Problém nočního pomočování

Pomočování, neboli enuréza, bývá rozdělována na primární a sekundární. Zatímco první typ je důsledkem základního onemocnění a u dítěte dochází k pomočování od jeho narození, ve druhém případě se jedná o následek psychických obtíží dítěte. Na problematiku enurézy byl zaměřen výzkum veřejného mínění, který proběhl na počátku letošního roku. Jak jsou o této problematice Češi informováni a jak se jejich přesvědčení odlišují od faktů?

Průzkumu se zúčastnilo 1048 osob starších 15 let, z toho 332 rodičů, jejichž děti jsou mladší 18 let. Celá akce navazovala na obdobný výzkum realizovaný v předchozím roce a cílem bylo zejména zmapovat informovanost laiků o příčinách a možném řešení pomočování dětí. Respondenti měli za úkol vžít se do role rodiče dítěte, které se ještě v šesti letech několikrát do týdne v noci pomočí.

Více než dvě pětiny rodičů bylo přesvědčeno, že v případě, že by našli ráno zase mokrou postýlku, zachovali by se tolerantně a na dítě by se nezlobili. Mezi účastníky průzkumu převládal názor, že nejčastější příčinou dlouhodobého nočního pomočování jsou psychické problémy dítěte. Téměř čtvrtina respondentů  shledává podstatu problému v onemocnění ledvin či nachlazení. Dalším možným vysvětlením se pro osminu osob jeví nechuť a lenost dítěte jít v noci na toaletu. Pouze 14 % respondentů zmínilo skutečně nejčastější příčinu primární noční enurézy, a to nedozrálost systému pro regulaci tvorby, množství a hustoty moči.

Třetina dotázaných připustila, že by jako rodič dítěte, které se pravidelně v noci pomočuje, jeho chováním trpěla a styděla se za něj. Problém nočního pomočování svého šestiletého dítěte by většina respondentů řešila s lékařem nebo jiným odborníkem. Lidé by nejčastěji hledali informace o problematice nočního pomočování na internetu, v odborné literatuře či v lékárně.

Popis a příčiny nočního pomočování

Enurézou bývá označován noční mimovolný únik moči u dětí starších 5 let. Existují různé typy enurézy a je důležité je správně odlišit při volbě léčebné metody. Enurézu může způsobovat řada příčin, které se mezi sebou kombinují. Podíl na vzniku obtíží mají špatné návyky příjmu a výdeje tekutin a porucha sekrece hormonů regulujících produkci moči ledvinami v nočních hodinách. Zpomalení procesu dozrávání reflexů ovlivňujících močení mohou způsobovat poruchy vyzrávání nervového systému.

Méně často se objevuje pomočování po delším období bez pomočení - sekundární enuréza. Příčina jsou zde psychické změny souvisejícím se stresovou situací (rozvod rodičů, nástup do školy).

Převažuje názor, že enuréza by se měla aktivně řešit mezi 5. a 6. rokem, tedy před nástupem do školy. Rodič by se měl nejprve obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost v místě bydliště, který jej případně doporučí na další vyšetření.

Psychické důsledky problému bohužel zasahují celý přirozený vývoj dítěte. To se může kvůli pomočování cítit méněcenné a může se začít stranit svých vrstevníků. Děti trpí pocity hanby a studu. Psychickou pohodu může v mnoha ohledech ovlivnit chování rodičů. Je důležité chovat se klidně, chválit dítě za každý úspěch a podporovat vše pozitivní, co dokáže. Pomoc rodiny spočívá také v kontrole důsledného dodržování pravidel pitného režimu.

Jak předcházet nočnímu pomočování

 1. Chvalte dítě za každou suchou noc.
 2. Nedovolte dítěti konzumaci kofeinových a šumivých nápojů před spánkem. Zvyšuje se tím totiž nejen produkce moči, ale i dráždivost močových cest.
 3. Dohlédněte na to, aby se dítě před ulehnutím do postele vymočilo.
 4. Zapojte dítě do výměny ložního prádla a pyžama. Lépe se mu bude vyrovnávat s problémem.
 5. Nevybíjejte si na dítěti zlost. Křik a nadávky jsou tabu.
 6. Pamatujte, že noční pomočování není chyba líných dětí nebo špatných rodičů.
 7. Budit dítě uprostřed noci, aby se šlo vymočit, nemá dlouhodobě pozitivní efekt na řešení obtíží.

Máte s dlouhodobým pomočováním dětí vlastní zkušenost či tento problém řešil někdo ve vašem okolí?

 

 

Problém nočního pomočování patří do témat
 • psychologický problem anna 22.12.2009 21:42:22

  u me dceri se tato nemoc projevila v podobe infekci zacli jsme tuhle nemoc lecit v jejich dvou letech jak jsem rekla predtim to byli infekce ted ji je 10 let uz se v noci nepomocuje ale trochu se pomocuje pres den je tu pokrok ale ne moc velky nas urolog rika že z vyroste ale ma dcera toho uz ma dost ma pocit ze tu neni zadne zlepseni i kdyz muze byt rada ze ma obe lediny jako mala to snasela dobre ale ted si vypestovala prisernou fobii a jak je u vysetreni nervozni dopadne to spatne nas urolog si toho jis vsiml rika ze jestli se jeji psichicky stav zhorsi nebo bude stejny navrhuje psichologa ma dcera ale nechce jit k psichologovi moc dobre si uvedomuje ze muze byt mnohem hur pripadala by si trapne kdybi tam byla ona a treba dite ktere ma nějakou strasnou nemoc pred spoluzaki to taji i pred kamaradkami jednou kdy se bala ze jsem ji ˇtakzvane prozradila protoze jsem jeji kamosce rekla ze jdem na urologii tak vylezla na postel a brecela nejmin hodinu jeji kamaradka nastesti bud nevi co je urologie nebo mi spatne rozumela jinak sni puberta neclouma ve tride ma kamarady akorat se boji ze by se stala tercem posmechu vubec nevim jak ji uklidnit

 • Enuréza Jana 19.10.2009 10:48:52

  Moje dcerka tímto onemocněním trpí a započali jsme s léčbou již kolem 4 roku věku. Dcerka neměla suché období, stále se pomočovala několikrát týdně, průměrně 4–5 x týdně, občas byly týdny, kdy nebyla jediná suchá noc, kolikrát jsme postel za jedinou noc převlékali i 3×! Bylo to velmi vyčerpávající období. Nejdříve jsme hlídali pitný režim, pak dcerka dostala od urologa tabletky. Nakonec dostala k tabletkám ještě hormonální sprej a mokrých nocí ubylo. Ale nejlépe zabraly tablety Minirin melt – tabletky pod jazyk. Holčička bude mít 8 let a je nyní od srpna (17.8.) již zcela bez léků. Celou dobu byla suchá a zdravá. Ale v neděli se probudila trošku pomočená, ale i s teplotou a bolestí v krku, takže ještě přetrvává pomočení při nemoci – to bylo vždy, když onemocněla, někdy i dva dny před projevem nemoci, byla mokrá. Nezlobit se za mokrou postel nešlo, bylo to šílené, když o 4 roky mladší bráška spal bez plenek a byl suchý a „velká“ sestra pořád s igelitem a ještě mokrá… Ale určitě to bylo náročné i pro mou holčičku. Díky péči našeho skvělého urologa je již snad konec jejímu nočnímu trápení, občasný problémek při nemoci už tak dramatikcy neřeším, vím, že za to nemůže a nedělá to schválně.

  • Re: Enuréza Misa Holá 19.10.2009 21:37:26

   K tomu, že se vám povedlo tohle náročné období zvládnout, gratuluji. Jistě se vám za trpělivost dcerka odvděčí jen samou radostí:) Přeji ať jde i dál vše tak, jak si přejete!

   • Re: Re: Enuréza Jana 20.10.2009 12:54:01

    Bylo to opravdu velmi náročné období, kdy byly i výprasky a zlobení se. To poté, co u babičky řekla, že to dělá schválně, že se jí v noci nechce chodit na WC!!!!! Teď je to snad za námi a dcerka bude mít už klid. Nejhorší bylo, když syn už spal bez plenky a za určitou dobu měl jednou mokro a dcerka za stejnou dobu asi 5×!!!! Když vezmu, že klouček je o 4 roky mladší, muselo to být i pro dcerku nepříjemné...... Za gratulaci děkuju, ale patří spíše dcerce :-)


Adresář

Diskuze na téma Péče o dítě

 • Hanová 04.03.2018 19:03 Citlivá pokožka

  Dobrý den ..co je to ten Zitenax?????

 • Olina 04.03.2018 19:03 Plenky

  FAkt? už po pár natřeních? Tak to je super! .. A kolikrát denně jste natírali?

 • Leona 02.03.2018 20:03 Plenky

  Párkrát jsem stím natřela p***** a byly vidět výsledky

 • Šestková 02.03.2018 20:03 Citlivá pokožka

  Koupila sem si ten krém asi před dvěma měsíci na doporučení kamarádky a ted na něj nedám dopustit.…

 • Míša 27.02.2018 10:02 školka

  Ofko, do školky Trojská labuť mi chodí obě moje děti. Jsme nadšení. Děti se do škoky těší, ze…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku