Vyhoření na mateřské dovolené

Péče o dítě není vůbec jednoduchá záležitost, s tímto bude souhlasit jistě každá maminka, která se ocitne na mateřské "dovolené". Je zcela přirozené, že se občas objeví negativní pocity a nechuť k nutným povinnostem. Ale tak jako v práci, i na mateřské hrozí syndrom vyhoření, který už s naší psychikou pořádně zamává.

Jak účinně bojovat proti syndromu vyhoření na mateřské dovolené

Čas pro sebe a nové aktivity

Největší zádrhel pro většinu maminek - mít alespoň nějaký čas pro sebe. V prvních měsících je zcela normální, že se od miminka nechcete hnout na krok a představa hlídání je pro vás doslova hrůzou. Ale jak dítě roste, mělo by být samozřejmostí mít i nějaký čas na své staré záliby či nové aktivity. Minimálně jednou do týdne by si žena měla dopřát pár hodin mimo domov, kdy si vyjde poklábosit s kamarádkami, do kina, za sportem a jinou činnosti, která ženu odpoutá od každodenního stereotypu.

Čas na partnera a přátele během mateřské dovolené

Život se točí kolem dítěte, na partnera a přátele (bezdětné podotýkám), není čas, to tvrdí většina maminek. Další chyba, která může zničit nejen okruh lidí, se kterými se setkáváte, ale také umrtvit vztah. Velmi často se stává, že žena (matka) začne přehlížet potřeby svého partnera - potřebu si popovídat o všedních věcech, vnějším světě, muž často postrádá vzájemnou blízkost a v neposlední řadě si také stěžuje na nedostatek sexu. I tomuto je třeba věnovat pozornost a nezanedbávat intimní stránku vašeho partnerství. Ale samozřejmě je nutné partnera zapojit do péče o dítě, abyste na noční hrátky měla vůbec energii.

Správný jídelníček a dostatek spánku

Opět jedna ze základních věcí pro správné fungování během celého dne. Jde o jídlo. Většina maminek se v tomto ohledu zanedbává, stravuje se nepravidelně a nezdravě, to je častou příčinou nedostatku síly na každý další den v péči o dítě. Zkuste dát význam tomu, co jíte, připravujte si výživná jídla a neházejte do sebe veškeré zbytky, které vidíte na talíři či v lednici.

Pořádný spánek? To nezná spousta maminek. Je to složité, když se dítě budí i desetkrát za noc a i přes den toho moc nenaspí. Do budoucna se to jistě upraví, ale spát potřebujete i teď. Je důležité, abyste využila každou volnou chvilku k odpočinku. Lehněte si i kdykoli přes den, když dítě usne, i kdybyste měla jen tak odpočívat. Hlavně se v tomto čase nesnažte dělat něco jiného (uklízet, vařit, věnovat se jiné práci), tělo vám časem dá jasně najevo, že po něm chcete bez spánku až příliš.

Uklizená domácnost není při mateřské prioritou

I v tomto případě jde o to, co je pro nás důležitější. Být odpočatá a zvládat mateřství víceméně v pohodě, nebo mít dokonale uklizený domov a denně navařeno? Je to o prioritách. Ovšem uvědomte si, že nejdůležitější je mít šťastné a spokojené dítě, vše ostatní počká.

Prosba o pomoc není selháním

Většina žen má pocit, že musí vše zvládnout sama a být tak dokonalou matkou, manželkou i hospodyní. Málokdy se odváží poprosit o pomoc své blízké. To je však chyba. Požádat o pomoc s domácností a hlídáním by mělo být samozřejmostí - pro manžela i rodiče. Mnohdy rádi pomohou i jiní příbuzní, přátelé apod. Jednoduše řečeno každý, kdo má kousek volného času a vy se nemusíte bát mu dítě svěřit. Možná budete až překvapená, jak bude řada lidí při takovém požádání vstřícná a ochotná, a to už jen proto, že jim dáte svou důvěru a pocit, že mohou být užiteční.

Silné deprese pomohou vyřešit odborníci

Pokud však máte pocit, že vás negativní pocity už naprosto ovládly, trápí vás silné deprese a nevíte kudy kam, neváhejte se poradit s odborníky. Pomůže psycholog či psychoterapeut. Existují také skupiny žen na mateřské dovolené, ve kterých se ze svých problémů vypovídáte. A během těchto sezení si také uvědomíte, že to, co zažíváte, je naprosto normální a běžné, což vám přinese obrovskou úlevu a pocit, že v tom najednou nejste samy.

Foto: Pixabay.com

Vyhoření na mateřské dovolené patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Sandra 24.04.2017 13:04 Dětské kaše

  Dobrý den, budu začínat s příkrmy a chtěla bych se zeptat, jestli máte některá zkušenost s…

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Jojo, je tam micro SIM a musí být povolená data, aby mohla fungovat i ta lokace Jinak můžeš na…

 • Marek 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, a zeptám se asi blbě, ale tam je normálně SIM jak v mobilu?

 • Číča 22.04.2017 20:04 Hodinky s GPS lokací

  Holky, tak už máme taky svoje Gatorky a jsme nadšení! Zatím teda jen vzhledvě, ještě musíme…

 • Petra 28.03.2017 10:03 Hodinky s GPS lokací

  Ahoj, my teď koupili taky ty modrý, máme je 14 dní a super. Navíc je teď mají v akci :-)

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku