S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let?

Jako maminka dítěte školkového věku máte v dnešní době možnost volby, kdy jej svěřit do péče této instituce. Ve dvou, třech nebo až čtyřech letech věku? V čem je školka pro dítě skutečně přínosem, jak začít s odloučením a kdy je ten správný věk, ve kterém dítě školku zvládne?

Pro mnohé matky je směrodatná situace v zaměstnání. Podle té se musí zařídit a přizpůsobit, někdy bohužel i bez ohledu na to, zda je dítě na takovou rychlou změnu a péči cizích lidí připravené.

Pozitiva a negativa nástupu dítěte do školky

Co všechno se příchodem do školky mění a co se tu dítě naučí? Školka je pro dítě místem, kde se pravidelně setkává s vrstevníky, později kamarády. S těmi si může pohrát a osvojit si mnoho dalších důležitých sociálních dovedností. Do věku tří let si však děti obvykle s ostatními dětmi svého věku hrát příliš neumí a obyčejně preferují individuální hru, popřípadě hru s rodičem. Pro dítě je také mnohdy přínosem, když se poprvé setká s jinou autoritou, než je ta rodičovská, tedy s paní učitelkou. Ta může být pro dítě dalším vhodným vzorem. V neposlední řadě se dítě naučí spoustu zajímavých a nových her, říkanek a písniček. Školka často pomůže i dětem s logopedickými problémy, což oceníte zejména před nástupem do školy.

Nástup do školky - co vás může odradit hned na začátku?

Děti mladší tří let, jak už bylo řečeno, neoceňují možnost hraní si s dalšími dětmi a někdy jejich přítomnost a snahu o zapojení se do hry i hůře snáší. Pro mnohé maminky je velkým negativem také riziko zvýšené nemocnosti dětí, protože ve školce se jaksi počítá s tím, že pracující rodiče bez možnosti hlídání často dají do školky i ne zcela zdravé dítě. Rychlé šíření a opakování různých nachlazení je tudíž ve školkách obvykle častým jevem. Dítě může také hůře snášet odloučení od matky z důvodu těsné citové vazby, citlivé povahy, ale důvodem může být jednoduše i příliš nízký věk. Je třeba proto začínat s touto změnou postupně, aby si zvyklo dítě i matka. Stačí například jen dočasná dopolední docházka, která se časem pomalu změní na celodenní. I zaměstnavatelé se někdy, (i když ne pokaždé) v tomto směru snaží vycházet matkám vstříc a nabízejí například práci na zkrácený úvazek.

Kdy je ten správný věk pro nástup do školky?

Je obvyklé začínat s docházkou do školky ve třech letech věku dítěte, pokud rodiče netlačí nutnost nástupu do zaměstnání a s tím spojená finanční situace. Dítě je však možné umístit do školky i dříve, a to nejen kvůli zabezpečení rodiny a urychlení návratu do zaměstnání, ale i proto, že ono samo může vykazovat sklony k samostatnosti či jistou houževnatost a potřebu být se stejně starými dětmi, dříve než v období této předepsané hranice. Naopak nejpozději by se mělo dítě seznámit s kolektivem školky a učitelů okolo čtyř let věku, avšak nezbytnost předškolní docházky je pro děti určená až ve věku pěti let. Do té doby záleží na rozhodnutí rodičů.

Zdroj: www.maminka.cz

Foto: Pixabay.com

S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let? patří do témat
 • Imunita ve školce Kristýna 12.02.2016 10:44:18

  No, jak jsem dávala malou do školky, tak mi všichni říkali, jak bude malá pořád nemocná, jak si budu muset brát pořád paragraf.. Než nastoupila malá do školky, tak jsem začala kupovat Jacka Hlíváka - na imunitu.. Malé hrozně moc chutná, dávám ji dodneška cucací tabletku ráno po snídani než jdeme do školky a její imunita je úplně skvělá.. ;) navíc mají super akcičky pro děti - nedávno se soutěžilo o tablet a už čekáme co bude dál :)

 • školka Markéta 09.02.2016 10:22:35

  U nás ( okres Příbram, nejmenovaná vesnice), je naprosto nemožné umístění dítěte do MŠ né dříve, než rok před nástupem do školy! Já sama jsem musela volit školku velmi vzdálenou, do které nastoupila dcera ve 3, 5 letech, další ročník přeskočila a nyní je již zařazena v předškolácích. ( Ve kterých bude tedy 2 roky). Ovšem v místě bydliště je toto naprosto nemožné. Šikovné děti, musejí zkrátka trávit čas doma, místo toho, aby se socializovali a přiměřeně edukovali. Obrovská škoda pro všechny!! .

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Petra 17.01.2018 23:01 Botičky attipas

  Máte vyzkoušené i ty jejich vložky do botiček ? Pomáhá to na to pocení ?

 • 17.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  To jistě :) koukám po recenzích, a srovnávám, ale zatím z toho nejsem moc chytrý.

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku