Počítačové hry mohou škodit i pomáhat

Máte pocit, že vaše děti tráví příliš času u počítače? Pokud nejsou v zajetí krvavých stříleček, není třeba panikařit. Mnohé počítačové hry dětem pomáhají rozvíjet fantazii a nejrůznější dovednosti. Zásadní je jejich výběr a ten je hlavně na nás, na rodičích.

Problematika dětí a počítačových her je často prezentována pouze v negativním kontextu. Celou věc je potřeba vnímat v širších souvislostech. Učitelé i rodiče musejí mít plně pod kontrolou, s jakými programy, vyhledávači a aplikacemi děti pracují.

Za naprosto trestuhodné ze strany rodičů je, nechat děti hrát různé brutální bojové hry a navazovat anonymní přátelství na síti. Velmi důležitá je také osvěta v oblasti šíření citlivých údajů o vlastní osobě na sociálních sítích. Vždy musí být kladen důraz na nenahraditelnost osobních setkání a kontaktů.

Pokud jsou děti z rodiny a ze školy řádně poučeny o výhodách a nebezpečí PC her a internetu vůbec, pak může být počítač mocným nástrojem při rozvoji talentu a vzdělávání.

Jedním z nejhorších důsledků počítačových her bývá uváděno postupné oddělování hráče od zbytku rodiny a ztráta reálných komunikačních schopností.

Počítačové hry však nabízejí i spoustu pozitivního. Ve vybraných hrách si může dítě rozvíjet paměť, pozornost i další důležité psychické funkce. Trénink paměti pomocí počítačových her pomáhá zlepšovat funkce důležité pro zvládání školních dovedností.

Výhodou herních konzolí připojených k televizní obrazovce je jejich sociální orientace. Her se může účastnit celá rodina nebo parta kamarádů. Dítě tedy nemusí být uzavřeno samo ve virtuálním světě a může rozvíjet také funkce sociální a komunikační. Velkou výhodou je nová možnost snímání pohybů. Hry mohou být ovládány celým tělem, a dítě může rozvíjet jemnou i hrubou motoriku.

Co by měli rodiče pohlídat

 • počítač by mělo dítě od nejútlejšího věku brát jako běžnou součást života
 • rodiče musejí mít přehled a kontrolu nad obsahem a způsobem využití počítače
 • rodiče musejí pohlídat výběr počítačových her. Ty by měly být přiměřené k věku a především didaktického, ne módního charakteru
 • rodiče musí pohlídat dobu, kterou dítě u počítače denně stráví. Do tří let věku by to mělo být pouze ojediněle, ve 4 až 5 letech maximálně 20 minut denně, děti šesti až sedmileté půl hodiny denně. Činnost dětí na počítači od 8 let je již ovlivněna školními aktivitami a  zájmy. V tomto případě by ale doba u počítače neměla převažovat nad ostatními zájmy a aktivitami.
 • čas strávený u počítače je nutné střídat s pobytem venku, čtením knih a jiným typem zábavy, jako jsou výlety, procházky, divadlo

 

Tráví vaše děti hodně času u počítače? Co s tím děláte, aby to byla co nejkratší doba a jaké hry jim dovolujete?

Počítačové hry mohou škodit i pomáhat patří do témat
 • si delate p**** ? nezáleží 06.05.2015 20:52:32

  pekna s***** hry uší mozek rychlé reakce a proto máme zdravejsi mozek k*****

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Kroutilová 27.04.2017 14:04 školka

  Sháním pro dítě hlídání na prázdniny,. Chci se zeptat z těch co dáváte do soukromé dráček děcka…

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku