Proč mé dítě pořád pláče?

Pláč je zcela běžný životní projev každého malého dítěte. Prostřednictvím pláče vám dítě sděluje, co mu schází, co se mu nelíbí a jak se cítí. Naučíte-li se správně rozpoznávat různé druhy pláče a jejich význam, můžete vždy pohotově zareagovat a dítě uklidnit. Čím rychleji ho uklidníte, tím dříve mu dopřejete pocit bezpečí.

Nejprve můžete nabývat pocitu, že děťátko pláče pokaždé stejně. Brzy však zjistíte, že tomu tak není. Pláč je pro něho nástrojem řeči stejně jako pro nás "jazyk". O různé věci si říkáme různým způsobem, a tak i malé dítě vyjadřuje odlišné potřeby odlišným druhem pláče.

Pro úspěšné rozpoznání druhů pláče je důležité, abyste k dítěti v prvních měsících života chodili hned, jakmile začne plakat. Nemusíte se přitom obávat, že dítě svou přílišnou pozorností rozmazlíte a že se bude dožadovat stále většího zájmu. Fakt, že reagujete na jeho volání o pomoc, ho uklidní a bude plakat méně.

Příčiny pláče:

 • Hlad
  Nejčastější příčinou dětského pláče je hlad. Pláč signalizující tuto potřebu dítěte začíná pomalu a postupně zesiluje. Pokud budete mít pocit, že se jedná o tento druh pláče, zkuste kojenci nabídnout mléko, pokud si nejste jisti, že je najedený.
 • Bolest
  Kojenec, kterého sužuje nějaká bolest, pláče charakteristickým a snadno rozpoznatelným způsobem. Pláč začíná pronikavým výkřikem, poté následuje ticho a krátké vzdechy. Cyklus se několikrát opakuje. Získáte-li podezření, že je dítě nemocné, navštivte s ním lékaře.
 • Rozčilení
  V kojeneckém období dochází u dítěte velmi často k pláči z rozčilení. Dítě je nespokojené, že nereagujete na jeho pláč, a proto přidává na síle hlasu. Tento pláč zcela jistě snadno rozpoznáte od pláče z hladu. Dítě si tímto způsobem říká o:
  Pomazlení - Pro novorozence je fyzický kontakt s matkou či otcem velice důležitý, protože mu navozuje pocit klidu a bezpečí. Proto dítě snadno utišíte, pochováte-li jej chvilku v náručí.
  Spánek - Kojenec má někdy potíže s usínáním, a tak začíná plakat, aby vyjádřil své zklamání. Přenesete-li dítě do tepla a ticha, možná se zklidní a usne.
  Zábavu - I novorozenci může být dlouhá chvíle, je-li delší dobu vzhůru a nikdo se mu nevěnuje. Časem se začne dožadovat pozornosti v podobě vaší přítomnosti a konverzace s ním.
  Přebalení - Kojenec často pláče, trápí-li ho mokrá nebo špinavá , zejména má-li podrážděnou nebo opruzenou pokožku. V tom případě je čas na přebalování, které nejen odstraní příčinu pláče, ale také jej zabaví.


93394266.jpg

Několik metod, jak dítě utišit:

 • Poplácávejte dítě jemně po zádech. Uvolní se tak vzduchová bublina ze žaludku.
 • Vykoupejte dítě v teplé vodě.
 • Zaviňte dítě do pokrývky, protože někdy se dítě cítí bezpečněji, je-li pevně zavinuté.
 • Kolébejte dítě na rukou, v kočárku, nebo se s ním posaďte do houpacího křesla a houpejte se.
 • Pochovejte dítě v náručí, nebo si jej zavěste do lehkých nosítek přes ramena.
 • Zpívejte dítěti nebo mu pusťte uklidňující hudbu.

Jak se vyrovnat s pláčem?

Rodiče, chtě nechtě si budete muset zvyknout, že vaše milované dítě propláče v průměru jednu až čtyři hodiny denně. Jeho neutišitelný pláč na vás bude velmi citově působit a zároveň vás bude vyčerpávat. Proto bude nejlepší, když si na chvilku odpočinete a svěříte své dítě do rukou příbuzných nebo přátel.
Jste-li unavení a podráždění, dítě to vycítí, a bude plakat ještě více, protože kojenec velmi citlivě reaguje zejména na změny nálad své matky, k níž ho pojí ním velmi úzká vazba.
Pokud budete sebevíc unavení, dítětem nikdy netřeste, protože hrubé zacházení může způsobit slepotu, poškození mozku, nebo dokonce smrt.

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s pláčem u dětí?

 

Proč mé dítě pořád pláče? patří do témat
 • pláč Janča 18.05.2010 12:43:32

  Chce to trochu si dítě naposlouchat a po nějaké době se dá poznat, proč pláče...

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Kroutilová 27.04.2017 14:04 školka

  Sháním pro dítě hlídání na prázdniny,. Chci se zeptat z těch co dáváte do soukromé dráček děcka…

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku