Šátkování - módní trend, nebo užitečný pomocník?

V dnešní době existuje nepřeberné množství šátků lišících se barvou, vzorem, složením a nosností. Šátek se stal pro mnohé módním doplňkem, kterému věnují pomalu větší pozornost než svému šatníku a někteří jsou za něj ochotni vydat i nemalé částky blížící se desetitisícům.

Šátek je ale především nepostradatelným pomocníkem, máte-li dítě, které nošení vyžaduje a kočárek naopak zavrhuje. Navíc se s šátkem dostanete do míst, které jsou s kočárkem těžko přístupné, např. úřady, domy bez výtahu, úzké cestičky na výletech, zvládnete v něm nějaké domácí práce apod.

Výhody nošení dětí v šátku

Nošení dětí v šátku je způsob, jak s dítětem udržovat blízký kontakt a zároveň mít volné ruce. Některé děti mají šátek raději, jelikož z něj mají lepší přehled než z kočárku, kde pouze leží. O nošených dětech se říká, že jsou klidnější a méně pláčou. Šátek je doporučován pro děti trpící na bolení bříška a děti, které se nedaří uspat. Dítě se v něm uklidní, když cítí vaši blízkost, zároveň mu umožňuje diskrétní kojení.

Nošení v šátku - kdy začít?

Miminko můžete nosit od narození. Nabízí se dvě základní polohy - kolébka a vertikální poloha. Větší děti je možné nosit na zádech. Zkušenější matky s více dětmi zvládají i takzvané tandemové nošení, kdy mají na sobě uvázané obě děti.

Zásady správného nošení v šátku

Jak si dítě správně uvázat se naučíte na předporodním kurzu, speciálním kurzu zaměřeným na nošení dětí, z internetu, kde je velké množství videí, případně může pomoci zkušená kamarádka.

Nikdy nenosíme miminko směrem ven, ale vždy obličejem k nám. Není to pro něj pohodlné a zdravé a koriguje se tím množství impulzů, které se k dítěti dostanou. Zvolíte-li vertikální polohu, miminko by mělo mít mírně zakulacená záda, široce roztažené nožičky, kolínka v rovině či nad úrovní kyčlí a podsazený zadeček.

Šátek je třeba utáhnout tak, aby dítě podpíral a také mu pomohl držet hlavičku. Kolébka je vhodná zejména pro novorozence, ale lze ji využívat do doby, než se dítě naučí sedět. Nehodí se pro děti s refluxem a děti, kterým hrozí riziko dysplazie kyčelního kloubu.

Vázání v kolébce je o něco náročnější, ovšem miminko v něm má dobře zafixovanou hlavičku.

Pokud stále nad šátkem váháte a nevíte, jestli vám a dítěti bude vyhovovat, můžete využít některou z půjčoven šátků. Pak už bude jen na vás, jestli propadnete trendu šátkování.

Zdroj: www.nosenideti.cz, www.biomamma.cz, www.branakdetem.blogspot.cz

Foto: Pixabay.com

Šátkování - módní trend, nebo užitečný pomocník? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Karolina 16.11.2017 09:11 Kočárek na výlety

  ahoj, jasně,není problém,je to přesně todlehttp://lalalukids.com/cz/bederni-nosic-pognae-3v1 i od…

 • Karolina 16.11.2017 09:11 Jaká podložka pro dítko

  Ano, tam mají opravdu kvalitní věci. Máme tamodtud i jiné věci. Tak třeba se ti to bude hodit :-)…

 • Aneta 13.11.2017 22:11 Hlídání dětí

  Nedávno jsem začala dávat dcerku do této školky http://www.dracek-skolka.cz/ a mile mě překvapila…

 • 13.11.2017 12:11 Botičky attipas

  Ahoj, chtěla bych poprosit o zkušenosti s botkami attipas. Chtěla bych je dcerce pořídit na Vánoce…

 • Leonka 13.11.2017 10:11 Hodinky s GPS lokací

  holky a je to pravda že ty hodinky s tím gps, tak že jde skrz ně i volat a psat SMSky? já se v tom…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku