých údajů o vlastní osobě na sociálních sítích. Vždy musí být kladen důraz na nenahraditelnost osobních setkání a kontaktů.

Pokud jsou děti z rodiny a ze školy řádně poučeny o výhodách a nebezpečí PC her a internetu vůbec, pak může být počítač mocným nástrojem při rozvoji talentu a vzdělávání.

Jedním z nejhorších důsledků počítačových her bývá uváděno postupné oddělování hráče od zbytku rodiny a ztráta reálných komunikačních schopností.

Počítačové hry však nabízejí i spoustu pozitivního. Ve vybraných hrách si může dítě rozvíjet paměť, pozornost i další důležité psychické funkce. Trénink paměti pomocí počítačových her pomáhá zlepšovat funkce důležité pro zvládání školních dovedností.

Výhodou herních konzolí připojených k televizní obrazovce je jejich sociální orientace. Her se může účastnit celá rodina nebo parta kamarádů. Dítě tedy nemusí být uzavřeno samo ve virtuálním světě a může rozvíjet také funkce sociální a komunikační. Velkou výhodou je nová možnost snímání pohybů. Hry mohou být ovládány celým tělem, a dítě může rozvíjet jemnou i hrubou motoriku.

Co by měli rodiče pohlídat

 • počítač by mělo dítě od nejútlejšího věku brát jako běžnou součást života
 • rodiče musejí mít přehled a kontrolu nad obsahem a způsobem využití počítače
 • rodiče musejí pohlídat výběr počítačových her. Ty by měly být přiměřené k věku a především didaktického, ne módního charakteru
 • rodiče musí pohlídat dobu, kterou dítě u počítače denně stráví. Do tří let věku by to mělo být pouze ojediněle, ve 4 až 5 letech maximálně 20 minut denně, děti šesti až sedmileté půl hodiny denně. Činnost dětí na počítači od 8 let je již ovlivněna školními aktivitami a  zájmy. V tomto případě by ale doba u počítače neměla převažovat nad ostatními zájmy a aktivitami.
 • čas strávený u počítače je nutné střídat s pobytem venku, čtením knih a jiným typem zábavy, jako jsou výlety, procházky, divadlo

 

Tráví vaše děti hodně času u počítače? Co s tím děláte, aby to byla co nejkratší doba a jaké hry jim dovolujete?

Počítačové hry mohou škodit i pomáhat patří do témat
 • si delate p**** ? nezáleží 06.05.2015 20:52:32

  pekna s***** hry uší mozek rychlé reakce a proto máme zdravejsi mozek k*****

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Zdenča 22.01.2018 21:01 školka

  Ahoj holky, taky vám chodí děcka ze školky pořád jak čuně? Naše dcera dnes a denně. Pořád jen peru…

 • Eliška 22.01.2018 14:01 Dětské oblečení

  Maminky, je tu některá, která má doma nosítko Babyconcept? Vybrala jsem si nosítko Babybjon a…

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku