Tiky u dětí

Tiky můžeme popsat jako náhlé, rychlé, opakující se, bezúčelné pohyby, ale i zvuky. Jsou mimovolné a snaží-li se je dítě potlačit, podaří se mu to pouze na krátkou dobu.
Podle formy se tiky dělí na motorické (pohybové) a vokální (hlasové).
Motorické tiky
Postihují pouze jednu svalovou skupinu. Bývají to stereotypně se opakující krátkodobé pohyby škubavého rázu - klonické, nebo pomalejší a kroutivé pohyby - dystonické.
Klonické projevy
- pomrkávání
- krčení nosu
- záškuby chřípím
- škubání rty a záškuby různých obličejových svalů
- patří sem i prudké trhání hlavou
Dystonické projevy
- svírání očních víček
- valivé pohyby očních bulbů
- otevírání a kroucení úst
- cenění a skřípání zubů
- kroucení šíje a ramen
- izolované stahy břišních svalů a nebo jiných svalových skupin.
Hlasové tiky
Jsou to motorické tiky postihující hlasové ústrojí: dýchací, hrtanové, hltanové a ústní svalstvo.
Projevy
- frkání nosem
- odkašlávání
- chrochtání
- krkání
- hvízdání
- sání
U některých osob se vokální tik projevuje velmi nepřirozeným až nelidským výkřikem, jekotem a pískotem.
Tiky postihují častěji chlapce. V raném dětství 2 x častěji než holčičky. Postupně se tento poměr ještě zvětšuje. Nejvíce se tiková porucha objevuje mezi 7. - 11. rokem dítěte. Další kritické období je kolem 5. - 6. roku života.
Příčina tiků
Jednou z příčin může být třeba nástup do mateřské školy či delší pobyt v nemocnici. Někdy svou roli sehrává dědičnost a v mnoha případech se příčina objevit nepodaří.
Frekvence tiku není stálá. Kolísá podle teploty a případného stresu dítěte. Také si určitě všimnete toho, že když je vaše dítě něčím zaměstnané, tiky se u něj téměř vůbec neobjevují. Naopak jejich nárůst zaznamenáte, když zrovna dítě nemá co na práci.
To má svou výhodu. Častěji se tiky objevují doma. Tím se zmenšuje pravděpodobnost, že se váš potomek stane terčem posměchu.
Co znamená tiková porucha dítěte?
Není důvod se příliš znepokojovat, tiky nejčastěji mizí do jednoho roku po jejich výskytu. Do jednoho roku vymizí 50 - 75 % tikových poruch, 25 - 50 % se ztratí v adolescenci a 46 % se alespoň zlepší. Pravděpodobnost, že se tiky uchovají do dospělosti v tak silné podobě jako v dětství, je přibližně kolem 6 %.
Z procent sami vidíte, že jde většinou pouze o přechodnou poruchu. Málokdy trvá déle než do puberty, ba dokonce do dospělosti. Proto, když si všimnete u svého šestiletého potomka častějšího mrkání, nevymýšlejte dramatické scénáře o tom, jak mu tato porucha ztíží život! Budete se tak trápit a s velkou pravděpodobností zbytečně!
Pozor! Ale v případě, že by tiky trvaly déle než rok, tak navštivte dětského lékaře. Pravděpodobně vás doporučí k psychiatrovi a ten už vám poradí a poskytne další informace.
Setkali jste se s touto poruchou u svého dítěte nebo ve svém okolí?
Komentáře (29)
Souhlasim, dite dost casto muze dostat tzv. tiky ze skolky. Chce to radikalni zmenu, nejlepe zmenu prostredi! Jedna se preci o Vase dite! Nekdy postaci pohovor s pani ucitelkou, nekdy je potrebna zmena pani ucitelky!!
Ne nejdrive malinko utecu od tematu. Bohuzel (ja myslim zaplat panbuh) je spousta dnesnich deti aktivnich, pouziji radeji termin hyperaktivnich. Nekdo Vam muze ric, ze se jedna o lehkou mozkovou dysfunkci, takova chybka v mentalnim vyvoji, ale tomu bych venoval prozatim mensi pozornost. Nicméně v prevazne vetsine pripadu je to způsobené naší vinnou! (tim nemyslim jen rodice)
Jenze najit presnou pricinu je casto tezke, navíc tech pricin muze byt vic. Ale co se zkusit nejdříve zamerit na stravovaci navyky a to predevsim sladkosti, ale i jine potraviny. At si kdo chce co chce rika, nektere potraviny jsou dnes uz opravdu jen chemicke slouceniny, navic synteticke. Vase ditko nadopovane takovou chemii opravdu muze menit sve chovani. Třeba zrovna ve skolce dostane "spravnou stravu". At uz od spoluzaku v podobe cukrovinek, tak v skolni jídelně, kde se snazi nakupovat co nejlevneji. Pokud neverite, tak verte! Nicmene to neni samozdrejme pravidlo. Vy jako milujici rodic asi take prispejete nejakou tou „dobrotou“, ze?
Je prokazane, ze nevhodne potraviny mohou způsobovat hyperaktivitu. Ale pozor, muze to byt i spravny zivotni styl, Vase laska a pochopeni. Pokud se dite citi jiste, jeho odhodlani vsechno dokazat a Vam se vyrovnat roste! Copak jste nikdy neslyseli ja chci byt jako tatinek ci maminka?
Vy jako chapajici rodic casto hledite na sveho broucka jako na modlu a tak diky jeho rostouci aktivite, mnohdy nezlomne vuli něco dokazat, nektere stanovene meze, mantinely chcete li hranice pomalinku rozsirujete. A jsme u problemu, jak to bude ve skolce? Copak chudak ucitelka s tim ma delat? Vase ditko je tak aktivni, pro pani ucitelku spis hyperaktivni a hned mame zadelano na problem. Navic ve skolce neni samo...jak to ma pani ucitelka zvladat? Asi nejradeji by videla cvicene ovce, ktere maji pevny rad, disciplinu, zarazeni podle znacek atd. „Se to preci tak ucila“. V neposledni rade ona vi presne, ze ho spatne vychováváte, Vase dite je drze a rozmazlene, neumi se soustradit atd.! Ucitelka ve skolce je preci „odbornik“ navíc s letitymi zkušenostmi. V okamziku, kdy se svého „neposlušného“ ditka zastanete, v tu chvili jsou rodice nezodpovědný a ten maly ma zadelano na velky problem. „Bezchybna ucitelka“ rozhodne, bud se podridi nebo zacne teror. Mozna se Vam bude zdat vyraz teror trochu prehnany, ale je to tak. Uvědomte si, ze na to koukate z pohledu dospělého, ale ta detska dušička je cista, nezkazena a především uprimna – pro ni to opravdu muze byt teror. Dite v první rade hleda chybu vzdy u sebe! Daleko vic vnima sve okoli, negativni projevy nasi pani ucitelky, které se mohou mnohdy nejen verbalne stupnovat a mohou byt velmi rafinovane a zakerne. Mnohdy si to ani ucitelka neuvedomuje, ale deti chce vychovávat. Preci tak vychovavala i svoje deti. Coz je samo sebou nesmysl, ale vysvetlete ji to. Dite si je schopno polozit otazku, proc pani ucitelka ma radeji tamhletu holčičku, nebo chlapecka, když ja to také umim, jsem sikovnejsi, prubojnejsi, rychlejsi atd. Ma smulu, nezaradilo se mezi ostatni. To nemluvim o problemech samotne pani ucitecky... Jenze takove souvislosti dite nezna a proziva stres, stres který pretrvava je jednoznacne pricinou zmeny v chovani, v komunikaci s maminkou ci tatínkem. (uvědomte si ze Vam o negativnich zazitcich nerado nebo nekdy vubec Vase dite nerekne! Chce aby jste ho měli radi, nechce aby jste se k nemu chovali jako pani ucitelka, která na nem vidi ty chyby, ktere na nem Vy nevidite). Tuto zkušenost Vase dite nikdy nezapomene!! A pokud problem pretrvava anebo se stupnuje, mohou se objevit zminene tiky. Vase dite si to muze nest cely svůj život. Uvědomte si, ze Vase ditko ma mozek jako houbu. Houbu když ponorite do vody tak nasava a nasava. Stejne jako detsky mozek. A ten v utlem veku nasává vse, ale bohuzel i negativni zkusenosti. Detsky mozek není harddisk, který smazete.
Nechtejme aby se nase deti chovaly stejne nebo lepe jak my. My jsme tady uz X let a dodnes jsme se to nenaucili. Stejne jako ta pani ucitelka ve skolce.
Snazme se nase deti pochopit, nevyužívejme jejich bezmocnosti, neucme je lsti, i Vy pani ucitelko, ale ucme se od nich dobrotu a lasku nejen prijimat, ale i rozdavat! Deti od nas cekaji ze je budeme milovat, tak je milujme, pak i oni budou milovat nas!
Zaverem bych chtel ric, ze verim ze je spousta odpovednych rodicu, stejne tak pani ucitelek, sve chovani k detem berou jako poslani.
Za diakritiku a preklepy se omlouvam..
Radim
Dory den,
musim reagovat na váš komentář,protože má něco do sebe.Myšlenka je to moc zajímavá a samozřejmě pravdivá.Jen je třeba říci,že každý chybujeme a chybami se učímě.Bohužel v tomto případě to může být katastrofou.Tuto diskuzi jsem vyhledala vzhledem k tomu,že můj syn začal zhruba před půl rokem s chrochtáním.První to byl jen pocit,že má něco v krku po nemoci.Navštívili jsme ORL a na nic se nepřišlo.Bylo mi jasné,že to je psychické.Proběhlo u nás spousty změn a začal také chodit do školy.Bojím se jak moc ho to ovliní v životě.Je pravda,že je spoustu situací,kdy to nedělá a je to lepší.(Chodíme na fotbal a kroužek,čteme,věnuji se mu co to jde).I tak to ale slyším skoro denně.Obvodní doktorka mi poradila,abychom ho na to vůbec neupozornovali a nechali ho..Nevím ale jestli to je ta správná rada-mám zkušenosti,že každý vždy radí něco jiného.Co si o tom myslíte vy?Děkuji za odpověd.M.
V návodu se pise,že to nemají užívat děti.Mám 9-ti letoun dceru.Pisete o 5-ti letem synovi.Mužů ji to teda dat?
Dobrý den Anno, naše Eliška má tiky od 5ti let, motorické a v poslední době se přidaly i vokální, výkřiky. Zkoušeli jste to reishi? S jakým účinkem? Díky za odpověď. Jana
Prosím vás o radu sín má tiky dva měsíce má zvukové i motorické chtěla bych se zeptat na reishi jak ho mám objednat a jaký to má účinky ještě ho stále dáváte si nový mockrát děkuji
Dobrý den Lucie, naše Eliška má tiky od 5ti let, motorické a v poslední době se přidaly i vokální, výkřiky. Zkoušeli jste to reishi? S jakým účinkem? Díky za odpověď. Jana
Ahoj, jsem tu,protoze uz si fakt nevim rady. Je mi 19, tiky mam od malicka, byla jsem u psychiatricky asi v 8 letech a ta na me byla velmi neprijemna,tak uz jsem tam od te doby nechtela jit. Dostala jsem prasky,ale tenkrat tiky nebyly vubec vazne a prasky nesnasim,takze jsem je nebrala,nebylo treba.tiky byly mirne... Do mych 18ti let vsechno v pohode,tiky byly drobne,ale za posledni pulrok se rapidne zhorsily. Mrkam, posilhavam,trham hlavou,skubu celym telem,mam ruzne tiky i s nohama,proste se vsim :'( ted tady sedim v pokojicku, nevim co mam delat,pochybuju ze na tohle prasky zaberou. Nemuzu se soustredit ve skole, zacinam se bat chodit mezi lidi a ma to tak strasny nasledky,ze uz fakt potrebuju pomoct (nasledky sem vsechny nemuzu psat,protoze by si o me lidi mysleli ze jsem vazne magor). A z nervozity tohle neni, jsem celkove docela klidnej clovek,a todle vsechno delam bez ohledu na to jestli jsem nervozni nebo ne. Ma nekdo zkusenosti s tim jak to alespon zmirnit? :'( Je mi z toho vazne hrozne,potrebuju pomoc,prosim :'( zkusim ten caj zatim...kdokoli ma nejakou radu,dejte mi prosim vedet,at uz odpovedi tady,nebo na mail...
My bychom chtěli zkusit INEP Praha
Milá Jano, nepodléhej bezmocnosti. Najdi si na netu ,,Turetův sindrom,, a nakontaktuj se na MUDr. Růžičku, nebo Fialu, který trpí Tiky od malinka a vystudoval doktorát. Určitě Ti rád pomůže, protože sám si onemocněním prošel. Hodně štěstí a držím palce. Hana
moje díte furt delá neco a ve škole se jí smnejou.apotom je smutná a delá tiky kdiž je neco jiního nebo kdiž jsou zmneni,kdiž jsou ve škole zmneni tak se steká.
Dobrý den mám téměř osmiletého syna s těžkou mentální retardací který začal trpět tiky v pěti letech pokašlával kroutil obličej záklaněl hlavu atd pomohly nám až pivovarské kvasnice dražé k dostání v lékárně..sem tam se znovu ukáží ale ve slabším měřítku..
Dobrý večer,
můj syn má 5 let a začal mít tiky před 14 ti dny, mohu se Vás zeptat na ty kvasnice jaká je to značka poradím se s paní Neuroložkou .Děkuji Blanka
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak dlouho jste synovi pivovarské kvasnice podávala a po jaké době jste zaznamenala zlepšení? Děkuji.
Co je zle na tikoch? Preco to vobec liecit, pokial si dieta pritom neublizuje? Preco je to oznacene ako porucha? Za to, ze to vyzera zvlastne?
Dcera má skoro 7 let a asi před dvěma měsíci začala prudce škubat hlavou. Zašly jsme k dětské doktorce, která řekla, ať si zatím nelámu moc hlavu, že to může samo do roku zmizet.Dostaly jsme žádanku na neurulogii, pokud by se to jestě zhoršilo, máme se obrátit tam. V mládí jsem koktala a pomrkávala, tak prý to může být i dědičné.
Muj syn ma tiky od 5.let,je mu 12.let a občas ma tiky,byli jsme na neurologii,a tam nas poslali k psychologovi,a pry z toho vyroste,snažim se ho zaměstnávat tělesně,sportem,pry denně dítě trpící tiky má 2.hodiny sportovat,ale nějak nepozoruji změny,ja také v dětství tikovala ale prešlo to,u něj to ale trvá,občas více,občas méně,tak radím sport,pokud někdo poradí budu rada...prašky nejsou řešení,takže snažím přichazet na jiné možnosti......
Muj syn ma tiky od 5.let,je mu 12.let a občas ma tiky,byli jsme na neurologii,a tam nas poslali k psychologovi,a pry z toho vyroste,snažim se ho zaměstnávat tělesně,sportem,pry denně dítě trpící tiky má 2.hodiny sportovat,ale nějak nepozoruji změny,ja také v dětství tikovala ale prešlo to,u něj to ale trvá,občas více,občas méně,tak radím sport,pokud někdo poradí budu rada...prašky nejsou řešení,takže snažím přichazet na jiné možnosti......
Má dcerka trpí na tiky od cca 5 let, dnes má 12 a tiky pořád, jen se mění jejich typ. U psychiatra jsme byly, ale jen jí napsal prášky a konec. Prášky zabíraly minimálně, spíše vůbec, takže jsme je po několika letech vysadili a nic se nezměnilo. Teď nebere nic, tiky jsou občas velmi výrazné, občas méně, ale jsou pořád, poradit nedokáže nikdo nic..... Ani dětská dr, ani ten psychiatr...
Můj syn má tiky od 8let, dnes je mu 14. Ve třetí třídě mu byl diagnostikován Touretteův syndrom. Léky bral 3 roky a potom jsme je sami vysadili. Byl po nich celkově utlumený. Vsadili jsme na homeopatii a celkovou detoxikaci organismu. Jeho tiky sice neustaly, ale došlo k výraznému zlepšení. Ale vše se odráží na jeho momentální psychickém rozpoložení.
U dcerky jsou tiky také dost vázané na její psychický stav - tedy na situaci ve škole - trápí nás časté potíže se šikanou a to její tiky zhoršuje. Nyní občas pije třezalkový čaj, který zabírá až ukázkově! Už po dvou šálcích (1 večer denně) je znát zmírnění potíží. Teď bych jí ráda koupila raději třezalkové tablety, protože čaj jí docela dost nechutná
Dobrý den,
velmi Vám děkuji za radu, kterou jsem tu od Vás získala a zkusím též využít pro syna (8let) třezalkový čaj. Má tiky již tři roky , a ty čas od času zmizí , a někdy se objeví.
Doufám, že bude zase brzo vše lepší ...
Veronika
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká homeopatika Vám byla doporučena, chtěla bych zkusit nějaká pro syna. Děkuji
Dobrý den, syn si prošel několika diagnózami (Asperg.syndrom, vysoce funkční autismus...), teď má "dětský autismus". Jediný lék, který bere je Asentra, zprvu jediní, co mi přišlo jako plus, bylo to, že se přestal točit a ustaly mu i oční tiky..abych to nerozepisovala - tiky se vrátily, ty očná jsou obzvláště strašidelné, netušila jsem ,jak mohou oči zajet pod víčko:-), i třes těla, houpání....
Dosavadní psychiatrička nám nevyhovuje, stížností má více rodičů (líbil by se mi i rozhovor s ní a se synem, ne se zeptat jak že se jmenuje a napsat recept, ani nečte mejly...).
Chtěla bych vás požádat, neznáte dobrého dět.psychiatra s vlídným přístupem k dětem? A jaké léky vám na tiky u dítětě aspo%n částečně pomohly? zda bylo opravdu znát zepšení.
Zkusím i ten třezalkový čaj nebo tablety.
A syn tu Asentru bere půlku, když bral celou, byl jak neřízená střela (a to prý dr viděla u tří dětí ze sta - miluju tyhle statistiky...), to mu šlo někdy i o život, skákání z umyvadla do napuštěné vany, skoky přes celé schodiště...
Synovi je 8 let.
Děkuji
Doporučuji všem maminkám a nejen jim ,aby na netu koukly na stránky občanského sdružení ATOS, případně na jejicj volně přístupné stránky na facebooku. Můj syn se s tiky potýká od cca 3 let, nyní má 12 a zažili jsme si své a pokud u svých dětí tiky pozorujete, stránky ATOSu s jejich výborným CD ke stažení, kde je maximum informací.
Ahoj mám 10 letého syna a také válčíme s tiky už cca od 6 let taky jsme prošly psychologi,psychyatrií a bez úspěchu využiji ráda rady na třezalku.Začal také mrkáním a nyní po té co se vrátil z tábora trhá hlavou až cvakne zuby jo možná je to k smíchu ale jen chvíly dělám si starosti že si okolí myslí že je blázen ale vidím ,že v tom nejsme sami takže všem mamčám držím palečky a pevné nervíky myslím že to moooc potřebujeme.Díky za další rady .
Dcera měla tiky asi od 5-6 let. Nejdřív pořád jako pokašlávala, a když tohle přestalo, tak zase pořád mrkala nebo pak přitákávala hlavou. Radili jsme se akorát s dětskou doktorkou, která tomu nedávala velkou váhu a říkala, že by nás jedině mohla později doporučit někam na psychiatrii. Dnes je dceři 10 a tiky (musím zaklepat) vymizely.
Můj syn trpí tiky dva roky, ted je mu 8 let, mrká a momentálně i trhá hlavou, tiky kolísají, byli jsme i tři měsíce bez tiků a teď se bez důvodu vrátily ve velké síle. bere léky od psychiatra, ale nezabírají, jsem rozhodnutá je vysadit.Snažím se to nevzdát a hledám pomoc kde se dá, ale jsem zoufalá....
Bohužel mě i mé mladší tři brášky to potkalo také,ale bylo t způsobeno tím,že jsme měli sadistu nevlsatního otce,který nás psych. i fyz. týral a po 10 letech se rodiče rozešli a poo čase tiky zmizeli :-)
Z tiky mám vlastní zkušenosti z mládí. Zprvu jsem mrkal, později škubal hlavou. Vím jak je to nepříjemné. Ale jak přišly, tak odešly. U mne až v druhém ročníku průmyslovky. Myslím že to je přecitlivělostí v dětství a období puberty. Dnes, po 45 letech, mám problémky poněkud jiného rázu.