Špatné rozmístění nábytku může za většinu dětských úrazů v domácnosti

Zařizujete svým dětem pokoj? Čtěte dál! Počet dětí zraněných padajícím nábytkem od roku 1990 vzrostl o více než 40 %. Bezpečné zařízení dětského pokoje by přitom mělo být pro každého rodiče prioritou.

Při zařizování bychom proto měli přemýšlet nejen o posledních trendech, ale hlavně o bezpečnosti, použitých materiálech i ergonomii nábytku. Jedině tak dětem vytvoříme domov bez nástrah!

Věnujte pozornost efektivitě a bezpečnosti rozmístění nábytku

Dětský pokoj není jen místností k uložení věcí dítěte. Naopak, má být hlavně zónou hraní a odpočinku, kde bude mít dítě dostatek prostoru na obojí. Vždy proto začínejte vybavovat dětský pokoj postelí, která pak určí rozmístění dalšího nábytku. Praktické je umístit ji naproti vchodu do místnosti, ovšem ne přímo pod okno, aby dítě přes noc neprochladlo. Vhodné rozmístění nábytku navíc sníží pravděpodobnost úrazu a děti si mohou hrát, aniž by je nábytek jakkoliv omezoval. Vyhněte se též pořizování nadbytečného množství úložných prostorů a polic. U menších dětí totiž všechny hračky nemusejí mít své místo. K jejich uložení postačí krabice, do kterých děti zvládnou schovat své hračky samy a naučí se tak udržovat v pokojíčku pořádek.

Stabilita nábytku a kvalitní materiál

Obzvlášť malé děti často zkoumají svět pro nás nelogickým opíráním se o nábytek, jeho rozkýváváním a pohybováním. I proto roste počet dětí, které se každoročně zraní při jeho pádu. Až ve dvou třetinách případů jsou zraněnými dětmi batolata, která teprve začínají objevovat svět okolo sebe. Veškerý nábytek proto musí splňovat kritéria stability. Komody, skříně i televize bezpečně připevněte ke zdi pomocí jednoduchých držáků, aby se nemohly převrhnout. Z vyšších částí nábytku pak odstraňte hračky či dálková ovládání. Právě ty často lákají děti k lození po nábytku. Při výběru dětského nábytku je důležitý i výrobní materiál. Zejména malé děti mají tendenci vše strkat do pusy, vybírejte proto přírodní materiály bez chemického ošetření.

Nepodceňujte ergonomii nábytku

Ačkoliv si to spousta rodičů neuvědomuje, nebezpečí číhá i u psacího stolu. Při psaní a kreslení totiž dětské tělo aktivuje velké množství svalů a těm je nutné poskytnout vhodnou oporu. V opačném případě se děti rychle unaví a začnou se při sezení různě prohýbat, což tělu nesvědčí. Děti by neměly nikdy cítit odpor židle, ani nedostatečnou oporu, mělo by se jim z ní dobře slézat i na ni sedat. Ideálně vyberte židli, která podporuje polohu nakloněnou dopředu, vzpřímenou i uvolněnou. Vaše dítě bude u stolu trávit postupně víc a víc času, vyplatí se tak do nábytku investovat.

Foto: Pixabay.com

Špatné rozmístění nábytku může za většinu dětských úrazů v domácnosti patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Kamila 28.05.2017 10:05 Hlídání dětí

  Dobrý den, soukromé školky Dráček Brno využívám téměř každé prázdniny, školka je naprosto skvělá,…

 • Maaja 27.05.2017 21:05 školka

  Jo v dráčku je cizí jazyk, denní program školky zahrnuje anglický jazyk :)

 • Tichá M. 25.05.2017 19:05 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Za mě tedy ne, co týče dvou dětí, u obou z toho bolesti bříška nebyly.

 • Tichá M. 25.05.2017 19:05 Děti s bolestmi břicha a žaludku

  Ano, uričtě to nemusí být hnedka tímto lékem. To může být z čekoholiv u malých dětí. Navštivte…

 • Filip 25.05.2017 14:05 Péče o dětskou pokožku

  my jsme moc spokojeni s přípvky od rosenpharmy :)

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku