Televizní děti

Má vaše dítě potíže s vyjadřováním? Je to netrpělivý neposeda, který si neumí sám hrát? Zdá se vám, že se špatně soustředí a neumí se učit? Nesnadno navazuje i docela běžné sociální vztahy? A je to mluvící televizní reklama? Pokud na většinu z položených otázek odpovíte ANO, pak vězte, že vaše dítě má příznaky „televizního dítěte“.

V životě každé maminky jsou někdy chvíle, kdy dětem ráda pustí televizi, aby si chvíli odpočinula, udělala domácí práce, při nichž je asistence dětí nemyslitelná nebo si v klidu vypila kávu. Pokud kontroluje pořady, které děti sledují nebo pouští osvědčené pohádky z videa, je v podstatě všechno v pořádku, ale…

Průměrně prý děti stráví před televizní obrazovkou 25 hodin týdně! To jsou celé tři pracovní směny… Pak není divu, že má potíže s vyjadřováním, protože jen pasivně vnímá, ale aktivně nemluví. Je to jako s učením se cizího jazyka – musíte mluvit, mluvit, mluvit.

Mnoho dětí není do věku 3-4 let vůbec schopno v televizních programech rozlišovat mezi skutečností a iluzí či fikcí, a to ani s pomocí výkladu dospělých. V myšlení malých dětí je televize pramenem zcela věrohodných, reálných informací o tom, jak to ve světě chodí. S přibývajícími léty přirozeně začnou rozlišovat lépe, avšak nejranější a nejhlubší vjemy byly vtištěny již tehdy, když dítě považovalo televizi za skutečný zdroj informací o okolním světě. Při sledování mnohých programů může dítě nabýt dojmu, že násilí je v tomto světě každodenním běžným jevem a jeho páchání je čímsi obecně účinným, vzrušujícím, okouzlujícím a působivým. Rodiče by měli dohlížet na to, jak dlouho a co vlastně jejich děti v televizi sledují.

Jak se pozná televizní dítě ?

 • V důsledku jednosměrné komunikace, trvající dlouhé hodiny, se televizní dítě hůře vyjadřuje
 • Je narušena jeho schopnost si samostatně nebo s jinými dětmi hrát či navazovat běžné sociální vztahy
 • Je nejisté a jeho klíčovým slovem je nuda
 • Má omezenou schopnost koncentrace, je netrpělivé, chybí mu vytrvalost, nedokáže pozorně naslouchat. Snížená bývá i jeho způsobilost k učení
 • Televizní dítě požaduje okamžité uspokojení svých potřeb a rychlé řešení problémů. Je hyperaktivní a neposedí v klidu, čímž vyrovnává roli pasivního diváka při pozorování vypjatých scén
 • Má výraznou touhu vlastnit všechno, co je nabízeno v televizní reklamě

Mluvte s dětmi

Nikdo by neměl lépe znát své děti, než rodiče. Dejte jim příležitost, aby stejně tak dobře poznaly vás. Vyprávějte jim o sobě, o tom, co bylo předtím, než se narodily. Nepromarněte jedinou příležitost, kdy vám chce dítě něco vyprávět. V takovou chvíli všechno počká. Odmítnuté dítě si podruhé rozmyslí, zda vás má rušit se svými zážitky, ale i starostmi. Povídat si s dětmi je doma možné téměř vždy a téměř všude. Žádné téma není tabu tam, kde je dostatek něhy a důvěry.

Neodkládejte děti před televizi

Vyplývá z toho, že televize by měla být pro děti tabu? Jistěže ne! Ale zodpovědné je vychovávat děti tak, že jim dovolíme sledovat ty pořady, které jsou pro ně prospěšné, a že je samotné postupně naučíme vybírat si z pořadů a filmů takové, které stojí za to vidět. A že schéma rodinných večerů strávených pasivně před televizí proložíme společným povídáním, plánováním, společenskými hrami… Prostě neodkládejte své děti před televizní obrazovku!

 

Jak řešíte sledování televize u svých dětí? Koukají na všechno, co chtějí?

Televizní děti patří do témat
 • Televizní děti novina 20.12.2010 09:27:19

  Myslím, že v dnešní době,kdy tatínek nebo maminka (obzvlášť když pracují doma u počítače) sedí u počítače, posadí dítě k televizi - a "koukej se a nezlob" - takových rodin je asi bezpočet...děti by si měly zase hrát s dětmi svého věku a nečučet furt dokola na televizi..když se jim to pak zakáže, bude jim to chybět a budou to tvrdě vyžadovat, všeho s mírou - i televizi

 • Televizni deti Filip 30.12.2009 19:50:31

  Televizni deti je presne problem dnesni doby...pak jeste pocitacove deti, to je jeste horsi, to je vsude same nasili a co z tech deti asi muze vyrust?

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 12.01.2018 09:01 Chůvička jakou vybrat?

  No to asi záleží jakou vyberete :). My jsme s naši spokojeni zatím jsme.

 • 09.01.2018 10:01 Chůvička jakou vybrat?

  Děkuji za odpověď, není to zrovna nejlevnější záležitost tak jsem chtěl slyšet nějaké osobní…

 • Sandra 05.01.2018 12:01 Chůvička jakou vybrat?

  Zdravím, mám zkušenost s oběma. U prvního jsme měli klasickou chůvičku, byli jsme spokojeni, ale…

 • 04.01.2018 11:01 Kočárek na výlety

  Tak já jsem ho nakonec už včera objednala, tak uvidíme, jaké bude :) :) Každopádně děkuji za…

 • Rea 27.12.2017 21:12 školka

  Je, do této školky chodí muj syn a je spokojeny a tím pádem i já :) Ucitele se ji opravdu venuji,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku